Piráti se podivují nad tím, jak je možné, že premiér Andrej Babiš (ANO) inkasoval od Agrofertu 90 milionů korun, když dlouhodobě tvrdí, že nemá s firmou nic společného. Na sociální sítě umístili obrázek, který Babiše zobrazuje jako postavu strýčka Skrblíka. Suma vyplývá z oznámení o vedlejších příjmech a darech, které politici na konci června museli odevzdat do centrálního registru.
„Hádanka za 90 milionů. Za co dostal pan premiér peníze od Agrofertu, když s ním nemá nic společného?“ napsali Piráti na Facebook.
Babiš kvůli zákonu o střetu zájmů převedl Agrofert v roce 2017 do svěřenských fondů. Od té doby se premiér od firmy distancuje. „Já s tou společností nemám nic společného,“ prohlásil například v prosinci 2018.
Redakce CNN Prima NEWS požádala premiéra o reakci, zatím neodpověděl.
Hádanka za 90 milionů. 💸 Za co dostal pan premiér peníze od Agrofertu, když s ním nemá nic společného? 🤔
Posted by Česká pirátská strana on Thursday, July 2, 2020
Piráti svým příspěvkem reagovali na oznámení o vedlejších příjmech a darech, které museli politici do konce června odevzdat do centrálního registru. Politici mají uvádět vedlejší příjmy a dary, pokud jejich souhrnná výše přesáhne 100 tisíc korun za rok.
Babiš si celkem přivydělal zhruba 114 milionů korun. Na běžném účtu měl ke konci loňského roku kolem 161,3 milionu korun, což je zhruba dvojnásobek v porovnání s předešlým rokem.
Kromě financí na běžném účtu ministerský předseda vykázal „jiné pohledávky“ ve výši zhruba 82,7 milionu korun. Od Agrofertu, který musel vložit do svěřenského fondu kvůli zákonu o střetu zájmů, dostal 90,2 milionu korun, zatímco od Imoby inkasoval 2,5 milionu korun. Od lucemburské společnost Sogelife dostal premiér 6,8 milionu korun a od švýcarské Bank Vontobel 14,9 milionu korun.
Hnutí ANO vyplatilo svému předsedovi 1 300 korun. Premiér vykázal i příjem od Honební společnosti Bžany, přestože činil pouze 350 Kč.
Vicepremiér a předseda koaliční ČSSD Jan Hamáček si koupil dluhopis Sazky a osobní automobil GAZ 21 za 150 tisíc korun. Žádné vedlejší příjmy nad zákonem stanovený limit podle oznámení neměl, splácel ale tři hypotéky a úvěr ze stavebního spoření.
Fiala má stovky tisíc z univerzity
Předseda ODS Petr Fiala dostal loni 810 tisíc korun od Masarykovy univerzity, kde vyučuje. Splácel leasing na auto zhruba 200 tisíc korun. Předseda Pirátů Ivan Bartoš vykázal příjem zhruba 221 tisíc korun od společnosti IS-Auto, k jeho závazkům patřily bankovní půjčky za 712 tisíc korun a hypotéka 1,25 milionu korun.
Předseda KSČM Vojtěch Filip si podle oznámení loni přivydělal 23 600 korun a splácel úvěr 134 500 korun. Předseda SPD Tomio Okamura působil ve společnostech Mebius, Japa Foods, Break2Win a Miki Travel Prague, od níž inkasoval na 320 tisíc korun. Podnikáním si vydělal 6,2 milionu korun a na běžném účtu měl koncem roku zhruba sedm milionů korun. Splácel hypotéku 3,8 milionu korun.
Hypotéku 3,6 milionu korun splácel také šéf lidovců Marian Jurečka. Vedlejší příjmy nevykázal, stejně jako předseda STAN a učitel Vít Rakušan, který loni po nástupu do čela hnutí skončil jako starosta Kolína a dál byl zaměstnán na gymnáziu. Splácel leasing a dvě hypotéky v celkové výši kolem čtyř milionů korun.