Tisíce Čechů se několikrát měsíčně dusí, v nemocnici končí i děti. Mluví o „topení na suchu“

Pocit, jako když člověk dýchá skrze brčko nebo se topí, ačkoliv je na suchu. To a více obdobných potíží zažívají lidé s těžkým astmatem ve chvíli, kdy procházejí záchvatem, takzvanou exacerbací. Mnohdy pak končí v nemocnici. Podobné stavy i několikrát měsíčně zažívají tisíce dospělých i dětí – a jejich počet roste. Ulevit by jim mohla biologická léčba, ke které se dostanou pouze v národních centrech pro těžké astma. Odborníci na to upozorňují u příležitosti Světového dne astmatu, který jako každoročně připadl na 6. května.

„U pacientů s těžkým astmatem dochází k častým nebo silným astmatickým záchvatům, které mají negativní vliv na jejich každodenní život. Tato forma nemoci obvykle nedostatečně odpovídá na běžné léky, jako jsou inhalační kortikosteroidy nebo bronchodilatační léky,“ přiblížil Milan Sova, přednosta Kliniky nemocí plicních a tuberkulózy Fakultní nemocnice Brno.

ČTĚTE TAKÉ: Kačenku srazila dodávka, v kómatu byla tři měsíce. Život si vybojovala, teď potřebuje pomoc

Mezi typické projevy astmatu patří sípot a pískání, namáhavé dýchání – každý nádech i výdech stojí jedince obrovské úsilí. Dále se mezi symptomy řadí časté kašlání, rychlá únava při fyzické námaze nebo napětí na hrudi.

Astma také často provází nekvalitní spánek, v noci se nemocní budí kvůli kašli nebo pocitu dušnosti. Někteří spí v polosedě, aby se jim lépe dýchalo. Dle expertů obvykle provází záchvaty panika a úzkost.

V Česku žijí statisíce astmatiků

V případě, kdy člověk s těžkým astmatem dostane záchvat, prožívá silně nepříjemné chvíle. Pacienti s tímto chronickým onemocněním dýchacích cest potíže popisují jako dýchat skrze brčko; mají pocit, že se topí, ačkoliv jsou na suchu; na hrudníku mají nesnesitelnou tíži; cítí se jako na maratonu, ačkoliv sedí a mnohdy mívají černo před očima.

MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Jste unaveni i po celonočním spánku? Čtyři varovné signály značící, že je čas vyhledat pomoc

Podle odhadů je v České republice více než 800 tisíc astmatiků, z nichž těžkou formou trpí podle některých odhadů až každý desátý. Lékaři používají k zařazení tíže nemoci pětistupňovou škálu, těžké astma zahrnuje pacienty v posledních dvou. U nich se často nedaří dostat nemoc pod kontrolu, užívají vysoké dávky inhalačních i orálních kortikosteroidů a léků na rozšíření průdušek.

„Velké dávky kortikosteroidů však provází řada nežádoucích účinků. Patří mezi ně řídnutí kostí, cukrovka, oslabení imunity nebo vyšší riziko infekcí. Pacienti, u nichž se nedaří dostat astma pod kontrolu, by proto měli navštívit jedno z patnácti národních center pro těžké astma, která jsou ve fakultních nebo krajských nemocnicích napříč Českem,“ radil Sova.

V centrech se pacientům dostane komplexní péče a případně i terapie biologickou léčbou monoklonálními protilátkami. Ve Fakultní nemocnici Brno se například s astmatem léčí přibližně 4 500 lidí. „Na biologické terapii máme 200 pacientů. Počet exacerbací u nich poklesl až o 80 procent, což se pozitivně odrazilo na kvalitě jejich života. Léky si pacienti aplikují doma injekcí do podkoží a k nám jezdí na kontroly jednou za tři až čtyři měsíce,“ popsal Sova.

Kapacity center nejsou dostatečně využity

Podle Jakuba Novosada z Ústavu klinické imunologie a alergologie ve FN Hradec Králové považují lékaři za dostatečné, pokud akutní záchvaty klesnou minimálně o 50 procent.

„Ve většině případů se daří mít těžké astma pod kontrolou i ve chvíli, kdy je pacient v péči ambulantního specialisty. Jakmile však léčba začne zahrnovat vysoké dávky kortikoidů podávaných ve formě tablet, je to jasný signál, že by měl lékař poslat svého pacienta do specializovaného centra,“ dodal Sova. Ne vždy se to ale děje.

„Z dostupných dat vyvozujeme, že až 15 tisíc nemocných může být potenciálně vhodných k nasazení biologické léčby. Poslední data z roku 2023 navíc ukazují, že 57,8 procenta center nevnímá svou kapacitu jako vyčerpanou,“ dodal Novosad.

MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Zázrak pro neslyšící Laurinku. Díky operaci poprvé uslyšela zvuky, reakce byla okamžitá

Tagy: