reklama

Bábek: Nová vláda musí být odvážná. Ať zruší úřady a nebojí se nepopulárních kroků

Předseda Podnikatelských odborů Radomil Bábek by si přál vládu, která bude odvážná. Ta by podle něj měla zmenšit počet úřadů, zrušit například ministerstvo pro místní rozvoj a hlavně by se neměla bát nepopulárních kroků. Bábek to řekl v pořadu Co na to vaše peněženka na CNN Prima NEWS. Hosty pořadu byli také místopředseda ČMKOS Vít Samek a ekonom Dominik Stroukal.

reklama

„Pokud ta nová vláda nebude odvážná a dostatečně pravicová v tom smyslu, že se nebude bát nepopulárních opatření, tak se krize může rozběhnout neuvěřitelným způsobem,“ řekl ve vysílání CNN Prima NEWS Bábek směrem k avizované nové vládě, o které jedná lídr koalice Spolu a šéf ODS Petr Fiala s Piráty a hnutím STAN.

Podle Bábka by se tento nový kabinet, pokud dojde k jeho sestavení a ustavení, měl začít zaměřovat mimo jiné na zeštíhlení státního aparátu.

„Pravicová politika má být zaměřená na potřebné lidi. Pokud tu takoví jsou, tak je jim třeba pomoci. Musí se podívat na stát, přestávat ho zvětšovat a naopak ho zmenšovat,“ řekl k případným krokům nové vlády předseda Podnikatelských odborů.

Sám by si představoval, že by nová vláda měla například „odpreparátovat“ funkce a úřady, které podle jeho slov stát nepotřebuje a zatěžkávají státní kasu. „Je nutné výrazně zmenšit státní správu. Zmenšit počet úřadů či zrušit ministerstvo pro místní rozvoj,“ nastínil některé z možností Bábek v pořadu Co na to vaše peněženka.

Strany si před volbami nechtěly nikoho naštvat, míní ekonom

Místopředseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Vít Samek poukázal na to, že se objevují nástřely nového kabinetu, ve kterém ovšem naopak ministerstva přibývají. To se jemu ani Bábkovi nelíbí. „Pokud vzniknou nové úřady, budu za podnikatele proti,“ doplnil šéf podnikatelského uskupení.

Ekonom Dominik Stroukal ve vysílání CNN Prima NEWS poukázal na to, že jednotlivé strany či koalice před volbami do svých programů napsaly věci, které reflektovaly tužby voličů, ale vzhledem k palčivé ekonomické realitě je bude velice těžké dodržet. „Nikoho si nechtěly moc naštvat, a to platilo u všech stran. Musí dojít buď k nějakým škrtům, nebo se budou muset zvýšit daně, řekl Stroukal.

Samek: Sáhne se na důchody a vláda se zhroutí

O krocích případné vlády Petra Fialy v ekonomických otázkách Samek dodal, že hovořil s bývalým ministrem financí Miroslavem Kalouskem (TOP 09), který stál za nepopulárními škrty ve státním rozpočtu během finanční krize v letech 2008–2010. Podle Samka mu Kalousek měl říct, že se společně s kolegy poučil a zmíněný scénář se opakovat nesmí.

Vláda však podle něj bude mít velmi těžkou úlohu. Za hloupé by pak považoval, kdyby se budoucí kabinet rozhodl například sáhnout na důchody. „Pokud to někdo udělá, tak se vláda zhroutí do Vánoc,“ dodal místopředseda ČMKOS.

Tagy:

Hlavní zprávy

Ukrajina by měla vstoupit do NATO. Že bude vzorem, je pro Putina noční můra, míní Kolář
360°

Ukrajina by měla vstoupit do NATO. Že bude vzorem, je pro Putina noční můra, míní Kolář

Ukrajina usiluje o vstup do NATO a podle bývalého českého velvyslance v Rusku Petra Koláře by se členem stát měla. „Pokud splní daná kritéria a parametry, tak ano. Stala by se příkladem pro běžné Rusy, kteří Ukrajinou opovrhují. Kdyby to dokázali společně, měli bychom něco jako Marshallův plán, tak by to Rusům ukázalo, že i oni se mohou stát prosperujícím demokratickým státem,“ podotkl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

Fiala bude možná muset Zemanovi ustoupit. Pro žalobu není důvod, míní Svoboda
360°

Fiala bude možná muset Zemanovi ustoupit. Pro žalobu není důvod, míní Svoboda

Pakliže se prezident Miloš Zeman rozhodne nejmenovat ministrem zahraničí Jana Lipavského (Piráti), kompetenční žaloba situaci nejspíše nevyřeší. Uvedl to bývalý šéf diplomacie Cyril Svoboda (KDU-ČSL) v pořadu 360°. Nový premiér Petr Fiala (ODS), by mohl situaci dočasně vyřešit tak, že převezme resort zahraničí pod sebe a začne jednat o jiném kandidátovi na ministra.

