CNN Prima News astronom

astronom

Výpis příspěvků ke štítku „astronom“

Záhadný objekt nedaleko Země vysílá silné signály. Je to strašidelné, přiznala astronomka

27. ledna 2022 19:17

Američtí vědci zachytili záhadný vesmírný objekt. Těleso nepříliš vzdálené od Země uvolňuje obrovské množství energie a chová se zcela jinak než všechny doposud známé objekty ve vesmíru. Překvapení astronomové nejsou schopni s určitostí říct, na co přesně narazili. O neobvyklém objevu informoval web stanice CNN.

Padá k nám asteroid dlouhý jako pět žižkovských věží. Proletí rekordně blízko Země

13. ledna 2022 06:32

Příští úterý odpoledne se kolem Země prožene asteroid 7482 (též zvaný 1994 PC1) dlouhý přes jeden kilometr, tedy zhruba stejně jako pět žižkovských televizních věží. Vesmírný objekt se vymyká v porovnání s ostatními asteroidy také tím, že proletí nezvykle blízko modré planety (ve vzdálenosti méně než dva miliony kilometrů). Další takový mine Zemi nejdříve za 200 let.

Zemřel uznávaný astronom, který pomohl dostat do kosmu Vladimíra Remka. Bylo mu 94 let

30. září 2021 11:25
Aktualizováno

Ve středu zemřel astrofyzik, astronom, popularizátor vědy a nestor české a československé kosmonautiky Boris Valníček. Bylo mu 94 let. Úmrtí oznámil ve čtvrtek jeho syn. Valníček stál u zrodu československého kosmického výzkumu. Koordinoval československou účast na vesmírném programu socialistických zemí Interkosmos, v jehož rámci se v březnu 1978 dostal do kosmu Vladimír Remek jako první člověk z jiné země než Sovětského svazu a USA.

Přestaňte hledat mimozemšťany, varuje vědec. Kontakt s nimi může zničit celý svět

15. června 2021 22:45

Vzhledem k podezřelým záběrům, které nedávno zveřejnilo americké ministerstvo obrany a které mají dle některých zachycovat UFO, je pátrání po mimozemských civilizacích módní trend. Teď ale americký astronom John Gertz lidstvo varoval, aby podobných pokusů zanechalo. Kontakt s mimozemšťany podle něj může způsobit kolaps celé naší civilizace.

Měsíc ukrojil kus Slunce a nastalo částečné zatmění

9. června 2021 13:18

Blíží se největší červnová událost na obloze – částečné zatmění Slunce, které nastane 10. června. Půjde o nejvýše položené sluneční zatmění, pozorovatelné z území ČR a Slovenska, až do roku 2179. Již v těchto dnech můžeme rovněž vidět „noční svítící oblaka“, která se letos objevila nezvykle brzy, informoval astronom Petr Horálek z Fyzikálního ústavu Slezské univerzity v Opavě.