Kde je Navalného nástupce? Ruská opozice si není schopna vybrat proti Putinovi nového lídra

Je tomu již rok od smrti ruského opozičního předáka Alexeje Navalného, který zemřel za podivných okolností v trestanecké kolonii za polárním kruhem. Odpůrci autoritářského vládce Kremlu Vladimira Putina se za tu dobu nezvládli sjednotit za osobností, která by po Navalném převzala štafetu lídra odporu. A to nehledě na skutečnost, že se část z opozičníků dostala na svobodu a za hranice Ruska. Neuspěl ani propuštěný Vladimir Kara-Murza, a podporu ve velkém nesbírá dokonce ani Navalného vdova Julija. Spolupracovník CNN Prima NEWS Jiří Just zmiňuje, že jim u mnoha Rusů škodí jejich podpora Ukrajiny.

Alexej Navalnyj strávil poslední roky svého života ve vězení, kam jej režim poslal po návratu z Německa, kde se léčil z otravy speciálním jedem novičokem. Jeho prostor oslovit běžné Rusy byl tak logicky extrémně omezený, přesto se před svou loňskou smrtí dokázal stát neoddiskutovatelným opozičním předákem.

ČTĚTE TAKÉ: Vance v Mnichově zmínil Ukrajinu jen okrajově. Experti naznačili, co to říká o Trumpově vládě

Odpůrci Vladimira Putina se k němu upínali podobně, jako k jinému opozičnímu lídrovi – Borisi Němcovovi. Toho pro změnu kdosi zastřelil v Moskvě na ulici v roce 2015. Pomyslnou pochodeň po Navalném však reálně nikdo nepřevzal.

V Rusku jako takovém žádná reálná opozice fakticky neexistuje, což CNN Prima NEWS potvrdil Jiří Just, spolupracovník redakce žijící v Moskvě. „Je to kvůli tlakům, represím a restrikcím, které zde panují. Je nutné si uvědomit, že ruský režim jde proti jakémukoliv politickému a také nepolitickému odporu,“ míní Just.

Český novinář žijící v Rusku dodal, že se Kreml pod taktovkou Putina zaměřuje především na Fond boje s korupcí, který vedl právě Navalnyj, tudíž stále útočí na jeho příznivce. „Nicméně, míří i na levicové oponenty, tedy komunisty, a na pravicové oponenty, čili na neonacisty i konzervativce,“ pokračoval Just.

Jako příklad uvedl Igora Girkina známého rovněž pod příjmením Strelkov, který v minulosti vedl proruské separatisty na Donbase. V posledních letech však kritizoval Putina za způsob, jakým vede válku na Ukrajině. Není proto divu, že dnes sedí v ruském vězení.

Žádný nový Navalnyj

Nejznámější tváře ruské opozice jsou aktuálně v zahraničí. Někteří tam žijí již řadu let, jako třeba miliardář Michail Chodorkovskij nebo legendární šachový velmistr Garri Kasparov. Další se na Západ dostali teprve nedávno, hlavně prostřednictvím výměny za Rusy vězněné na Západě. Tak se na svobodu po letech v ruském lágru dostal třeba Vladimir Kara-Murza nebo Ilja Jašin. Na Ukrajině pro změnu působí někdejší ruský poslanec Ilja Ponomarjov.

Ačkoliv jsou čas od času slyšet, stát se lídrem opozice se nikomu z nich po Navalném nepodařilo. „Je to rozdrobená opozice, která se mezi sebou hádá a chce vytvořit vlastní politické struktury. Na dění v Rusku ale nemají žádný vliv,“ zmiňuje Just.

Nepodařilo se to ani vdově po Navalném Juliji, která žije rovněž v exilu. Ruským odpůrcům Putina v zahraničí podle Justa nepomáhá ani to, že často podporují Ukrajinu. „To je pro většinu Rusů zrada,“ vysvětluje novinář.

Alexej Navalnyj, dříve nacionalisticky orientovaný politik, který později převzal některé liberální názory, zemřel ve věku 47 let. Podle informací zveřejněných Kremlem se tak stalo 16. února 2024 v ruské trestanecké kolonii IK-3 zvané Polární vlk v Ťumenské oblasti. Julija Navalná tvrdí, že byl její muž otráven a z jeho smrti viní Putina.

PODÍVEJTE SE: Sarkofág jaderné elektrárny v Černobylu zasáhl dron. Kryt byl výrazně poškozen, říká Zelenskyj

Tagy:
Vladimir Putin Německo Moskva Ukrajina politika věznice Garri Kasparov Michail Chodorkovskij Jiří Just Rusko Alexej Navalnyj Moskevský Kreml Alexej Anatoljevič Navalnyj ruská invaze na Ukrajinu Vladimir Vladimirovič Kara-Murza Ilja Vladimirovič Ponomarjov Julija Navalná Julija Borisovna Navalná konflikt, válka a mír