Užívání malých dávek LSD se stalo trendem Silicon Valley, technologické Mekce USA, a odtud se rozšířilo prakticky do celého světa. Mikrodávkování halucinogenu prý zlepšuje náladu, zostřuje mysl a spouští kreativní myšlení. Výzkumníci na Královské univerzitě v Londýně ale přišli s převratným objevem. Stejný účinek totiž mohou mít třeba antiperle.
Vědci se rozhodli rozseknout otázku, zda mikrodávkování LSD má skutečně takové účinky, jaké se od psychedelika očekávají. Výzkumníci Imperial College London (Královská univerzita v Londýně) se proto rozhodli udělat klinickou studii, na kterou se odkazuje britský deník The Guardian.
A skutečně se jim potvrdilo, že takové užívání LSD očekávané účinky má. „Je to ale jen část výsledku studie,“ píše The Guardian. Vědci totiž zjistili, že úplně stejně účinkuje také látka, která LSD neobsahuje. Dobrovolníci, na kterých se efekty mikrodávkování LSD zkoušely, totiž hlásili stejné pocity i v případě, že se jim podávalo placebo.
„Naše zjištění potvrdila některé příznivé psychologické účinky mikrodávkování, o kterých se píše v observačních studiích, jako je větší pocit pohody a životní spokojenosti. Zaznamenali jsme ale zcela stejné efekty u účastníků, kterým jsme podávali placebo. Z toho vyplývá, že ony popisované účinky LSD nemusí být vyvolány právě tímto halucinogenem, ale stejně tak dobře i vlivem placebo efektu,“ uvedl pro Guardian hlavní autor studie Balázs Szigeti.
Byl by bez LSD iPhone?
Výzkum byl prováděn na téměř dvou stovkách dobrovolníků, kteří už s mikrodávkováním LSD měli zkušenosti. Během studie užívali kapsle s obsahem kolem 13 mikrogramů LSD, nebo zcela bez této látky. Tablety jim vždy dávali vědci z Královské univerzity, takže dobrovolníci nevěděli, zda užívají placebo, nebo kapsli s LSD.
Během čtyřtýdenního výzkumu se účastníci podrobovali celé řadě testů, v nichž vědci zkoumali jejich kognitivní schopnosti, nebo vyplňovali dotazníky, ve kterých popisovali své pocity a podobně. Výzkumníci zjistili, že obě skupiny dobrovolníků vykazovaly zlepšení své pohody i spokojenosti se životem nebo snížení paranoických stavů.
Přestože vědci tvrdí, že výsledky jsou statisticky významné, sami uznávají, že nejde o dostatečně robustní studii, které jsou obvyklé například při testování léčiv. Nelze z ní tedy vyvozovat dalekosáhlé obecné závěry, nicméně i přesto jde o kvalitnější výzkum, než jaký byl doposud prováděn. Užíváním LSD byl proslulý například zakladatel společnosti Apple Steve Jobs. Dokonce tvrdil, že šlo o jednu z nejdůležitějších věcí, které ve svém životě dělal.