Australští vědci spočítali přes 64 tisíc želv pomocí dronu
Australský výzkumný tým začal používat při počítání želv moderní technologie. Dříve živočichy označili bílým pruhem na krunýři a počítali je v podstatě ručně. Nyní jim práci značně ulehčuje dron.
Výzkumný tým z Austrálie, který počítá želvy pomocí dronu, vytvořil z pořízených záběrů úchvatnou podívanou. Poblíž ostrova Raine Island bylo natočeno přes 64 tisíc karet obrovských, které se blížily k břehům, aby nakladly vajíčka. Podle odborníka Andrewa Dunstana z Queenslandského oddělení životního prostředí a vědy je metoda počítání želv ze vzduchu pravděpodobně nejefektivnější.
Dříve se želvy označovali bílým pruhem na krunýři a počítali se ručně. Zdroj: Christian Miller
Australský výzkumný tým začal jako metodu počítání populace želv používat drony. Zdroj: Christian Miller
Poblíž ostrova Raine Island bylo natočeno přes 64 tisíc karet obrovských. Zdroj: Great Barrier Reef Foundation, Christian Miller
Dunstan uvedl, že další velmi užitečnou alternativou je využití GoPro kamer k podvodnímu výzkumu. Dříve se totiž želvy počítaly doslova ručně. Při kladení vajíček se označovaly jejich krunýře bílým pruhem. Výzkumníci pak z loďky počítali označené a neoznačené želvy.
„Spočítat tisíce natřených a nenatřených želv z malé lodi, obzvlášť ve špatném počasí, bylo obtížné. S dronem je to mnohem snazší, bezpečnější a přesnější. Navíc všechna data mohou být okamžitě a trvale uložena,“ upřesnil Dunstan.