Britští vědci popsali účinky nového léku proti závažné formě astmatu a CHOPN. Podle pacientů lék benralizumab představuje „převratnou změnu“. Má být totiž mnohem účinnější než běžné steroidní tablety, které se k léčbě život ohrožujících dýchacích obtíží užívají nyní.
Monoklonální protilátka, kterou nový lék obsahuje, cílí specificky na bílé krvinky. Ty totiž mohou napadat plíce lidí s takzvaným eozinofilním astmatem a způsobovat tak zduření a uzavření dýchacích cest. Stejný biologický mechanismus je také základem třetiny všech závažných případů chronické obstrukční plicní nemoci (CHOPN), píše Sky News.
ČTĚTE TAKÉ: Covid zničil v Česku zdraví stovkám lidí, říká expert. Vyčerpá je i minimální námaha
Vědci z King's College London však zjistili, že pacienti s astmatem nebo CHOPN, kteří během záchvatu dostali injekci nového léku, o čtyři týdny později méně často trpěli sípáním, dušností a dalšími příznaky.
Podle dat zveřejněných v časopise The Lancet Respiratory Medicine došlo také k výraznému zlepšení kvality jejich života. „Pro lidi s astmatem a CHOPN by to mohlo znamenat převratnou změnu,“ uvedla pro Sky News jedna z autorek studie Mona Bafadhelová.
„Doufáme, že tato studie do budoucna změní způsob léčby a v konečném důsledku zlepší zdraví více než miliardy lidí žijících s astmatem a CHOPN na celém světě,“ dodala. Každý den přitom ve Velké Británii zemřou v průměru čtyři lidé s astmatem a 85 lidí s CHOPN.
V současné době jsou základem léčby vážné varianty astmatu tablety se steroidy, které snižují zánět v plicích. Ne vždy však zabírají, takže někdy musí pacienti podstupovat jejich aplikaci opakovaně. To však s sebou nese riziko hospitalizace a někdy i úmrtí. Pravidelné užívání tablet také zvyšuje riziko cukrovky a onemocnění osteoporózy.
MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Drogy, cukr a digitální obsah. Musíme se naučit pohybovat ve světě s nimi?