reklama

Autistickému třináctiletému chlapci měli policisté pomoci. Místo toho po něm stříleli

USA řeší další případ zneužití pravomoci úřední osoby. Policisty ze Salt Lake City v americkém Utahu přivolala v pátek večer matka na svého 13letého autistického syna Lindena Camerona, se kterým zrovna cloumal záchvat vzteku. Jenže místo pomoci ho policisté několikrát postřelili. Informoval o tom deník The Washington Post.

reklama

Golda Bartonová, matka Lindena, doufala, že strážníci jejího syna převezou do nemocnice. Po téměř roce se Bartonová totiž vrátila do práce, což prý chlapec, trpící mimo jiné úzkostí z odloučení, psychicky nezvládl.

Matka chlapce policisty nechápe

Přivolaní policisté ale Lindenovi nepomohli, právě naopak. Vytáhli na něj zbraně a začali střílet. Skončil tak s vážnými zraněními střev, močového měchýře, ramene a kotníků v nemocnici. Bartonová incident nechápe, Linden byl podle ní neozbrojený, takže nerozumí, proč strážníci stříleli.

„Je to malý chlapec. Proč jste ho prostě nepřeprali? Proč jste nepoužili paralyzér, nepostřelili jste ho gumovým projektilem? Jste přece velcí policisté, máte nespočet prostředků,“ ptala se Bartonová v slzách během rozhovoru pro rozhlasovou stanici KUTV.

Nejdřív křik, potom výstřely

Když Bartonová policii do svého domu k chlapci volala, měla oznámit, že u sebe nemá žádnou zbraň a je jen rozrušený. „Naštve se a potom křičí. Je to ale jen dítě. Chce pozornost a neví, jak se umírnit,“ uvedla pro KUTV Bartonová.

Policisté Bartonové prý řekli, ať počká venku. Během pěti minut slyšela křik a potom výstřely. Potom podle ní strážníci vyvedli Lindena ven v želízkách a nedokázali jí říct, jestli je mrtvý, nebo ne.

Na místě se zbraň nenašla

Podle policejního mluvčího ale přivolaní strážníci věřili, že hoch u sebe mohl mít zbraň. Seržant Keith Horrocks novinářům sdělil, že policisté na místo dorazili poté, co byli přivolaní k případu „psychotického mladistvého, který vyhrožoval nějakým lidem zbraní“. Policie ale později připustila, že v domě žádnou zbraň nenašla.

Podle Harrockse začal Linden utíkat, proto po něm jeden z policistů vystřelil. Incident nyní zkoumají vyšetřovatelé zvenčí. Seržant slíbil, že jakmile budou znát výsledky šetření, policie se k celému incidentu ještě vyjádří. „Samozřejmě se budeme dívat na záběry z kamery, kterou nosí policisté na uniformách,“ ujistil Harrocks.

Tagy:

Hlavní zprávy

Reportér, kterého na kole srazil autobus, chybu neudělal, míní dopravní expert
Doprava

Reportér, kterého na kole srazil autobus, chybu neudělal, míní dopravní expert

Ta reportáž vzbudila obrovské emoce. Reportér CNN Prima NEWS v ní na kole demonstroval vládou schválený 1,5metrový rozestup, který budou muset řidiči při předjíždění cyklistů dodržovat – zákon má vejít v platnost v lednu. Přímo během experimentu reportéra srazil autobus. Na sociálních sítích pak čelil kritice. Lidé často napadali jeho odstup od okraje vozovky. Dopravní expert ale uvedl, že byl v pořádku.

Věda je za otloukánka, kritizuje vládu ekonom. Podpora často roste pomaleji než inflace

Podpora vědy a výzkumu by měla být jednou ze zásadních priorit českého národního zájmu. Mluví o ní ekonomové a řada politických stran včetně vládního hnutí ANO ji zařazuje do svého programu. Premiér Andrej Babiš by chtěl do roku 2025, aby výdaje na vědu tvořily 2,5 % HDP. Skládání rozpočtů, které má hnutí ANO již sedmým rokem na starosti, v minulosti podpoře vědy ale příliš nepřálo – vědci si museli podle ekonoma Štěpána Křečka peníze od vlády tvrdě vybojovat.

