Pacientů s astmatem neustále přibývá. Toto chronické zánětlivé onemocnění dýchacích cest se nejčastěji objevuje v dětství. Neléčené astma může být nebezpečné, protože při záchvatech dochází k zúžení dýchacích cest a dotyčný se dusí. Záchvaty jsou také často doprovázeny úzkostnými stavy. Jak se astma diagnostikuje, jaké jsou možnosti léčby a prevence, na to při příležitosti Světového dne astmatu a alergie odpověděl CNN Prima NEWS pneumolog Milana Sova.
Jaké zdravotní obtíže jsou typické pro astma?
U tohoto onemocnění typicky dochází k zánětu průdušek a zároveň se zužuje jejich průměr, a proto se vyznačuje několika příznaky, hlavně dušností, kašlem nebo pískáním na hrudi. Velmi často bývá spojeno s alergiemi.
Jaké jsou první projevy astmatu, které by měly pacienty varovat?
Záleží na tom, jestli hovoříme o astmatu u dospělého člověka, nebo u dítěte. Nejčastěji se jedná o pacienty mladší, u kterých se projevuje kašel a dušnost častěji v noci mezi druhou a třetí hodinou. Tyto obtíže jsou pro pacienty tak nepříjemné, že je zavedou do ordinace lékaře.
Docent MUDr. Milan Sova, Ph.D., vystudoval Lékařskou fakultu Univerzity Palackého v Olomouci a část studia strávil na univerzitě ve finském Turku. Po promoci nastoupil na Kliniku plicních nemocí a TBC Fakultní nemocnice Olomouc, kde získal titul Ph.D. a v roce 2021 habilitoval. Zahraniční stáže absolvoval v italské Neapoli a Miláně a v kanadském Vancouveru. Od podzimu 2021 působí jako přednosta Kliniky nemocí plicních a TBC Fakultní nemocnice Brno. Je předsedou České aliance proti chronickým respiračním onemocněním a členem výboru České pneumologické a ftizeologické společnosti ČLS JEP.
Jaká vyšetření je třeba podstoupit, aby se astma potvrdilo?
K tomu, aby bylo astma diagnostikováno správně, je nezbytné navštívit pneumologa nebo alergologa. V rámci vyšetření si lékař pacienta poslechne, zjistí, jak dýchá, a provede takzvanou spirometrii, což je plicní vyšetření, pomocí kterého se měří plicní funkce. Provést se může i takzvaný bronchomotorický test, který existuje ve dvou variantách, je už ale velmi specifický.
Je astma vždy spojeno s alergiemi? Mám na mysli, zda se rozjíždí spíše u alergiků?
U většiny pacientů se jedná o alergické astma. U některých z nich se ale může jednat o astma nealergické, kdy není známý vyvolávající alergen, a dokonce ani nejsou přítomny eozinofily, tedy druh bílých krvinek, který u pacientů s alergickým astmatem dělá často problémy. Nealergické astma je nepříjemné v tom, že často nereaguje dobře na léčbu a pacienti bohužel mívají docela významné potíže.
Jaké bývají nejčastější spouštěče astmatu?
U alergického astmatu je to samozřejmě kontakt s daným alergenem. Pokud má pacient silnou alergii na kočku a je astmatik, může být spouštěčem kontakt s tímto zvířetem. Velmi často to může být i stres, respirační infekty a podobně. U nealergického astmatu bývá spouštěčem zvýšený výskyt prachu nebo znečištění, některé příčiny mohou být velmi podobné jako u astmatu alergického, typicky se jedná o virové infekty na podzim nebo na jaře.
Jaké jsou možnosti léčby tohoto onemocnění?
Astma léčíme inhalačními preparáty založenými na bázi inhalačních glukokortikoidů, které tlumí zánět v dýchacích cestách pacienta a velmi dobře tak působí na podstatu astmatu, což je právě zánět. Inhalační glukokortikoidy se často kombinují s léky ze skupiny bronchodilatancií, které rozšiřují průdušky a poskytují pacientům úlevu.
