Pavel Telička a Jan Macháček debatují o návrhu na hospodářskou obnovu Evropy, který premiér ostře zkritizoval
Premiér Andrej Babiš se ve svém videu ostře ohradil proti návrhu na hospodářskou obnovu Evropy, podle nějž by se peníze, které si půjčí Evropská unie, měly rozdělovat mezi země formou grantů. Babiš prý však nehodlá hradit dluhy nešetrných zemí. „Je to smutný obraz toho, jak přistupuje k politikám Evropské unie. Premiér patří mezi ty, kteří by chtěli jenom brát,“ myslí si Pavel Telička, bývalý poslanec Evropského parlamentu. Podle něj předvedl Babiš divadlo pro voliče.
Plán na hospodářskou obnovu Evropy představili francouzský prezident Emmanuel Macron a německá kancléřka Angela Merkelová. Některé členské země s ním nesouhlasí, zejména takzvaná „šetrná čtyřka“: Nizozemí, Dánsko, Rakousko a Švédsko. Podle Teličky se však výhrady těchto zemí nevyrovnají odporu Andreje Babiše. „Říci, že nebudu přispívat, protože je někdo tak či onak zadlužen, je extrém, který nemá srovnání,“ tvrdí Telička.
Podle předsedy správní rady Institutu pro politiku a společnost hnutí ANO 2011 Jana Macháčka však nebude Česká republika největší brzdou ve vyjednávání o hospodářské pomoci Evropské unii. „Je založeno na dramatickou disputaci, která nebude dramatická jen kvůli České republice. I francouzský levicový ekonom Thomas Piketty upozornil, že nové členské země odvádějí na dividendách mnohem více, než dostávají,“ přiklonil se k premiérovu názoru. Připustil však, že Babišovo video je zejména vzkazem pro voliče.
Telička se však proti jeho tvrzení ohradil s upozorněním, aby se lidé nenechali vmanévrovat do debaty o dluzích. „Evropská unie je společenstvím hodnot a jednou z nich je solidarita. Byli jsme v pozici zemí, které dohání, teď jsou některé země postižené více než Česko. Myslím, že je logické, že se hledá instrument, který rychle nastartuje ekonomiku a přispěje hlavně nejvíce postiženým zemím,“ řekl politik. „Má to mou podporu,“ dodal.
Podle Teličky není jasné, zda se bude předseda vlády proti návrhu takto ostře ohrazovat i v Bruselu. „O premiérovi je známé, že mluví nějak vůči domácímu obyvatelstvu a zdaleka to nezopakuje na samotných jednáních. Je to smutný obraz toho, jak přistupuje k politice Evropské unie. Patří mezi ty, kteří by chtěli jenom brát, ale nedokáží se zamyslet koncepčně nad nástrojem, který by pomohl celé EU,“ zhodnotil. Program by přitom podle něj byl i pomocí tuzemskému podnikání, kterému vláda není schopna nabídnout skutečnou pomoc.