Zlom během protivládních protestů v Srbsku? O masových demonstracích, které se v zemi o víkendu opět uskutečnily, tentokrát informovala státní srbská televize RTS věcně a bez očerňování demonstrujících, všiml si deník The New York Times. Jednalo se o velkou změnu oproti pokrytí předchozích protestů, které se v zemi pravidelně konají již tři měsíce a které státní média loajální prezidentovi Aleksandaru Vučičovi většinou ignorovala, dodal deník. Vyhrocenost situace v Srbsku dokládají i opakující se případy, kdy do demonstrantů najelo auto. Protesty propukly po listopadovém neštěstí v Novém Sadu, kde při pádu nádražního přístřešku zahynulo 15 lidí. Mnohé hlasy přičítají incident korupci v zemi.
Protestující v Novém Sadu, z nichž významnou část tvořili studenti, si připomněli tři měsíce, které od neštěstí uplynuly, akcí nazvanou „Tři měsíce, tři mosty“. Demonstranti, jichž dle agentury AP byly desetitisíce, v sobotu zablokovali tři mosty ve městě, přičemž na mostě Svobody přes řeku Dunaj zůstali až do neděle. Při blokaci protestujícím podle stanice Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL) pomáhali tamní zemědělci na traktorech.
Podle deníku Le Monde byly víkendové protesty v Novém Sadu, druhém největším srbském městě, nejrozsáhlejšími od hromadných protestů proti tehdejšímu prezidentovi Slobodanu Miloševičovi před čtvrt stoletím. K protestům v Novém Sadu se připojily i stovky studentů, kteří se ve čtvrtek vydali na 80 kilometrů dlouhý pochod z hlavního města Bělehradu.
ČTĚTE TAKÉ: Nevezmete Ukrajinu do NATO? Jaderné zbraně by nám zaručily bezpečnost, řekl Zelenskyj
V sobotu večer se proti způsobu, jakým státní televize živým přenosem pokrývala protesty, ohradila Vučičova Srbská pokroková strana (SNS), která ho označila za skandální zpravodajství a hrubé zneužití novinářské profese. Změna přístupu státních médií k protestům podle NYT odpovídá postupným změnám uvnitř Srbska, kde se mnozí Vučičovi dosud zcela loajální aktéři snaží jednat a chovat nezávisleji.
Tragédie v Novém Sadu
Betonový přístřešek před vlakovým nádražím v Novém Sadu se náhle zřítil 1. listopadu. Budova byla v posledních letech podle médií dvakrát rekonstruována v rámci pochybných megaprojektů, na nichž se podílely čínské státní společnosti. V souvislosti s tragédií už v minulosti rezignovalo několik politiků. V úterý oznámil demisi premiér Miloš Vučević.
Prokuratura v Novém Sadu oznámila, že začala vyšetřovat také možnou korupci při rekonstrukčních pracích na místním nádraží, uvedla dnes stanice N1. Třináct osob, které byly v případu obviněny, zatím čelily obvinění pouze z pochybení při provádění stavebních prací, ale nikoliv z korupce.
Náklady na rekonstrukci nádraží se podle agentury APA zvýšily z plánovaných tří milionů eur (76 milionů Kč) na 15 milionů eur (378 milionů Kč). Dvě čínské společnosti odpovědné za provedení prací zadaly jejich část srbským firmám, které je následně předaly dalším subdodavatelům. Podle srbských médií se na rekonstrukci podílelo celkově asi 80 firem.
Demonstranti čelí útokům
Násilí v zemi eskalovalo a výjimkou nejsou ani případy, kdy řidič se svým vozem najel do protestujících. Zatím k poslednímu takovému incidentu došlo na konci ledna. Podle agentury AP šlo o třetí obdobný incident za předchozí týdny.
Automobil najel v centru srbské metropole do davu protestujících ve chvíli, kdy drželi každodenních 15 minut ticha za oběti zmíněného neštěstí. Mladá žena, která na sobě měla lékařský bílý plášť, spadla po nárazu auta na zem a utrpěla lehčí zranění. Někteří stoupenci vlády na protestující, mezi nimiž je mnoho mladých lidí, opakovaně fyzicky útočí, napsala AP. Při podobném incidentu byla o dva týdny dříve vážně zraněna jiná mladá žena.
Protesty kromě podezření z korupce odrážejí širší nespokojenost lidí v Srbsku se stále autokratičtější vládou populistického prezidenta Aleksandara Vučiče. Ten sice formálně usiluje o zakotvení Srbska v Evropské unii, ale čelí kritice za omezování demokratických svobod v zemi, napsala AP. Masové demonstrace se v nedávné minulosti uskutečnily také v souvislosti s chystanou těžbou lithia v zemi či po dvou hromadných vraždách, které si předloni vyžádaly celkem 19 obětí.
Vučić a jeho Srbská pokroková strana jsou v Srbsku u moci od roku 2012.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Nemocné dvouleté dívce zbývaly dny života. Cesta z válečné zóny byla trnitá a plná zvratů