Operace Bohdalové byla velmi riskantní, řekl její lékař. Po zákroku ležela den v umělém spánku
ALSA
Výpis příspěvků ke štítku „ALSA“
Zdeněk bojuje se zákeřnou ALS už čtvrtý rok. Bere mi vidinu, že všechno zvládnu sám, říká
Před čtyřmi lety začaly Zdeňka N. (60 let) trápit bolesti krční páteře, napětí a tuhnutí svalů v oblasti krku. Postupně se přidávaly další obtíže a po více než roce si vyslechl krutou diagnózu – amyotrofická laterální skleróza (ALS). Jedná se o progresivní nervosvalové onemocnění, které člověka postupně připraví o veškerý pohyb. Zdeněk s touto nemocí stále statečně bojuje a snaží se být v rámci možností soběstačný. Sám přiznává, že je velmi důležité zůstat v pohodě po psychické stránce, i když je to náročné. deňkova Co všechno obnáší život s ALS a jaké každodenní komplikace musí pacient s touto nemocí překonávat?
Místo zaslouženého důchodu bojovala Alena se smrtelnou nemocí. Naději neztratila až do konce
Když Alena Hnátková z Karlových Varů odcházela do důchodu, věřila, že si s manželem Jiřím (66 let) udělají konečně více času pro sebe a odpočinou si. Jenže osud tomu chtěl jinak. Paní Aleně byla diagnostikována vážná a nevyléčitelná nemoc zvaná amyotrofická laterální skleróza (ALS). Bohužel nevyrovnaný boj s nemocí před čtyřmi lety prohrála. Jiří Hnátek nyní vzpomíná na poslední chvíle se svou manželkou a popisuje, co mu pomohlo se s touto obrovskou ztrátou vyrovnat.
ALS: Choroba, která člověka zabíjí kousek po kousku. Jak pacientům pomáhají koordinátorky?
Amyotrofická laterální skleróza (ALS) je velmi vážné nervosvalové onemocnění, které během několika málo let postupně paralyzuje všechny svaly v těle, a to za plného vědomí pacienta. Lidem s tímto nevyléčitelným onemocněním a jejich rodinám pomáhá nezisková organizace ALSA. Co všechno jim může nabídnout, na to se CNN Prima NEWS zeptala hlavní koordinátorky spolku ALSA Karolíny Koucké.
Mladý lékař má nemoc jako Gross. Místo na fotbale bojuje na vozíku a dál pomáhá v nemocnici
Amyotrofická laterální skleróza (ALS) patří mezi vážná neurologická onemocnění. Nemocný postupně ztrácí schopnost ovládat pohyblivost svalů. Tuto diagnózu si vyslechl před pěti lety i Jakub Rychlík (34 let). Mladému lékaři se otočil život vzhůru nohama. Přestože kvůli ALS skončil na vozíku a musel se vzdát většiny svých oblíbených aktivit, pracuje stále na částečný úvazek v nemocnici a veškerý volný čas pak tráví se svou rodinou.
Krutá nemoc, která si nevybírá. Jen 5 procent pacientů s ALS žije déle než 20 let
Může to začít častějším zakopáváním nebo tím, že najednou neudržíte v ruce hrnek. Amyotrofická laterální skleróza, označovaná jako ALS, může postihnout kohokoliv bez ohledu na věk nebo zdravotní stav. Napadá nervový systém a způsobuje postupné ochrnutí těla. Jaké jsou příčiny této nemoci, jak se léčí a jak můžeme pacientům pomoci my sami?