RADAR: Na Štědrý den bude padat sníh i déšť, experti zpřesnili předpověď. Jak bude u vás?
astronom
Výpis příspěvků ke štítku „astronom“
Padající hvězdy ozáří oblohu nad Českem. Kdy bude nejlepší doba pro sledování roje Orionidů?
Noc na pondělí má být podle astronomů ideální ke sledování meteorického roje Orionidů. Ten je pozorovatelný každoročně koncem října. Název nese podle souhvězdí Orionu, odkud zdánlivě padající hvězdy vylétávají.
Astronomové očekávají výbuch hvězdy. Událost se opakuje jednou za 80 let
Astronomové očekávají výbuch hvězdy T Coronae Borealis. Ta není za normálních podmínek viditelná, ale po explozi by mohla dosahovat jasu Polárky. Informovala o tom vesmírná agentura NASA s tím, že k výbuchu by mohlo dojít v září.
Kolem Země prolétá „ďábelská kometa“. Tvarem připomíná kosmickou loď z Hvězdných válek
V neděli kolem Země proletí takzvaná „ďábelská kometa“, která svým rohatým tvarem připomíná kosmickou loď Millennium Falcon ze sci-fi ságy Hvězdné války. Ke Slunci se vrací přibližně jednou za 71 let. Pozorovatelům a vědcům se tak nabízí jedinečná příležitost.
Převratný objev astronomů: Narazili na masivní černou díru. „Spící obr“ jim vyrazil dech
Nejtěžší hvězdnou černou díru v Mléčné dráze objevili astronomové z Evropské vesmírné agentury (ESA). Pracovní skupina vědců pojmenovala tohoto „spícího obra“ Gaia BH3, píše CNN. Nachází se relativně blízko Zemi – ve vzdálenosti téměř dvou tisíc světelných let od naší planety, tvrdí vědci.
Nejjasnější záblesk všech dob: Vědci objasnili obří vesmírnou explozi. A mají novou záhadu
Vědci objevili příčinu nejjasnější exploze, jaká kdy byla zaznamenána. Záblesk zachycený teleskopy v roce 2022 byl pravděpodobně způsoben explodující supernovou. Zároveň vědci narazili na další – zatím nevysvětlitelnou – záhadu, která nabourává dosud přijímanou teorii o původu některých těžkých prvků, jako jsou zlato, platina, olovo či uran.
Vzácná „rohatá“ kometa je po 71 letech opět viditelná ze Země. Jak ji nejlépe pozorovat?
Obyvatelům severní polokoule Země se v následujících dnech naskytne jedinečná příležitost pozorovat vzácnou zelenou kometu 12P/Pons-Brooks, týž nazývanou „Matka draků“. Oběh okolo Slunce absolvuje jen jednou za 71 let. Nejlépe bude těleso vidět krátce po setmění a při slunečním zatmění 8. dubna ze Severní Ameriky. Informují o tom zahraniční média.
Vesmírný šrot zasáhl dům na Floridě. Trosky z kosmu těsně minuly mého syna, zuří otec
Chvíle plné strachu a nejistoty zažili obyvatelé rodinného domu na Floridě, jejichž rezidenci zasáhl zbytek baterie z Mezinárodní vesmírné stanice. Kovový předmět prorazil střechu a dostal se až do přízemí budovy. Vyšetřování případu se ujala americká NASA. S přibývající lidskou aktivitou ve vesmíru mohou být podobné události stále častější, varují vědci. Píše o tom zpravodajský web The Guardian.
Meteorický roj Lyridy rozzáří o víkendu oblohu. Nebeskou podívanou nebude rušit svit měsíce
V časných ranních hodinách v neděli bude k vidění meteorický roj Lyridy. Podle astronomů jsou letos pro jeho pozorování ideální podmínky, nebude rušit svit měsíce. Zahlédnout bude ale možné během maxima roje asi jen 15 meteorů, takže Lyridy nenabízejí takový zážitek jako třeba Perseidy s desítkami meteorů za hodinu.
Zemi těsně minul asteroid, který by mohl vyhubit celou Prahu. Obranu nabízí obří zrcadlo
Ničivá energie asi 225 výbuchů Hirošimy. Střet planetky 2023 DZ2, která v sobotu večer Zemi těsně minula, by měl fatální následky. Poprvé tento asteroid vědci pozorovali teprve v druhé polovině února, a to i přesto, že už se v minulosti k Zemi několikrát přiblížil.
Záhada Planety X. Matematicky 9. planeta naší soustavy existuje, nikdo ji ale ještě neviděl
I když si někteří lidé stále myslí, že mezi planety Sluneční soustavy patří i Pluto, není tomu tak. Nicméně planetární systém hvězdy Slunce možná skutečně má devět oběžnic. Vědci se vytrvale snaží rozluštit záhadu Planety X, která však také může být jen černou dírou.
Na nebi se objeví nevídaný úkaz. Pozorovat ho bude možné v následujících týdnech
Kometa, kterou astronomové objevili loni v březnu, se nyní přibližuje k Zemi. V následujících týdnech ji bude možné pozorovat. Podle astronomického webu Space.com půjde zřejmě o unikátní šanci tento nevídaný úkaz spatřit.
Kosmická senzace. Astronomové mají první snímek černé díry uprostřed Mléčné dráhy
Jmenuje se Sagittarius A* a astronomové konečně vědí, jak vypadá. Snímek obří černé díry, která se nachází ve středu naší galaxie, Mléčné dráhy, je podle CNN prvním vizuálním potvrzením, že tento vesmírný útvar skutečně existuje.