Když malý Mason Connor ve dvou a půl letech ještě vůbec nemluvil, jeho rodiče si vyslechli nepříjemnou diagnózu: chlapec trpí autismem. Rozhodli se ale boj s poruchou autistického spektra nevzdat a Masona alespoň rozmluvit. Nakonec jim podle webu CBS News pomohl lék určený k mírnění vedlejších účinků chemoterapie, který mu pomohl s řečí už za tři dny.
Poprvé se Caroline Connorová ze Spojených států, matka malého Masona, začala o chlapcovo zdraví strachovat, když mu bylo něco málo přes rok. Nemluvil a nepoužíval ani jednoduchá základní slova, podle pediatra měl ale ještě čas. O rok a půl později, když Mason stále mlčel, mu byl diagnostikován autismus. Connorovi se rozhodli po léku pro svého syna pátrat na vlastní pěst.
ČTĚTE DÁL: Cesty autobusem se mění v peklo. Nemocný Honzík trpí nejen křivicí, rodiče prosí o pomoc
„Začali jsme hledat a můj manžel Joe narazil na doktora Fryeho a jeho výzkum,“ řekla Caroline webu CBS News. Richard Frye je dětský neurolog a zabývá se hledáním medikamentů, které by mohly dětem pomoci s autismem. Momentálně zkoumá leukovorin, běžný levný lék, který se získává z kyseliny listové, známé též jako vitamín B9. Používá se nejčastěji ke zmírnění vedlejších účinků léčby chemoterapie.
Třetí den, poté co tehdy už tříletý Mason začal leukovorin brát, se rodiče dočkali jeho prvních slov. Dnes je mu pět let a na podzim se chystá nastoupit do školky společně s ostatními dětmi.
Fryer ve své teorii vysvětluje, že u některých dětí dochází k zablokování přenosu kyseliny listové, což může zapříčinit některé neurologické problémy spojené s poruchou autistického spektra. Leukovorin tuto blokádu obchází a může některým autistickým dětem pomoci zlepšit jejich schopnost řeči.
Výzkum léku brzdí jeho nízká cena
Leukovorin mohou lékaři předepsat k léčbě potíží spojených s autismem pouze jako takzvaný „off-label“ lék – tedy lék k použití mimo schválené pokyny. Frye webu CBS News řekl, že jeho dalším cílem je získat další finanční prostředky na výzkum, aby přípravek schválil k léčbě problémů spojených s autismem i americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv. To má podle Frye ale zádrhel: leukovorin je už poměrně starý lék, který se dá sehnat levně, a tak na něm nikdo nemá potenciál příliš vydělat – není proto důvod do něj investovat. Lékař ale doufá, že se situace změní.
Autismus je vrozená porucha vývoje sociální interakce a komunikace. Podle webu Národního ústavu pro autismus se vyskytuje asi u 1 % dospělé populace a 1,5–2 % dětí. U každého člověka se diagnóza projevuje jinak, někteří vyžadují speciální vzdělávání s neustálým dohledem, jiní jsou schopni vést samostatný život a být úspěšní v zaměstnání. I když je porucha autistického spektra spojena s problémy s komunikací, mohou lidé s autismem v některých oblastech, jako je například matematika nebo cizí jazyky, naopak vynikat.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Tragédie, která dodnes děsí. Tsunami v Dolomitech bylo jako atomovka, zemřely tisíce lidí