Ministerský trojlístek resortu školství se rozpadl. Balaše opustil Plaga, následně i Gazdík

Ministr školství Vladimír Balaš

Ministr Balaš přišel o dva poradce

Někdejší ministr školství za ANO Robert Plaga rezignoval k 15. listopadu na funkci poradce a člena politického kabinetu ministra školství Vladimíra Balaše (STAN). Svou rezignaci Balašovi oznámil v pátek a odůvodnil ji jeho kroky ohledně vzdělávací politiky a angažmá exministra školství Petra Gazdíka (STAN) v jeho poradním týmu. Informoval o tom server Seznam Zprávy. V pátek odpoledne pak na svou pozici rezignoval i Gazdík.

Ministerstvo v druhé polovině října informovalo, že Balašovi bude se vzdělávací politikou pomáhat 16 poradců, mezi nimiž budou i bývalí ministři Plaga a Gazdík. Plaga v dopise, který mají Seznam Zprávy k dispozici, uvedl, že nabídku přijal, protože Balaš chtěl navázat na jeho práci a pokračovat v prosazování Strategie vzdělávací politiky 2030+, přidávání peněz na vzdělávání nebo v projektech na vzdělávání ředitelů.

V rezignačním dopise Balašovi ale konstatoval, že ministrova mediální vyjádření ani reálné kroky neodpovídají jeho představě o kontinuitě a prioritě vzdělávání.

Plaga byl současně od 1. října členem týmu ministra, kde zasedal i jeho nástupce a Balašův předchůdce na postu ministra školství – Petr Gazdík. „Angažmá Petra Gazdíka v kabinetu ministra bylo poslední kapkou. Nechci, aby bylo na mou odbornou práci nahlíženo optikou ‚trafiky‘ pro bývalé ministry,“ uvedl Plaga na dotaz, proč spolupráci ukončil. Samotný ministr Balaš následně Plagovy výtky vůči podobě vzdělávací politiky a angažmá Gazdíka v týmu poradců odmítl.

Gazdík: Děkuji, odcházím

Svůj odchod následně na svém Twitteru oznámil i Gazdík. „Právě jsem rezignoval na člena kabinetu ministra školství a poradce. Nechci na rozdíl od Roberta Plagy diskreditovat poctivou snahu ministra o změny ve vzdělávání a děkuji všem ve školství, kteří mě v mé snaze něco skutečně změnit, podpořili,“ vzkázal.

Doplnil, že „nemá zapotřebí být někým, koho si vážil, označován za trafikanta“. „Chci změnit vzdělávání. Nic víc, nic míň. Budu se o to snažit jinak,“ uzavřel. Gazdík z funkce ministra odešel v létě kvůli kontaktům s podnikatelem Michalem Redlem obviněným v korupční kauze Dozimetr kolem pražského dopravního podniku. Na jeho místo v čele ministerstva poté nastoupil Balaš.

Tagy:
politika Robert Plaga kritika rezignace Petr Gazdík ministerstvo školství ministr školství ANO 2011 Starostové a nezávislí Dopravní podnik hl. m. Prahy Vladimír Balaš Seznam Zprávy Akce Dozimetr