reklama

Babiš by chtěl jen brát, nemyslí koncepčně, říká Telička k plánu na obnovu Evropy

Premiér Andrej Babiš se ve svém videu ostře ohradil proti návrhu na hospodářskou obnovu Evropy, podle nějž by se peníze, které si půjčí Evropská unie, měly rozdělovat mezi země formou grantů. Babiš prý však nehodlá hradit dluhy nešetrných zemí. „Je to smutný obraz toho, jak přistupuje k politikám Evropské unie. Premiér patří mezi ty, kteří by chtěli jenom brát,“ myslí si Pavel Telička, bývalý poslanec Evropského parlamentu. Podle něj předvedl Babiš divadlo pro voliče.

reklama

Plán na hospodářskou obnovu Evropy představili francouzský prezident Emmanuel Macron a německá kancléřka Angela Merkelová. Některé členské země s ním nesouhlasí, zejména takzvaná „šetrná čtyřka“: Nizozemí, Dánsko, Rakousko a Švédsko. Podle Teličky se však výhrady těchto zemí nevyrovnají odporu Andreje Babiše. „Říci, že nebudu přispívat, protože je někdo tak či onak zadlužen, je extrém, který nemá srovnání,“ tvrdí Telička.

Podle předsedy správní rady Institutu pro politiku a společnost hnutí ANO 2011 Jana Macháčka však nebude Česká republika největší brzdou ve vyjednávání o hospodářské pomoci Evropské unii. „Je založeno na dramatickou disputaci, která nebude dramatická jen kvůli České republice. I francouzský levicový ekonom Thomas Piketty upozornil, že nové členské země odvádějí na dividendách mnohem více, než dostávají,“ přiklonil se k premiérovu názoru. Připustil však, že Babišovo video je zejména vzkazem pro voliče.

K tématu

Telička se však proti jeho tvrzení ohradil s upozorněním, aby se lidé nenechali vmanévrovat do debaty o dluzích. „Evropská unie je společenstvím hodnot a jednou z nich je solidarita. Byli jsme v pozici zemí, které dohání, teď jsou některé země postižené více než Česko. Myslím, že je logické, že se hledá instrument, který rychle nastartuje ekonomiku a přispěje hlavně nejvíce postiženým zemím,“ řekl politik. „Má to mou podporu,“ dodal.

Podle Teličky není jasné, zda se bude předseda vlády proti návrhu takto ostře ohrazovat i v Bruselu. „O premiérovi je známé, že mluví nějak vůči domácímu obyvatelstvu a zdaleka to nezopakuje na samotných jednáních. Je to smutný obraz toho, jak přistupuje k politice Evropské unie. Patří mezi ty, kteří by chtěli jenom brát, ale nedokáží se zamyslet koncepčně nad nástrojem, který by pomohl celé EU,“ zhodnotil. Program by přitom podle něj byl i pomocí tuzemskému podnikání, kterému vláda není schopna nabídnout skutečnou pomoc.

Další hlavní zprávy

Zahraničí

Nejméně 20 mrtvých a stovky zraněných: V Rovníkové Guineji vybuchla vojenská základna

Nejméně 20 mrtvých a stovky zraněných: V Rovníkové Guineji vybuchla vojenská základna

Chaos, pláč, mrtví a podle agentury AFP až 500 raněných. Tak vypadá situace po sérii výbuchů na vojenské základně v přístavním městě Bata, které je ekonomickou metropolí Rovníkové Guineje. Záběry ve státní televizi ukázaly poničené domy a vládnoucí zoufalství, také mnoho zraněných, zejména dětí. Televize informuje nejméně o čtyřech explozích, jejichž původ zatím není jasný, uvedly zahraniční tiskové agentury.

Hamáček chtěl v ulicích krev, snaží se před volbami ukázat svaly, tvrdí Volný
Obušky, dýmovnice, nadávky. V centru Prahy se demonstrovalo proti opatřením
Filip Smoljak: Řeknu vám, co jsou Zdeněk Svěrák a jeho syn Jan zač
Policisté po demonstraci zadrželi poslance Lubomíra Volného
reklama
reklama
Schillerová: Datum rozvolnění nevím. Ekonomika by měla jet od druhé poloviny roku

Partie

Domácí zpravodajství

Druhé léto s covidem? Lepší než minulé nebude, mutace řádí i v teple, varuje Prymula
Blatný: Kdyby vznikalo druhé ministerstvo zdravotnictví, rezignuji
Další články
reklama
reklama