reklama

Autistickému třináctiletému chlapci měli policisté pomoci. Místo toho po něm stříleli

Linden Cameron nyní kvůli zraněním leží v nemocnici.
Foto: Gofundme.com

USA řeší další případ zneužití pravomoci úřední osoby. Policisty ze Salt Lake City v americkém Utahu přivolala v pátek večer matka na svého 13letého autistického syna Lindena Camerona, se kterým zrovna cloumal záchvat vzteku. Jenže místo pomoci ho policisté několikrát postřelili. Informoval o tom deník The Washington Post.

reklama

Golda Bartonová, matka Lindena, doufala, že strážníci jejího syna převezou do nemocnice. Po téměř roce se Bartonová totiž vrátila do práce, což prý chlapec, trpící mimo jiné úzkostí z odloučení, psychicky nezvládl.

Matka chlapce policisty nechápe

Přivolaní policisté ale Lindenovi nepomohli, právě naopak. Vytáhli na něj zbraně a začali střílet. Skončil tak s vážnými zraněními střev, močového měchýře, ramene a kotníků v nemocnici. Bartonová incident nechápe, Linden byl podle ní neozbrojený, takže nerozumí, proč strážníci stříleli.

„Je to malý chlapec. Proč jste ho prostě nepřeprali? Proč jste nepoužili paralyzér, nepostřelili jste ho gumovým projektilem? Jste přece velcí policisté, máte nespočet prostředků,“ ptala se Bartonová v slzách během rozhovoru pro rozhlasovou stanici KUTV.

Nejdřív křik, potom výstřely

Když Bartonová policii do svého domu k chlapci volala, měla oznámit, že u sebe nemá žádnou zbraň a je jen rozrušený. „Naštve se a potom křičí. Je to ale jen dítě. Chce pozornost a neví, jak se umírnit,“ uvedla pro KUTV Bartonová.

K tématu

Policisté Bartonové prý řekli, ať počká venku. Během pěti minut slyšela křik a potom výstřely. Potom podle ní strážníci vyvedli Lindena ven v želízkách a nedokázali jí říct, jestli je mrtvý, nebo ne.

Na místě se zbraň nenašla

Podle policejního mluvčího ale přivolaní strážníci věřili, že hoch u sebe mohl mít zbraň. Seržant Keith Horrocks novinářům sdělil, že policisté na místo dorazili poté, co byli přivolaní k případu „psychotického mladistvého, který vyhrožoval nějakým lidem zbraní“. Policie ale později připustila, že v domě žádnou zbraň nenašla.

Podle Harrockse začal Linden utíkat, proto po něm jeden z policistů vystřelil. Incident nyní zkoumají vyšetřovatelé zvenčí. Seržant slíbil, že jakmile budou znát výsledky šetření, policie se k celému incidentu ještě vyjádří. „Samozřejmě se budeme dívat na záběry z kamery, kterou nosí policisté na uniformách,“ ujistil Harrocks.

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Jan Blatný

Pondělní rozvolňování je 50 na 50, nejsem optimistický, přiznal ministr Blatný

Pondělní rozvolňování je 50 na 50, nejsem optimistický, přiznal ministr Blatný

Ještě před čtyřmi dny byl ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) téměř přesvědčen, že v pondělí 30. listopadu se Česká republika dostane na stupeň tři v systému PES a že doje k dalšímu rozvolňování opatření. Ve čtvrtečních Dvaceti minutách Radiožurnálu ale přiznal, že už tak optimistický není. Vidí to 50 na 50. Řada krajů má vysoké počty nakažených a optimální podle něj nejsou ani čísla hospitalizovaných pacientů. Vláda o rozvolnění rozhodne nejpozději v neděli.

reklama
Lékař bije na poplach. Ukazuje, co vidí lidé s covidem těsně před smrtí
Prima zakládá sbírku na podporu sestřiček v první linii. Přispět můžete i vy
Čísla neklesají tak, jak vláda doufala. Rozvolňovat musíme s rozmyslem, říká Babiš
reklama
reklama
Šílenství kvůli Maradonovi. Rozloučit se přišly tisíce lidí, prolamovaly zátarasy

Fotbal

Domácí zpravodajství

Koronavirus stál Českou poštu 750 milionů. Propustí stovky zaměstnanců
Další články
reklama
reklama