Od poloviny prosince antigenní testy odhalily už přes 10 tisíc pozitivních lidí na koronavirus, kteří neměli žádné příznaky. V úterý to ve Sněmovně řekl ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Lidé by jinak nepřišli na to, že mají koronavirus, a přes Vánoce by mohli nakazit své blízké.
„Od začátku populačního testování, tedy od poloviny prosince, jsme z populace identifikovali již cca 10 tisíc bezpříznakových jedinců, kteří by jinak nakazili své bližní. Ochránili jsme tedy desetitisíce lidí, kteří by se jinak nakazily,“ prohlásil Blatný během úterního jednání Sněmovny.
Antigenní testování zdarma se spustilo 16. prosince, lidé mají velký zájem. Například v pražských nemocnicích jsou volné termíny až po vánočních svátcích. Testování mělo původně trvat do 15. ledna, Blatný už se ale nechal slyšet, že termín se zřejmě prodlouží.
Ne všude ale testování funguje hladce. I přes velkou snahu sestřiček lidé čekají hodiny na mrazu. Velký nápor zažívají i zdravotníci. Více si můžete přečíst v naší reportáži.
Menší spolehlivost, větší rychlost
Antigenní testy nejsou sice podle odborníků tak kvalitní jako PCR testy, ale část pozitivních lidí s covidem zachytí. Bývalý ministr zdravotnictví a epidemiolog Roman Prymula v minulosti přirovnal antigenní testy k rybářské síti s velkými oky.
„Uniknou nám menší ryby, ale ty dorostou. Proto test děláme opakovaně,“ uvedl. Antigenní testy jsou podle něj vhodné zejména pro pravidelné použití, například právě u seniorů, učitelů nebo zaměstnanců podniků.
Antigenní test se provádí výtěrem z nosohltanu, stejně jako PCR testy. Vzorek se však neposílá do laboratoře, výsledek se stanoví hned na místě pomocí testovacího setu během 15 až 30 minut. Výhodou je mnohem rychlejší stanovení výsledku.
Testy jsou levnější (podle ministra zdravotnictví Jana Blatného stojí kolem 120 korun bez DPH), ale mají nižší senzitivitu. PCR testy vyžadují minimálně čtyři hodiny a stojí kolem 1 750 korun.