CNN Prima News autismus

autismus

Výpis příspěvků ke štítku „autismus“

Navzdory postižení Linda vyniká, její talent ocenil i Gott. Dívka touží po harfě, vznikla sbírka

Říká se, že když Bůh bere, současně i dává. Své o tom ví sedmnáctiletá Linda, nadaná hudebnice s absolutním sluchem. Ovládá hru na několik nástrojů, ačkoliv se od narození potýká s těžkým kombinovaným postižením. Talent hudebnice ocenil i Karel Gott, s nímž se v minulosti jako malá dívenka setkala. Jejím životním snem je studium na konzervatoři, ten je však nyní v ohrožení. Potřebuje totiž harfu, ale tu si její maminka, samoživitelka, nemůže dovolit. Nadace Život dětem proto pořádá sbírku.

Sousedé jsou v šoku, děti v Southportu zabil „tichý sborista“. Co zaznělo u soudu?

Sedmnáctiletý útočník, který měl v pondělí nožem zavraždit tři děti, stanul ve čtvrtek před soudem v Liverpoolu. Podle zahraničních médií při něm zaznělo, že obviněný má diagnostikovanou poruchu autistického spektra a po určitou dobu odmítal vycházet z domu nebo komunikovat se svou rodinou. Sousedé chlapce považovali za „tichého sboristu“ a často slýchali, jak si doma často zpívá. Policie ho obvinila ze tří vražd, deseti pokusů o vraždu a nezákonného držení ostré zbraně, píše web americké CNN.

Na péči o autistického syna zůstala Pavlína sama. Úlevu přináší jízda na kole, vznikla sbírka

Už od narození provázely dnes třicetiletého Martina zdravotní problémy. Až v pěti letech se rodina dozvěděla, že trpí dětským autismem s mentální retardací. Více než polovinu Martinova života se o něj maminka Pavlína stará sama. Péče je náročná, jakékoliv narušení zajetých rituálů u Martina vyvolává agresivní záchvaty, kdy ubližuje sobě i svému okolí, které mu chce pomoci. Klid a úlevu nachází při jízdě na kole, proto sestra Veronika založila na platformě Znesnáze sbírku. Cílem je vybrat dostatek financí na pořízení speciálního elektrokola, které by vyjížďky velmi usnadnilo.

Autisté nachází pochopení u psů. Zájem o speciální pomocníky roste, pouto je jedinečné

S poruchou autistického spektra (ASD či PAS) se v Česku každý rok narodí až dva tisíce dětí. Co přesně ji způsobuje, není dosud zcela jasné. Autisté žijí ve světě, pro který má společnost velmi málo pochopení. Jediným prostředníkem mezi jejich vlastním, uzavřeným světem a okolím je často speciálně vycvičený asistenční pes. Díky němu jsou lidé s PAS schopni žít normální život a být méně závislí na svém okolí. Světový den porozumění autismu si připomínáme 2. dubna.

Bojuje se záchvaty, speciální kočárek zajistí Báře bezpečí. Cena je ale příliš vysoká

Každou cestu z domova provází obava z nečekaného záchvatu. S touto nejistotou musí žít rodiče 15leté Báry, která žije s epilepsií, centrální svalovou hypotonií, autismem, mentální retardací a dalšími zdravotními potížemi. Záchvaty v případě mladé slečny přichází velmi často a mnohdy za sebou nechávají vážné následky. Z toho důvodu by rodina ráda pořídila speciální zdravotní kočárek, který by Báře zajistil bezpečí, a to i během záchvatu. Jeho cena je však příliš vysoká. Rodiče se proto s prosbou o pomoc obrací na veřejnost.

Sehnat asistenta pro autistu? Horor. Absolutní nezájem, kritizují zoufalí rodiče český systém

Málo odborníků, dlouhé čekací lhůty a bezmoc při jednání na úřadech. I s těmito problémy se potýkají rodiče dětí, které mají poruchu autistického spektra. Někteří čekají na potvrzení nebo stanovení diagnózy i několik let. Kvůli tomu mají třeba děti zbytečně odklad nástupu do školky a rodiče musí nedobrovolně oddalovat nástup do práce. Což mimo jiné přináší mnohým z nich i finanční problémy.