
Místo politiků řinčí stroje: Podívejte se, jak dělníci obnažili Sněmovnu. Tečou do ní miliony
Překvapení, zmatek i nepochopení. Zástupci vietnamské komunity žijící v České republice zdvihají obočí nad vyššími koncesionářskými poplatky pro Českou televizi (ČT) a Český rozhlas (ČRo). Někteří Vietnamci se díky svým „banánovým dětem“ (označení pro druhou generaci Vietnamců žijící v České republice) zaregistrovali včas, jiní až teď zjistili, že prošvihli termín. Několika z nich nefungoval registrační web. Nechybí ani údiv, že musí vůbec něco nahlašovat, když například ve večerce nemají televizi nebo sledují pouze zprávy z vietnamských kanálů. „Zákony samozřejmě respektujeme. Ale nerozumím tomu, proč bych měl platit za něco, co nesledujeme. Českým zprávám nerozumíme,“ řekl jeden z Vietnamců redakci CNN Prima NEWS.
S příchodem letních prázdnin si nejeden pozorovatel mohl znovu povšimnout, jak někteří představitelé ODS dělají vše pro to, aby své podporovatele přetransformovali na nevoliče. Velkou snahu v tomto ohledu očividně vyvíjí ministerstvo kultury v čele s Martinem Baxou (ODS), které prostřednictvím mediální novely máchá novými povinnostmi pro OSVČ jako rudým hadrem na býka.
Guru Jára nadále nerušeně pokračuje ve své činnosti. Jde ovšem s dobou a kromě kurzů jógy vydělává i díky aplikacím. Reportérka CNN Prima NEWS Valerie Fišrová strávila rok v utajení jako členka jeho sekty. V pořadu 360° popsala mimo jiné to, kolik zmanipulované ženy guruovi platí.
Zvýšení koncesionářských poplatků obhajuje a podporuje politik, který přímo obchoduje nejen s Českou televizí, ale i s Českým rozhlasem. Hlasitý obhájce zvyšování poplatků za veřejnoprávní média – místopředseda hnutí STAN Jan Lacina – zajišťoval catering na firemní akce obou veřejnoprávních institucí. Podle expertů a opozice se jedná o střet zájmů. Vládní koalice se nadále zdržuje jakéhokoli komentáře.
Po šesti dnech obstrukcí vládní koalice protlačila růst koncesionářských poplatků pro Českou televizi a Český rozhlas. Z laviny pozměňovacích návrhů prošla jen hrstka, mezi těmi neúspěšnými byly také výjimky pro starobní důchodce a lidi se zrakovým či sluchovým postižením, pokud žijí ve vícečlenné domácnosti. Navýšené poplatky se tak vztahují i na ně k nelibosti navrhovatelů z řad hnutí ANO. Poslanec Jan Jakob (TOP 09) ale poznamenal, že návrh opozice na výjimky z poplatků byl jednak špatně realizovatelný, jednak populistický. „Ve většině domácností je nějaké dítě či senior. Poplatky by pak neplatil téměř nikdo,“ vysvětlil Jakob. S „pozměňováky“ neuspěli ani Piráti.
Až bude ANO u vlády, „paseku“ s koncesionářskými poplatky po vás uklidíme, vzkázala současné vládní koalici místopředsedkyně opozičního hnutí Alena Schillerová po středečním hlasování o návrhu zákona. Kabinet Petra Fialy (ODS) podle ní docílil opaku toho, co zamýšlel, a vládní poslanci se stali „hrobaři“ České televize a Českého rozhlasu. Nespokojenost s podobou novely vyjádřil i poslanec a bývalý šéf Pirátů Ivan Bartoš. Tomu se nelíbí, že poplatky dosáhnou na lidi s chytrým telefonem či firmy, třebaže televizi nesledují.
Koncesionářské poplatky za veřejnoprávní média se platí v deseti zemích Evropské unie. Ve většině z nich jsou za rozhlas a televizi spojené. Nejvyšší částku měsíčně zaplatí lidé v Německu a Rakousku. Nejméně se za veřejnoprávní média platí v Portugalsku a Řecku.
Jednou z možností, jak ušetřit, je spojit Český rozhlas a Českou televizi. V nedělní Partii na CNN Prima NEWS to řekl šéf ANO Andrej Babiš. Veřejnoprávní média jdou podle něj aktivisticky proti opozici, přičemž mají obrovské majetky. Zatímco se Babiš netají tím, že by jako premiér chtěl zrušit koncesionářské poplatky, vláda naopak prosazuje jejich navýšení.
Ministr kultury Martin Baxa (ODS) čelí na sociálních sítích ostré kritice v souvislosti s mediální novelou, která mimo jiné počítá s navýšením televizních poplatků. Jako červený hadr bylo pro některé politiky Baxovo prohlášení, že nedopustí rušení oblíbených pořadů veřejnoprávních médií. Proti ministrovi se bouří i část jeho stranických kolegů. „Když čtu tato hesla, stydím se až za ušima,“ přiznal člen ODS Tomáš Šalamon.
Na zdravotní péči nebudou kvůli úhradové vyhlášce ministerstva zdravotnictví v příštím roce peníze. V pořadu K věci na CNN Prima NEWS to uvedl prezident České lékařské komory Milan Kubek. „Pojišťovny budou platit prostě méně,“ vysvětloval. Zároveň se nechal slyšet, že by opět zavedl poplatky u lékaře. Ty, které ve zdravotnictví jsou, už totiž nemají takovou hodnotu, jakou měly dříve.
Zlevnění se zákazník spíše nedočká, nastínil v pořadu 360° na CNN Prima NEWS ekonom Lukáš Kovanda k tomu, že obchody se chtějí zbavit poplatků z platebních karet a zavádějí QR platby. Záležet podle něj bude na působení konkurence a s tou to v České republice není úplně nejslavnější, popsal s tím, že úspory si obchody nechají. S tím ale nesouhlasil prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza, který si myslí, že to půjde poznat i na cenách.
Chceš-li soupeře pošpinit, dej mu nálepku. Nazvi ho třeba lumpem, monstrem či gangsterem. Kdo se takového verbálního útoku dopustí, tak věří, že překlopí sympatie veřejnosti na svou stranu hřiště. Kdo by čekal, že k takovému manévru sáhne i generální ředitel Českého rozhlasu... Je to nízké, je to za hranou, ale není to jediné, co kolem Českého rozhlasu nevoní.