Sledujte ŽIVĚ Partii s Maláčovou a Pekarovou Adamovou: Jak by řešily státní rozpočet?

Na co máme peníze a na co už ne? Tím se v první části pořadu Partie Terezie Tománkové budou zabývat ministryně práce a sociálních věcí z ČSSD Jana Maláčová, předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová a předseda hnutí SPD Tomio Okamura. Ve druhé polovině můžete sledovat velkou politickou diskusi například se zástupci hnutí ANO, Pirátů nebo komunistů. Nenechte si ujít nedělní Partii od 11 hodin na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

Kvalita vajíček s věkem klesá. Stále více žen si je nechává pro jistotu zamrazit

Stovky žen si nechávají každoročně zamrazit svá vajíčka na klinikách asistované reprodukce. Důvody jsou různé. Některé si tak chtějí „pojistit“ mateřství, které odkládají, jiné podstupují zákrok kvůli zdravotním potížím, například z důvodu léčby rakoviny. Co všechno musí žena, která si chce nechat zamrazit svá vajíčka, podstoupit a jaké jsou šance na otěhotnění? Na to se CNN Prima NEWS zeptala odborníka na asistovanou reprodukci Štěpána Machače.

Byl v izraelském komandu, nyní Česku pomáhá bojovat s terorismem. Kdo je Dani Jatom?

Šéfoval izraelskému Mosadu, zastával několik politických funkcí a byl také součástí elitního úderného komanda, které zachránilo rukojmí před únosci. Nyní se Dani Jatom rozhodl zapojit do aktivit nedávno zprovozněného českého Centra pro výzkum terorismu (CTV). V čele poradního orgánu bude na základě bohatých zkušeností pomáhat ČR v boji proti vnějším i vnitřním hrozbám.

Lžou a hledají únikové dveře. Ani to nejsou horolezci, pálí do Čechů šéf záchranné mise

Příběh dvou českých horolezců Jakuba Vlčka a Petra Macka – kteří zdolali pákistánskou horu Rakapoši, ale při sestupu se dostali do problémů a musel pro ně přiletěl armádní vrtulník – nabírá na síle. Velitel záchranné mise Karim Šáh Nizarí pro web Hlídací pes uvádí, že Češi do médií neříkají celou pravdu, ostře je kritizuje a zbavuje titulu horolezci.

Dovolená na lyžích skončila tragicky. Po pádu došlo u Nikol k poranění mozku

Úrazy mozku patří mezi ty nejzávažnější. Léčba bývá dlouhodobá a s nejistými výsledky. Osmnáctileté Nikol se změnil život na dovolené na lyžích. Přestože byla zdatná lyžařka, ošklivý pád způsobil rozsáhlé poškození mozku. Přestože lékaři byli velmi skeptičtí, Nikol svůj boj nevzdala. Musela však podstoupit několik operací a následovaly měsíce rehabilitací. Nikolin příběh vypráví pro CNN Prima NEWS rodiče Dáša a Josef.

reklama

Domácí zpravodajství

Jurečka ze svého výroku o sňatcích homosexuálů couvá. U kolegů tvrdě narazil

Lidovecký předseda Marian Jurečka rozvířil mediální vody svým výrokem, že by si neuměl představit účast KDU-ČSL v nové vládě, pokud by kabinet odsouhlasil manželství pro všechny. Ostatní lídři koalice Spolu poukazují na to, že otázka manželství pro všechny musí zůstat na rozhodnutí jednotlivých poslanců, a zdůrazňují, že jsou letošní volby především o jiných tématech. Sám Jurečka ze svého výroku couvá.

Vím, myslíš to dobře, ty trdlo. Ale Volný tě zneužívá, vzkázal Novotný Csákové

Starosta Řeporyjí Pavel Novotný (ODS) napsal zpěvačce Iloně Csákové třístránkový dopis. V něm ji varuje před její spolupráci se stranou Volný blok, za kterou kandiduje v říjnových volbách do Poslanecké sněmovny jako lídryně Jihomoravského kraje. „Posílám ti místo veřejného výsměchu hodně štěstí. V té bramboračce, co sis vytvořila v hlavě, ho budeš potřebovat,“ vzkázal Novotný.

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

reklama