Několikrát jsme vás informovali o nešťastných odchytech divokých koní v Americe, které probíhají velmi krutým způsobem a ochránci zvířat proti němu již několik let bojují. Koně jsou naháněny helikoptérami a následně přemísťovány na farmy, kde se často nakazí různými nemocemi a pokud se smrtelně nezraní při zběsilém uprku, často umírají na zmíněných farmách či pak na jatkách. Nahání se mladí koně i březí klisny. Momentálně se situace divokých koní řeší i v Austrálii. Tam ale sáhli rovnou k odstřelu.
Odstřel koní z helikoptér
Australské úřady v pátek 27. října schválily vzdušný odstřel divokých koní v jednom z největších přírodních parků země. V národním parku Kosciuszko žije odhadem 19 000 divokých koní a úřady státu Nový Jižní Wales chtějí do poloviny roku 2027 jejich počet snížit na 3 000, informovala agentura AFP. Kontroverzní rozhodnutí Austrálie označuje za nutné pro ochranu místního ekosystému.
Ve zmíněném přírodním parku je množství divokých koní, takzvaných Brumby, už snižováno jejich odchytem do pastí a přemísťováním či odstřelem ze země. Podle ministryně životního prostředí Nového Jižního Walesu Penny Sharpeové to ale nestačí. „Původním druhům hrozí vyhynutí a celý ekosystém je ohrožen. Musíme jednat,“ prohlásila Sharpeová. „Rozhodnutí nebylo snadné – nikdo nechce zabíjet koně,“ dodala.
Australia is to resume the aerial shooting of wild horses in one of the country's largest national parks. In 2000,...
Posted by AFP News Agency on Thursday, October 26, 2023
Šest set koní za tři dny
Odstřel koní z vrtulníků se prováděl v krátkém období v roce 2000, kdy bylo takto za tři dny zlikvidováno více než 600 divokých koní. Metoda ale vyvolala ostrou kritiku, a tak byla zakázána, uvedla agentura AFP.
Zvířata jsou pravděpodobně potomci koní, kteří začátkem 19. století utekli chovatelům a byli ponecháni svému osudu. Jsou velmi inteligentní, obratní a mají skvělý orientační smysl. I když se lidem vyhýbají, lze je ochočit a využít jako jezdecké a pracovní koně. Lidé, kteří jsou proti jejich odstřelu, uvádějí, že divocí koně představují součást australské národní identity a nostalgickou vzpomínku na chovatele koní žijící v drsných podmínkách Sněžných hor.
Farmáři ale mají na divoké koně méně romantický pohled a vnímají je jako škodnou, která ničí ploty a bojuje s dobytkem o pastvu. Také ochránci přírody poukazují na to, že divocí koně ničí původní rostlinstvo, přispívají k půdní erozi a znečišťují napajedla.
Rada pro invazní druhy uvádí, že v Austrálii žije až 400 000 divokých koní. Podle jednoho z představitelů rady Jacka Gougha se populace těchto koní v Novém Jižním Walesu ročně zvýší o 15 až 18 procent.