CNN Prima News autismus

autismus

Výpis příspěvků ke štítku „autismus“

Tříletý Tomášek trpí atypickým autismem. Doprava MHD je pro něj peklo, sám si vyrazil zuby

7. listopadu 2022 09:46

Samotné těhotenství s Tomáškem bylo pro jeho maminku Janu velmi náročné. Po děsivých diagnózách, kdy měli lékaři podezření na Downův či Edwardsův syndrom, přišel předčasný porod. I přes nelehký start do života se chlapeček začal učit základním dovednostem. Vše ale změnil rok 2022. Tomášek trpí atypickým autismem, ADHD a psychomotorickou retardací. Nejnáročnější je cestování v MHD, proto maminka prosí o pomoc veřejnost.

Mučení v opavské nemocnici? Pacientku 12 let kurtovali k posteli, jiné metody nezkoušeli

27. září 2022 18:06

Jako mučení či v lepším případě nelidské zacházení zhodnotila komise ministerstva zdravotnictví případ mladé ženy, která byla v opavské psychiatrické nemocnici od dětství poutána k lůžku. Podle personálu byla pacientka kurtována k lůžku 12 let. Případ prošetřuje policie na základě trestního oznámení od Jindřicha Jašíka, pracovníka Národního ústavu duševního zdraví (NÚDZ). Podání oznámení bylo podle ústavu Jašíkovou soukromou aktivitou.

Starají se o tři postižené děti, teď přišli o auto. Stát nepomůže, rodiče prosí veřejnost

12. srpna 2022 06:27

Tři sourozenci, kteří trpí autismem. Manželé Lucie a Milan S. se o své děti starají, jak nejlépe mohou. Život by jim však značně usnadnilo auto, díky němuž by rodina mohla bezstarostně dojíždět na terapie, k lékařům či na výlety. Díky solidaritě lidí jedno takové získali, po více než roce o něj však bez vlastního zavinění přišli.

Omlouvám se, vzkázal zakleknutý chlapec z Babišova mítinku. Jeho matka popsala, co se stalo

10. srpna 2022 21:08

Patnáctiletý autistický chlapec, který se na mítinku expremiéra Andreje Babiše (ANO) v jihočeských Borovanech pokusil ukrást reproduktor a byl nevybíravě zadržen neoznačenými policisty, se omluvil. Mladík byl na akci s matkou, která redakci CNN Prima NEWS detailně popsala, co se odehrálo. Chování strážců zákona už prověřuje Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS).

Běsnění muže na Příbramsku: Bránil záchranářům, otci hrozil smrtí. Pak ho pořezal

4. června 2022 23:30

Středočeská kriminálka vyšetřuje pokus o vraždu v malé obci na Příbramsku. Muž tam bránil záchranářům, aby pomohli jeho otci, kterému se udělalo špatně. Vyhrožoval, že zabije jeho i sebe. Při zásahu policistů nakonec otce pořezal nožem. Ve svém běsnění přestal, až když ho zásahovka zpacifikovala pomocí taseru. Soud rozhodoval, jestli muž půjde do vazby.

Se sedmiletým Kubou se život nemazlí. Bojuje se vzácným syndromem, rodina prosí o podporu

25. května 2022 06:39

Nelehký život připravil osud jednomu malému chlapci z Ústecka. Sedmiletý Kuba žije s velmi vzácným onemocněním, jde o Shwachman-Diamondův syndrom. S maminkou Renátou je tak neustále na cestách po lékařích a mnohdy i úřadech. Renáta je jako samoživitelka závislá na podpoře od státu. Příspěvek na auto, které se synem velmi potřebují, ale nedostali.

Dětí s autismem přibývá, ale je problém umístit je do školy. Jejich rodiče si zoufají

23. května 2022 15:47

Najít pro autistické dítě vhodnou mateřskou školku a následně školu je mnohdy velmi tvrdý oříšek. Stres a obavy z budoucnosti sedmiletého syna Joachima nedávno řešila také Kristina Šedivá z Prahy. Vybrat pro syna školu, která by splňovala určitá kritéria, a kam by měli šanci na přijetí, byl téměř nadlidský úkon. Proč je v Česku tak složité umístit dítě s poruchou autistického spektra (PAS) do školy a jaké možnosti tyto děti mají?

Téma smrti a války je u nás na denním pořádku, říká maminka chlapce s autismem

2. dubna 2022 18:55

Barbora Chuecos z Prahy vychovává třináctiletého syna Ángela, kterému byl v pěti letech diagnostikován autismus. V posledních dvou letech se dospívající Ángel hodně zaměřil na téma smrti, o kterou se zajímá v souvislosti s koronavirem a nyní i válečným konfliktem na Ukrajině. Válka je pro autisty extrémní zátěží. Terapeuta Juliuse Bittmanna jsme se zeptali, jak obecně lidé s tímto zdravotním znevýhodněním zvládají nestandardní životní situace a jak jim mohou pomoci jejich blízcí.

Těžký boj s autismem českého atleta. Zažil šikanu a dvacetkrát se pokusil o sebevraždu

3. prosince 2021 20:29

Když běžím, nepřemýšlím. Když nepřemýšlím, je mi dobře. Tato slova řekl webu Bez frází český atlet Jiří Pavel Češka, pro kterého je sport cestou, jak uniknout depresím, kterými trpí kvůli Aspergerovu syndromu – poruše autistického spektra. Dlouho mu nikdo diagnózu nesdělil, proto se v minulosti dost natrápil. Až tak, že se přibližně dvacetkrát pokusil o sebevraždu.

Záhadná smrt šestileté dívky, rodiče viní lékaře. Tvrdili, že léčba je kvůli autismu těžká

1. prosince 2021 09:49

Nejasnosti kolem smrti své dcery chtějí vyjasnit Rachel a Luke Bradfordovi z Velké Británie. Lékaři totiž v létě 2017 poslali šestiletou Coco z pohotovosti domů, přestože v sobě nedokázala udržet žádné tekutiny. Šlo podle nich jen o zánět trávicí soustavy. Dívka později v nemocnici zemřela na vícečetné selhání orgánů. Rodiče obviňují nedůsledné lékaře ze zanedbání péče. Ti údajně tvrdili, že je Coco těžké léčit, protože trpí autismem. Nyní probíhá oficiální prošetření příčin smrti u soudu.