Prodělání covidu místo očkování není bezpečné. Hrozí vážný průběh a dlouhodobé následky

Pro neočkované osoby platí v České republice v podstatě lockdown. Bez covidového pasu se nedostanou například do restaurace či do kadeřnictví. Snadnější život mají kromě očkovaných jen ti, kteří v posledních šesti měsících covid prodělali. Toho se snaží někteří lidé využít a nemocí se chtějí nechat nakazit dobrovolně. Snaha chytit covid však může být velmi riziková, jak ukazují některé případy.

V úterý přibylo 19 482 nových případů covidu. Vytíženost nemocnic je stále vysoká

Pošesté v řadě počet nových případů v mezitýdenním srovnání klesl. V úterý v ČR přibylo 19 482 potvrzených případů covidu, o 2 500 méně než před týdnem. Mírný úbytek je patrný také v počtu hospitalizovaných lidí s koronavirovou nákazou, kterých bylo k úterý téměř 6 700. Vysoké ale zůstávají počty úmrtí. Od začátku epidemie loni v březnu zemřelo s covidem více než 34 000 lidí. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

Bendl: Lipavský je pod tak obrovským tlakem, že to asi nezažil. Nezávidím mu to

Kandidát na ministra zahraničních věcí Jan Lipavský (Piráti) se dostal pod obrovský tlak, že to v životě ještě asi nezažil, zhodnotil současnou situaci při sestavování vlády bývalý ministr zemědělství a poslanec za ODS Petr Bendl. Podle něj je i v zájmu prezidenta Miloše Zemana, aby vláda vznikla co nejdříve, především kvůli vzniklé pandemické situaci, připomněl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

Pelhřimovsko premiantem. Hlásí rekordní proočkovanost i minimum hospitalizovaných

Říká se, že covid nezná hranice. Místní rozdíly v rámci republiky jsou však jasně čitelné. Příkladem může být Vysočina a pelhřimovská nemocnice. Ta je momentálně oproti jiným téměř oázou klidu. Reportérka CNN Prima NEWS tam natáčela na poloprázdném covidovém oddělení. Podle lékařů za to může rekordní proočkovanost okresu, která činí 69 procent obyvatel starších dvanácti let.

Vánoční návštěvy chce omezit jen 14 procent Čechů. Vojtěch: Ideální je setkání venku

Přestože jsou denní počty nakažených stále vysoké, nechtějí se Češi o vánoční návštěvy nechat připravit. Podle průzkumu National Pandemic Alarm jen čtrnáct procent z nás plánuje omezit setkávání s rodinou. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch ve vysílání CNN Prima NEWS označil Vánoce za rizikové a jeho resort chystá doporučení, jak se o svátcích chovat.

reklama

Domácí zpravodajství

Čachry s bezinfekčností v Česku jen kvetou. Jaké triky odmítači používají nejčastěji?

Češi se snaží obejít, co se dá. V současnosti hlavně vládní restrikce, podle nichž je pro vstup do určitých zařízení nutné ukázat doklad o očkování nebo o prodělání nemoci. Kromě falšování zmíněných dokumentů nebo vyhledávání míst, kde se tato nařízení nedodržují, někteří odmítači očkování zvolili riskantnější taktiku, jak se opatřením vyhnout.

Prvňáčkovi napálí pětku jen totální pitomec, zuří učitel. Kolegyni by na hodinu vyhodil

I když prvňáček příklady vypočítal správně, spletl si zadání. Učitelka základní školy ho proto nekompromisně ohodnotila známkou „pět“ a test mu celý opravila červenou barvou. Na necitlivé hodnocení upozornil školní psycholog a učitel Robert Čapek. Za takový přístup by podle něj učitelka zasloužila hodinovou výpověď. Podobně se k přístupu pedagožky staví i další odborníci i rodiče.

Černocká: Děti zvládnou vše, válku i covid. Některým zničil kariéru, reagovala advokátka

Pandemie covidu trápí Čechy již takřka dva roky. Lidé jsou unavení a někteří začínají být vůči zdravotníkům agresivní. Jak se však pandemie podepíše na dětech? „Jsem přesvědčena, že situace na nich nezanechá následky, děti zvládnou vše. I za války z nich vyrostli skvělí lidé,“ podotkla v pořadu Co Čech, to politik! zpěvačka a herečka Petra Černocká. Advokátka Klára Long Slámová však oponovala.

reklama