reklama

Babiš by chtěl jen brát, nemyslí koncepčně, říká Telička k plánu na obnovu Evropy

Premiér Andrej Babiš se ve svém videu ostře ohradil proti návrhu na hospodářskou obnovu Evropy, podle nějž by se peníze, které si půjčí Evropská unie, měly rozdělovat mezi země formou grantů. Babiš prý však nehodlá hradit dluhy nešetrných zemí. „Je to smutný obraz toho, jak přistupuje k politikám Evropské unie. Premiér patří mezi ty, kteří by chtěli jenom brát,“ myslí si Pavel Telička, bývalý poslanec Evropského parlamentu. Podle něj předvedl Babiš divadlo pro voliče.

reklama

Plán na hospodářskou obnovu Evropy představili francouzský prezident Emmanuel Macron a německá kancléřka Angela Merkelová. Některé členské země s ním nesouhlasí, zejména takzvaná „šetrná čtyřka“: Nizozemí, Dánsko, Rakousko a Švédsko. Podle Teličky se však výhrady těchto zemí nevyrovnají odporu Andreje Babiše. „Říci, že nebudu přispívat, protože je někdo tak či onak zadlužen, je extrém, který nemá srovnání,“ tvrdí Telička.

Podle předsedy správní rady Institutu pro politiku a společnost hnutí ANO 2011 Jana Macháčka však nebude Česká republika největší brzdou ve vyjednávání o hospodářské pomoci Evropské unii. „Je založeno na dramatickou disputaci, která nebude dramatická jen kvůli České republice. I francouzský levicový ekonom Thomas Piketty upozornil, že nové členské země odvádějí na dividendách mnohem více, než dostávají,“ přiklonil se k premiérovu názoru. Připustil však, že Babišovo video je zejména vzkazem pro voliče.

Telička se však proti jeho tvrzení ohradil s upozorněním, aby se lidé nenechali vmanévrovat do debaty o dluzích. „Evropská unie je společenstvím hodnot a jednou z nich je solidarita. Byli jsme v pozici zemí, které dohání, teď jsou některé země postižené více než Česko. Myslím, že je logické, že se hledá instrument, který rychle nastartuje ekonomiku a přispěje hlavně nejvíce postiženým zemím,“ řekl politik. „Má to mou podporu,“ dodal.

Podle Teličky není jasné, zda se bude předseda vlády proti návrhu takto ostře ohrazovat i v Bruselu. „O premiérovi je známé, že mluví nějak vůči domácímu obyvatelstvu a zdaleka to nezopakuje na samotných jednáních. Je to smutný obraz toho, jak přistupuje k politice Evropské unie. Patří mezi ty, kteří by chtěli jenom brát, ale nedokáží se zamyslet koncepčně nad nástrojem, který by pomohl celé EU,“ zhodnotil. Program by přitom podle něj byl i pomocí tuzemskému podnikání, kterému vláda není schopna nabídnout skutečnou pomoc.

Tagy:

Hlavní zprávy

Lidé trpí a umírají v totalitě peněz. Vláda má na rukou krev, hlásá mladý komunista
Volby 2021

Lidé trpí a umírají v totalitě peněz. Vláda má na rukou krev, hlásá mladý komunista

Ostrou kritiku si v pořadu Divoká karta na CNN Prima NEWS od ostatních mladých politiků vyslechl kandidát KSČM pro sněmovní volby Arťom Korjagin za jeho slova, že lidé dnes trpí a umírají v „totalitě peněz“ a kapitalistický systém „má na rukou krev“. Kandidát Přísahy Michal Košan reagoval slovy, že „komunisty nenávidí“. Představitelka koalice Spolu Markéta Vyvlečková (KDU-ČSL) a reprezentant Pirátů a STAN Zbyněk Horváth připomněli, že komunistický režim zavraždil a pronásledoval stovky lidí.

Češi jsou švejkovská nátura a nevěří opatřením. Neočkované si covid najde, říká Kubek

Česko musí co nejrychleji proočkovat zbytek seniorů, vyzývá v rozhovoru pro CNN Prima NEWS předseda České lékařské komory Milan Kubek. Varuje zároveň, že si covid neočkované najde. Na druhou stranu si myslí, že pokud by se proočkovala větší část společnosti, mohlo by dojít k rozvolnění opatření podobně jako například v Dánsku. Připomněl však, že někteří Češi se švejkovskou povahou nerespektují ani současná pravidla.

Kajínek: EU se zbláznila. Zakázat doživotním vězňům navazovat kontakty je nesmysl

Dánsko má v plánu zakázat vězňům, kteří jsou odsouzeni na doživotí, aby skrze dopisy a telefonáty navazovali romantické vztahy. K tomuto kroku chce vláda přistoupit zejména kvůli fanynkám, které odsouzeným zasílají desítky až stovky dopisů. Co si o návrhu dánské vlády myslí nejznámější český vězeň Jiří Kajínek, který si až do udělení milosti odpykával doživotní trest? Svůj názor sdělil v exkluzivním rozhovoru pro CNN Prima NEWS.

Očkování nám rozhodilo menstruaci. Na změny po vakcinaci si stěžují desetitisíce žen

Více než 30 tisíc žen oznámilo, že po očkování vakcínou proti COVID-19 došlo k narušení jejich menstruačního cyklu. Změny ale byly „krátkodobé“, uvedla lektorka reprodukční imunologie na Imperial College London Victoria Maleová. Podle ní se většina žen po jednom cyklu vrátí k normálu. Neexistují zatím ani žádné důkazy, že by očkování ovlivňovalo plodnost.

Sledujte ŽIVĚ Partii s Maláčovou a Pekarovou Adamovou: Jak by řešily státní rozpočet?

Na co máme peníze a na co už ne? Tím se v první části pořadu Partie Terezie Tománkové budou zabývat ministryně práce a sociálních věcí z ČSSD Jana Maláčová, předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová a předseda hnutí SPD Tomio Okamura. Ve druhé polovině můžete sledovat velkou politickou diskusi například se zástupci hnutí ANO, Pirátů nebo komunistů. Nenechte si ujít nedělní Partii od 11 hodin na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

Experiment japonských školáků pokračuje i po 37 letech. Na Havaji vyplaval vzkaz v lahvi

Tichý oceán vyplavil na Havaji lahev se vzkazem, kterou před 37 lety vhodili do moře studenti japonské střední školy v rámci vědeckého experimentu. Cílem pokusu bylo monitorování oceánských proudů, uvedl web The Guardian. V letech 1984 a 1985 školáci hodili do oceánu poblíž Tokia 750 lahví. Od té doby se našly na 17 místech planety. Například na japonském ostrově Okinawa, v Číně, na Filipínách nebo na západním pobřeží USA.

reklama

Domácí zpravodajství

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

reklama