CNN Prima News autismus

autismus

Výpis příspěvků ke štítku „autismus“

Bojuje se záchvaty, speciální kočárek zajistí Báře bezpečí. Cena je ale příliš vysoká

Každou cestu z domova provází obava z nečekaného záchvatu. S touto nejistotou musí žít rodiče 15leté Báry, která žije s epilepsií, centrální svalovou hypotonií, autismem, mentální retardací a dalšími zdravotními potížemi. Záchvaty v případě mladé slečny přichází velmi často a mnohdy za sebou nechávají vážné následky. Z toho důvodu by rodina ráda pořídila speciální zdravotní kočárek, který by Báře zajistil bezpečí, a to i během záchvatu. Jeho cena je však příliš vysoká. Rodiče se proto s prosbou o pomoc obrací na veřejnost.

Sehnat asistenta pro autistu? Horor. Absolutní nezájem, kritizují zoufalí rodiče český systém

Málo odborníků, dlouhé čekací lhůty a bezmoc při jednání na úřadech. I s těmito problémy se potýkají rodiče dětí, které mají poruchu autistického spektra. Někteří čekají na potvrzení nebo stanovení diagnózy i několik let. Kvůli tomu mají třeba děti zbytečně odklad nástupu do školky a rodiče musí nedobrovolně oddalovat nástup do práce. Což mimo jiné přináší mnohým z nich i finanční problémy.

Autistů v Česku dramaticky přibývá. Chybějí lékaři i odborná centra, zoufají si rodiče

Autistů v Česku přibývá. Podle nejnovějších dat ministerstva zdravotnictví každé 36. narozené dítě trpí nějakou formou této poruchy. Odborníci varují, že český zdravotnický systém není na opravdu účinnou pomoc pro lidi s autismem vůbec připravený. Kromě toho se rodiče zlobí, že v době, kdy je potřeba s dítětem začít pracovat, někteří marně obíhají specialisty a čekají na termín vyšetření, uvedla ve svém vysílání televize CNN Prima NEWS.

Krutý verdikt pro 12letého Alexe. Domácí výuka nebo dětský domov, vyslechla si matka

Alex a Saša jsou 12letá dvojčata, o něž se stará pouze jejich maminka Dita. Zatímco Saša je zdravá mladá slečna, Alex trpí ADHD třetího stupně, formou autismu a dyslexií. Návštěvy školy představují utrpení jak pro mladého chlapce, tak pro jeho spolužáky a učitele. Alex má vlastní chápání pravidel, nerozumí intonaci řeči ani slovním obratům či grimasám. Mnohdy své okolí napadá, ať už fyzicky, či slovně. Řešením by mohla být domácí výuka, na níž však maminka samoživitelka nemá dostatek financí. S prosbou o pomoc se tak obrátila na veřejnost. Doufá, že díky štědrosti druhých neskončí její milovaný syn v dětském domově.

Doktor přes písničky. Lipský léčí hudbou, co všechno s ní vnuk slavného herce dokáže?

Hudba umí vrátit lidem paměť i řeč, pomáhá jim zbavovat se strachu a traumat, podle některých výzkumů dokonce zvyšuje inteligenci. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to říká muzikoterapeut Matěj Lipský. Vnuk slavného herce Lubomíra Lipského přednáší od Kanady po Austrálii mimo jiné o tom, že dětem s mentálním postižením a autismem může zdravotní stav zlepšit i punkový či metalový nářez.

Najít pro syna vhodnou školu je pro nás noční můra, říká maminka autistického chlapce

Najít vhodnou školu pro děti s poruchou autistického spektra (PAS) představuje pro většinu rodin obrovský tlak a stres. Tyto děti totiž potřebují speciální přístup, který jim v současné době nabídne jen pár vybraných škol. Alexandra Hroncová (43 let) z Prahy řeší tento problém se svým osmiletým synem Prokopem už podruhé. „Je to velice úmorné, frustrující, jsem už vyčerpaná, protože školní docházka je pro nás zatím noční můra,“ říká. Chlapec má kromě autismu ještě řadu přidružených diagnóz. Současná škola mu nedokáže zajistit adekvátní péči a rodina je zoufalá z toho, co bude dál.

Úleva a pocit vděku. Tomášek díky solidaritě získal potřebné auto, strasti však nekončí

O příběhu tříletého Tomáška jsme vás informovali v listopadu. Chlapec, který se narodil předčasně, trpí autismem, ADHD a psychomotorickou retardací. Největší překážkou pro něj byly cesty MHD, při kterých si často ubližoval. A i díky čtenářům CNN Prima NEWS se podařilo vybrat dostatek peněz, aby si rodina mohla pořídit osobní vůz. Maminka Jana mluví o štěstí a cítí obrovskou úlevu.

Tříletý Tomášek trpí atypickým autismem. Doprava MHD je pro něj peklo, sám si vyrazil zuby

Samotné těhotenství s Tomáškem bylo pro jeho maminku Janu velmi náročné. Po děsivých diagnózách, kdy měli lékaři podezření na Downův či Edwardsův syndrom, přišel předčasný porod. I přes nelehký start do života se chlapeček začal učit základním dovednostem. Vše ale změnil rok 2022. Tomášek trpí atypickým autismem, ADHD a psychomotorickou retardací. Nejnáročnější je cestování v MHD, proto maminka prosí o pomoc veřejnost.