Začala pylová sezóna
Do Česka dorazila pylová sezona o měsíc dříve než loni. Kvůli mírné zimě a slunečnému počasí již vykvetly některé stromy, alergici tak začínají trpět a plnit čekárny lékařů.
Podle meteorologů z Českého hydrometeorologického ústavu za časným šířením pylu stojí zejména „teplota vzduchu, sluneční záření, vítr či atmosférické srážky“. Na většině území, převážně však ve středních Čechách, hrozí podle takzvaného pylového semaforu nebezpečí prvního stupně, tedy mírné.
K TÉMATU: Čeští vědci vyvíjí revoluční metodu pro léčbu arytmie. Za půl roku bude hotová, tvrdí doktor
Podle odborníků tak alergici čelí „nepatrnému ohrožení“. Ukazatel zahrnuje všechny rostlinné druhy, které experti sledují za pomoci fenologické sítě. V kterých oblastech se mohou alergici potýkat s problémy?
Podle webu Pylová služba jsou aktuálně nejaktivnější pyly z následujících dřevin:
- Olše
- Líska
- Tis
- Cypřišovité jehličnany
- Topol
Období oteklých sliznic a urputné rýmy začíná pro alergika Jana Štrunce v posledních letech během března až dubna. „Letos je ale nástup rychlejší, problémy pozoruji už od února. Mám zarudlé oči a nepříjemnou rýmu, která nejde zastavit,“ popsal.
„S pylovou alergií přicházejí zejména mladší ročníky, třeba okolo 17 a 18 let. Stejné komplikace ale trápí i šedesátileté a sedmdesátileté pacienty,“ uvedl pro CNN Prima NEWS praktický lékař Martin Pehr.
Alergoložka Blanka Haindlová varuje před podceněním onemocnění. „Tento typ alergie je zpravidla jen slizniční, takže způsobuje zánět spojivek, vodnatou rýmu či kýchání. Když však pacient nedbá doporučení, může alergie přejít v pylové astma,“ vysvětlila.
Stav alergiků navíc může zkomplikovat větrné počasí. „Nepříznivé je pro ně rovněž vlhké prostředí s plísněmi či oblast se zvýšeným množstvím výfukových plynů,“ doplnila expertka.
A jak se mohou lidé s tímto onemocněním chránit? „Pomůže opláchnout obličej i vlasy, aby se pylový alergen smyl. Vhodné je také si kápnout zklidňující kapky,“ poradila Haindlová. Doporučuje rovněž větrat především v ranních a večerních hodinách, aby se částečky pylu neusazovaly v obývaných prostorech.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: V Česku řádí černý kašel. Počty pacientů rostou, nákaza se šíří hlavně mezi teenagery