Existuje nějaká prevence, jak astmatu předejít, respektive jak minimalizovat riziko záchvatů?
Doporučujeme vyhnout se alergenu, který u nich astma spouští, samozřejmě v případě, že se jedná o alergické astma. Doma by astmatici měli mít více uklizeno a častěji by měli prát ložní prádlo, a to na vyšší teploty. Nevhodné jsou například péřové přikrývky, protože problémy často způsobují roztoči. Není také dobré se v zimě vystavovat smogovým situacím.
Měla kašel, lékaři u ní našli rakovinu v posledním stadiu. Ivana popsala bolestný příběh matky
Paní Daniela z Plzně se těšila dobrému zdraví až do roku 2014, kdy se objevily první příznaky vážného onkologického onemocnění. K návštěvě lékaře ji přiměla tehdy osmadvacetiletá dcera Ivana, která měla o maminčino zdraví obavy. „Začala divně pokašlávat, trvalo to dlouho, tak jsem ji poslala k lékaři, aby něco nezanedbala,“ vzpomíná Ivana. Verdikt byl neúprosný – rakovina plic v pokročilém stadiu. Lékaři jí dávali pouhý rok života. Bohužel po třech letech svůj nerovný boj prohrála. Příběh velkého odhodlání i neúprosného konce popsala CNN Prima NEWS Danielina dcera Ivana.
Proč podle vás lidí s astmatem stále přibývá?
Na to existuje několik teorií. Nejvíce světově přijímaná je takzvaná imunitní hypotéza, podle níž v našem rozvinutém světě k výskytu astmatu významně přispívají dva aspekty. První souvisí s tím, že žijeme v supersterilním prostředí, kdy mají maminky tendenci vše dezinfikovat a vyvářet, což vede k tomu, že se s bakteriemi a s alergeny nesetkáme v dětství, ale trošku později a v důsledku toho vznikne přecitlivělost. Druhý aspekt plyne z toho, že nejvíce astmatu se vyskytuje v rozvinutých zemích, typicky v Evropě, Americe a Austrálii, tedy tam, kde je nejvyšší výskyt znečištění prostředí, ať už se jedná o znečištění průmyslové, nebo například výfukovými plyny automobilů. V neposlední řadě nárůst astmatu souvisí i s dobrou diagnostikou, protože pokud máme k dispozici lékaře a funkční plicní vyšetření, diagnostikujeme více případů než před lety, kdy tato vyšetření nebyla k dispozici.
Je hodně astmatiků i mezi dětmi?
Ano, nejčastěji se astma poprvé projeví v dětství. Dobrou zprávou je, že určitá část astmatiků během puberty vlivem různých hormonálních a dalších procesů z astmatu „vyroste“. Ale to neznamená, že se astma nemůže objevit v dospělosti. Jak říká pan docent Teřl: „Astma a láska kvetou v každém věku.“
Patří astma mezi nevyléčitelné nemoci? Lze jej pouze správně nastavenou léčbou udržet pod kontrolou?
Astma je onemocnění, které je velice dobře léčitelné, ale astmatické rysy se nesou celý život. Celá řada pacientů trpěla na astma v dětství, v pubertě měla na nějakou dobu klid a poté se u nich astma znovu objevilo, například v souvislosti s nějakým jiným onemocněním. Ale je to samozřejmě individuální.
Jsou astmatici více náchylní i k dalším nemocem, zejména tedy dýchacího ústrojí?
Ano, astmatici, kteří mají těžší astma, jsou náchylnější k virovým, respektive všeobecně respiračním infektům.
Je astma dědičné?
Nejedná se o klasickou dědičnost ve smyslu, pokud jím trpí jeden z rodičů, musí se stoprocentně projevit i u dítěte. Tak to rozhodně není. Na druhou stranu, jestliže je v rodině výskyt astmatu větší a mají ho například rodiče i prarodiče, je pravděpodobnost onemocnění velká i u dětí. Určitě se dědí nějaká predispozice, ale astma jako takové ne.