reklama
CNN Prima News astronom

astronom

Výpis příspěvků ke štítku „astronom“

Padá k nám asteroid dlouhý jako pět žižkovských věží. Proletí rekordně blízko Země

13. ledna 2022 06:32

Příští úterý odpoledne se kolem Země prožene asteroid 7482 (též zvaný 1994 PC1) dlouhý přes jeden kilometr, tedy zhruba stejně jako pět žižkovských televizních věží. Vesmírný objekt se vymyká v porovnání s ostatními asteroidy také tím, že proletí nezvykle blízko modré planety (ve vzdálenosti méně než dva miliony kilometrů). Další takový mine Zemi nejdříve za 200 let.

Přestaňte hledat mimozemšťany, varuje vědec. Kontakt s nimi může zničit celý svět

15. června 2021 22:45

Vzhledem k podezřelým záběrům, které nedávno zveřejnilo americké ministerstvo obrany a které mají dle některých zachycovat UFO, je pátrání po mimozemských civilizacích módní trend. Teď ale americký astronom John Gertz lidstvo varoval, aby podobných pokusů zanechalo. Kontakt s mimozemšťany podle něj může způsobit kolaps celé naší civilizace.

Jupiter se na obloze přiblížil k Saturnu nejtěsněji za 400 let

21. prosince 2020 16:18

V pondělí odpoledne nastane konjunkce Jupiteru a Saturnu. Obě planety se k sobě z pohledu pozorovatele přiblíží tak těsně, jako tomu bylo naposledy v roce 1623. Podle astronomů se tak jedná o úkaz staletí. Podobně těsná konjunkce znovu nastane až 15. března 2080. Sledovat tuto astronomickou podívanou můžete živě v úvodním videu článku.

Mars bude dnes nejblíže Zemi. Lze ho vidět i běžnýma očima? A kde ho hledat?

6. října 2020 13:24

Planeta Mars se v úterý přiblíží Zemi na vzdálenost zhruba 62 milionů kilometrů. Taková příležitost pro jeho pozorování bude zase až v roce 2035. „Je to výjimečný okamžik, protože jde o třetí největší přiblížení za posledních 49 let,“ uvedl v pořadu Nový den astronom Pavel Suchan. Mars budeme moci vidět i vlastníma očima. Nevadí ani světelné znečištění.

Zemřel astronom Luboš Perek, bylo mu 101 let. Pojmenovali po něm největší dalekohled

17. září 2020 17:51

Ve věku 101 let v noci na čtvrtek zemřel uznávaný astronom Luboš Perek, který se před lety mimo jiné zasloužil o vybudování největšího českého teleskopu s dvoumetrovým zrcadlem a po němž je zařízení pojmenováno. Informoval o tom mluvčí Astronomického ústavu AV Pavel Suchan. Perek se zabýval vesmírnou mlhovinou a kosmickým odpadem. Na konci 60. let řídil Astronomický ústav ČSAV a v druhé polovině 70. let vedl Úřad OSN pro vesmírné záležitosti. Jako jediný český astronom byl také generálním sekretářem Mezinárodní astronomické unie.

reklama