reklama

Americká vládní agentura povolila adopci „laboratorních“ zvířat ze svých zařízení

Díky adopčnímu programu bude možno zachránit téměř dvě tisícovky životů.
Zdroj: Pixabay

Americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) nově umožní adopci zdravých zvířat, která byla využívána pro pokusy. V rámci adopčního programu bude možné poskytnout bezpečný domov nejen morčatům a králíkům, ale i psům, kočkám a „hospodářským“ zvířatům, jako jsou ovce či prasata. Dosud byla tato zvířata po pokusech uspávána.

reklama

Americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) nově umožní adopci zdravých zvířat, která byla využívána pro pokusy. V rámci adopčního programu bude možné poskytnout bezpečný domov nejen morčatům a králíkům, ale i psům, kočkám a „hospodářským“ zvířatům, jako jsou ovce či prasata. Dosud byla tato zvířata po pokusech uspávána.

Stále více lidí začíná hledat alternativy k testované kosmetice a drogerii. I přesto, že legislativa mnoha států její testování zakazuje, konec pokusů na zvířatech se ani zdaleka neblíží. Kosmetika a drogerie totiž představují pouhá dvě procenta studií, ke kterým jsou zvířata v laboratořích zneužívána. Naprostá většina pokusů na zvířatech je prováděna kvůli medicíně, zemědělství a průmyslu či armádě. Povědomí o utrpení zvířat v laboratořích však stále stoupá a mnoho institucí a laboratoří se proto snaží získat přízeň veřejnosti alespoň tím, že umožní, aby byla zvířata, která již nejsou potřebná, adoptována.

Leaping Bunny - produkty označené tímto králíčkem zaručují, že nebyly testovány na zvířatech.
Leaping Bunny - produkty označené tímto králíčkem zaručují, že nebyly testovány na zvířatech.
Zdroj: Cruelty Free International

Nově se k nim přidává i americký FDA. Díky nové směrnici úřadu mohou zvířata, kterým lidé přichystali neblahý osud v laboratořích, prožít zbytek života v bezpečných domovech. Jedinci, kteří pokusy přežijí ve zdraví, budou moci být adoptováni či posláni do útulků, kde na nový domov počkají. Zvířata, která nebudou uznána za „zdravotně schopná“, budou i nadále v laboratořích utrácena.

Podle údajů, které FDA zveřejnil, bylo pro jeho účely za rok 2018 využito k pokusům 1929 zvířat. Většina z nich „posloužila“ při testování léků, očkovacích vakcín i zdravotnických přístrojů. Nicméně nezisková organizace Cruelty Free International, která bojuje za ukončení veškerých pokusů na zvířatech, uvádí, že tato metoda není zcela přesná a že až devadesát procent léků, které byly otestovány na zvířatech, u lidí nefunguje. Cruelty Free International také společně s německou organizací SOKO Tierschutz odhalila kruté týrání zvířat a falšování dat v laboratořích LPT.

Investigace ochránců zvířat odhalila kruté zacházení se zvířaty v laboratoři.
Investigace ochránců zvířat odhalila kruté zacházení se zvířaty v laboratoři.
Zdroj: SOKO tierschutz/cruelty free international

FDA není jedinou institucí, která k adopcím zvířat přistoupila. Adopční programy již fungují v Národních institutech zdraví a Ministerstvu pro záležitosti veteránů. V současné době se i u nás rozjíždí iniciativy směřující k umožnění adopcí „laboratorních“ zvířat.

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Politika

Hamáček chtěl v ulicích krev, snaží se před volbami ukázat svaly, tvrdí Volný

Hamáček chtěl v ulicích krev, snaží se před volbami ukázat svaly, tvrdí Volný

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) chtěl v ulicích Prahy při demonstraci odpůrců vládních opatření vidět krev, a proto na protestující vyslal policisty. Tvrdí to nezařazený poslanec Lubomír Volný, který protestní akci pořádal. Demonstraci policisté brzy po jejím zahájení rozpustili kvůli tomu, že lidé neměli dodržovat nařízená opatření. Sám Volný posléze skončil na policejní služebně, ze které byl během odpoledne propuštěn.

Obušky, dýmovnice, nadávky. V centru Prahy se demonstrovalo proti opatřením
Filip Smoljak: Řeknu vám, co jsou Zdeněk Svěrák a jeho syn Jan zač
Policisté po demonstraci zadrželi poslance Lubomíra Volného
reklama
reklama
Schillerová: Datum rozvolnění nevím. Ekonomika by měla jet od druhé poloviny roku

Partie

Domácí zpravodajství

Druhé léto s covidem? Lepší než minulé nebude, mutace řádí i v teple, varuje Prymula
Blatný: Kdyby vznikalo druhé ministerstvo zdravotnictví, rezignuji
Další články
reklama
reklama