reklama

Antigenní testy vše vyjevily v celé nahotě. Východiskem je vakcína, tvrdí Vondrák

V Moravskoslezském kraji je index rizika protiepidemického systému PES nad průměrem, aktuálně na 85 bodech. Podle hejtmana tohoto regionu by lidé měli sami dodržovat opatření platná pro nejvyšší, tedy pátý stupeň pohotovosti. Jak špatná je v kraji situace a proč tomu tak je? Na tyto a další otázky odpovídal v pořadu K věci na CNN Prima NEWS Ivo Vondrák z hnutí ANO.

reklama

„Situace se zhoršila, ale nepřekvapila mě. Antigenní testy objevily věci v celé nahotě,“ tvrdí Ivo Vondrák. Lidé jsou podle něj obecně z pandemie koronaviru unavení. „Je stále méně a méně lidí, kteří respektují nařízení. Naši zdravotníci toho už mají plné zuby, ale věřím, že máme světlo na konci tunelu – vakcinaci, která je jedinou možností, jak vir zastavit nejen v našem kraji,“ říká.

Podotýká však, že Moravskoslezský kraj na tom nebyl vždy nejhůře. „Měli jsme problémy s OKD, tudíž jsme tu dlouho drželi opatření. Při druhé vlně jsme ale nebyli nejhorší,“ míní. Důvodem je podle něj fakt, že se lidé s klesajícími čísly pozitivních přestávají bát. „Moje hypotéza je, že v momentě, kdy je v kraji lepší situace než v ostatních krajích, mají pocit, že je tu bezpečněji a nedodržují opatření tak, jak by měli. Lidé se po měsících těšili, jak se potkají v hospodách a projevilo se to,“ doplňuje.

Má to ale i další objektivní důvody. „My v kraji testujeme nejvíce. Čím více testů, tím je více pozitivních záchytů. Myslím si, že jsou to faktory, které znevýhodňují kraj. V srpnu, září a říjnu jsme na tom byli nejlépe, což se zkazilo, a to mě mrzí,“ líčí.

Není místo, kde by to zvládli bez výkyvů.

Hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák také souhlasí s tím, že tu chyběl systém, který by pomohl situaci lépe zvládnout. Protiepidemický systém PES je vhodný, i když se mění. „Musí se přizpůsobovat. Navíc sleduji cizinu a jako vědec musím říct, že těžko najdete v Evropě nebo ve Spojených státech místo, kde by to zvládli bez výkyvů. My nevíme, jak s tím nakládat a je třeba si přiznat, že prostě v daný okamžik nevím,“ říká.

Konkrétně Moravskoslezský kraj by měl dostat 975 vakcín do konce prosince, celkově pak 15 tisíc dávek. „Já si myslím, že není důležité, zda budeme mít 15 tisíc vakcín, ale zda jsme schopni proočkovat celou populaci,“ upozorňuje. Připouští také, že se už dávno mělo pracovat na strategii a přípravě na očkování. „Psal jsem ministrovi Blatnému, že je to největší logistický projekt od konce druhé světové války. Je potřeba harmonogram, domyslet návaznosti, zdroje, a to jak finanční, tak lidské,“ podotkl dále.

K tomu, že premiér Andrej Babiš se stal zároveň i vládním zmocněncem pro očkování, přistupuje kriticky. „Jsou pro mě věci, které jsou nad mou možnost vnímání v celé komplexnosti. Musím přiznat, že nejsem úplně klidný,“ reagoval s tím, že to nebude jednoduché.

Vondrák se taky vyjádřil k vládním daňovému balíčku. „Jsem zastánce nízkých daní. Je to nejlepší cesta, jak lidé budou své peníze používat, ale bohužel daňový balíček přichází v dobu, kdy máme problémy,“ myslí si. Argument nastartování ekonomiky je podle něj zatím jen předpoklad. „Naplní se to jen v momentě, kdy pandemii zastavíme, aby měli kde lidé utrácet,“ uzavírá.

Rozhovor Marie Bastlové s Ivo Vondrákem si můžete poslechnout i jako podcast:

Všechny podcastové pořady CNN Prima NEWS najdete na SpotifyGoogle PodcastsApple PodcastsCastboxu a dalších platformách.

Tagy:

Hlavní zprávy

Trhy jim zrušili, přesto si poradili. V Jablonci nad Nisou otevřeli adventní supermarket
Liberecký kraj

Trhy jim zrušili, přesto si poradili. V Jablonci nad Nisou otevřeli adventní supermarket

V Jablonci nad Nisou mají namísto vánočních trhů adventní supermarket. Bývalá prodejna nábytku v centru města se nyní proměnila v takzvaný Štědrý dům, který funguje stejně jako běžné obchody. Zákazníci si u vchodu berou košíčky, u stolů si vybírají zboží a u pokladny platí nákup. Skupina lidí, která pořádá několikrát do roka řemeslné trhy, si prostor pronajala a upravila během několika dní.

Mráz a teploty pod nulou koncem týdne vystřídá oteplení. Přetrvá až do vánočních svátků?

Česko čeká tento týden zimní počasí, bude mrznout i sněžit. V dalších týdnech včetně vánočních svátků se ale zřejmě mírně oteplí. Maximální teploty se v tomto týdnu budou pohybovat kolem nuly a noční minimální teploty většinou kolem minus čtyř stupňů Celsia. Při malé oblačnosti a sněhu pak budou teploty klesat ještě níže. Na Facebooku to uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Když Sověty chtěli zbít maďarští fanoušci. 65 let od Melbournské krvavé lázně

O sovětské okupaci své země se dozvěděli při cestě do Austrálie na letní olympijské hry. Obhajoba olympijského zlata se tak pro maďarské vodní pólisty stala symbolem boje za čest svého národa. 6. prosinec 1956 se tučným písmem zapsal do olympijské i politické historie. Pojďme si připomenout příběh „Melbournské krvavé lázně“, kdy voda v olympijském bazéně zčervenala a fanoušci Maďarska chtěli zmlátit sovětské sportovce.

reklama

Domácí zpravodajství

Detaily tragédie na Plzeňsku: Muž zastřelil svého bratra, po útěku se nejspíš oběsil

Krajští kriminalisté zahájili trestní řízení v případu nedělní střelby v Radějovicích na severním Plzeňsku, při níž zemřel pětašedesátiletý muž. Policisté z územního odboru Plzeň-venkov se dále zabývají okolnostmi úmrtí šestašedesátiletého útočníka, který se krátce po činu oběsil. Podle prvotních informací šlo o rozepři mezi rodinnými příslušníky.

Vražda na Kroměřížsku: Žena měla ubodat známého, čin pak sama nahlásila policii

Kriminalisté se od pátečního večera zabývají případem vraždy, která se podle vyšetřovatelů stala v jedné z obcí poblíž Holešova na Kroměřížsku. Třiačtyřicetiletá žena z Olomoucka tam několikrát bodla nožem známého, který útok nepřežil, uvedl v pondělní tiskové zprávě policejní mluvčí Petr Jaroš. Kriminalisté ženu obvinili z vraždy, hrozí jí až 20 let vězení. Stíhaná skončila ve vazbě.

reklama