Babiš uvažuje o sloučení České televize a Českého rozhlasu. Mají obrovské majetky, řekl

Andrej Babiš v Partii Terezie Tománkové, 19. ledna 2025

PARTIE TEREZIE TOMÁNKOVÉ, Andrej Babiš - 19.1. v 11:00

Jednou z možností, jak ušetřit, je spojit Český rozhlas a Českou televizi. V nedělní Partii na CNN Prima NEWS to řekl šéf ANO Andrej Babiš. Veřejnoprávní média jdou podle něj aktivisticky proti opozici, přičemž mají obrovské majetky. Zatímco se Babiš netají tím, že by jako premiér chtěl zrušit koncesionářské poplatky, vláda naopak prosazuje jejich navýšení.

„Dávat 10,5 miliardy korun dvěma institucím, které nejsou objektivní a jdou aktivisticky proti nám, skutečně nechceme. Hnutí ANO chce, aby tato média byla změněna po vzoru různých členských států EU,“ řekl Babiš v Partii na adresu České televize a Českého rozhlasu.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Co pořád česká vláda kecá Slovákům do politiky? Zvolili si Fica, tak je nechte být, vyzval Babiš

Předseda ANO se netají tím, že by jako předseda vlády usiloval o zrušení koncesionářských poplatků. Provoz České televize a Českého rozhlasu by se podle něj měl platit ze státního rozpočtu. „Jednou z možností, jak ušetřit, je spojit Český rozhlas a Českou televizi. Je tam synergie. Mají obrovské majetky, možná by si mohli postavit jeden barák, kde ušetří,“ glosoval expremiér.

Takzvaná velká mediální novela, kterou připravilo ministerstvo kultury v čele se šéfem resortu Martinem Baxou (ODS), naopak počítá s dalšími výdaji. Kabinet premiéra Petra Fialy (ODS) kromě jiného navrhuje zvýšení koncesionářských poplatků. U televize by to bylo o 15 korun na 150 korun měsíčně, u rozhlasu o 10 na 55 korun.

„Myslím, že to je korupce. Oni chtějí navýšit poplatky, aby jim televize a rozhlas šly na ruku. My jsme zásadně proti tomu,“ prohlásil Babiš. Podle některých vládních představitelů naopak k narušení nezávislosti veřejnoprávních médií může vést model založený na financování ze státního rozpočtu.

Babišovi se rovněž nelíbí plán ministerstva kultury, který počítá s rozšířením počtu plátců koncesionářských poplatků. „Nevidím důvod, proč by i mladí lidé měli platit za vlastnictví mobilu, když na televizi ani nekoukají,“ kritizoval.

Poplatky by totiž v budoucnu měl hradit každý, kdo disponuje zařízením umožňujícím příjem veřejnoprávních médií. Do toho spadá mobilní telefon, počítač či tablet.

Minulý týden byl hostem Partie Terezie Tománkové premiér Petr Fiala (ODS). Podívejte se na celý rozhovor:

Tagy: