CNN Prima News Alexej Navalnyj

Alexej Navalnyj

Výpis příspěvků ke štítku „Alexej Navalnyj“

KOMENTÁŘ: Pekarová chce pojmenovat vyhlídku po Navalném. Je to opravdu dobrý nápad?

Markéta Pekarová Adamová i Vlastimil Válek (oba TOP 09) považují za dobrý nápad pojmenovat vyhlídku v pražské Stromovce po Alexeji Navalném. Je to skutečně dobrý nápad? Nedávno zesnulý ruský opoziční politik si bezpochyby zaslouží úctu a uznání za svou nezměrnou odvahu bojovat proti režimu masového vraha Putina. Neměli bychom ale zapomínat na to, co si Navalnyj myslel o anexi Krymu či o Gruzíncích.

Putinův postrach, nekonečný vězeň a bojovník za lidská práva. Kdo byl Alexej Navalnyj?

Zesnulý Alexej Navalnyj byl nejvýraznějším odpůrcem režimu ruského prezidenta Vladimira Putina, opozičním vůdcem a bojovníkem proti korupci. Po návratu z Německa, kde se léčil z otravy, kterou připisoval Kremlu, byl v Rusku uvězněn. Postupně dostal za různé delikty tresty 2,5 roku, devět let a nakonec 19 let vězení. Vinu odmítal a hovořil o snaze režimu umlčet kritiku. Navalnyj zemřel v pátek 16. února, příčina se zjišťuje.

Záběry bombového atentátu v Petrohradu. Ruský bloger chvíli před smrtí vtipkoval

Na sociálních sítích se objevily další záběry z nedělního výbuchu v Petrohradu. Okamžik, kdy ruský bloger Vladlen Tatarskij (vlastním jménem Maxim Fomin) obdržel v místní kavárně pozlacenou sošku, která vzápětí explodovala a muže zabila, zachytila kamera. Přes 30 lidí bylo zraněno. Ruské úřady už zatkly ženu podezřelou z vraždy. Podle Kremlu atentát naplánovaly ukrajinské rozvědky a spolupracovníci vězněného opozičníka Alexeje Navalného.

Navalnyj je vinen z podvodu, rozhodl ruský soud. Do vězení ho poslal na devět let

Ruský soud v novém procesu poslal opozičního předáka Alexeje Navalného na devět let do vězení, dopoledne ho uznal vinným z podvodu a pohrdání soudem. Oznámila to agentura TASS. Prokuratura pro známého kritika Kremlu žádala v souvislosti s těmito obviněními 13 let vězení. Navalnyj je v současné době ve věznici, kde si odpykává zhruba 2,5letý trest kvůli porušení podmínky dřívějšího rozsudku za údajnou zpronevěru. Vinu odmítá.

Navalnému hrozí 13 let vězení za pohrdání soudem. To je víc než za vraždu, prohlásil

Aktualizováno

Rozsudek v dalším procesu s uvězněným ruským opozičním politikem Alexejem Navalným, kterému na návrh prokuratury hrozí za údajný podvod a pohrdání soudem další trest 13 let vězení, bude zveřejněn až za týden. Obhajoba vyzvala soud, aby obžalovaného zprostil obvinění. Sám Navalnyj prohlásil, že je nevinen, a podotkl, že za vraždu se obvykle dávají mírnější tresty, než jaký pro něj nyní žádá prokuratura. Informovala o tom v úterý agentura TASS.

V Rusku začaly volby do Dumy. Hlasuje se i na Ukrajině, Navalnému zrušili aplikaci

Voliči v Rusku v pátek prvním dnem hlasují v parlamentních volbách, které skončí v neděli. Kvůli rozdílným časovým pásmům se jako první otevřely volební místnosti na Kamčatce, o devět hodin později pak v Kaliningradské oblasti. Očekává se, že po represích vůči opozici si většinu ve Státní dumě (dolní komoře parlamentu) udrží strana Jednotné Rusko, kterou podporuje prezident Vladimir Putin. Jeho vězněnému odpůrci Alexeji Navalnému mezitím internetoví giganti Google a Apple smazali aplikaci, která má pomoci uspět opozici.