Před čtyřmi lety byli hlavními tvářemi hnutí ANO. Ze „selfíčka“ Andreje Babiše s pěti ministry zůstal ve vládě jen jeden – šéf resortu životního prostředí Richard Brabec. „Premiér je náročný. Možná mi pomohlo, že nejsem konfliktní typ,“ vysvětluje si setrvání v původní partě Brabec.
Na fotografii z ministerské porady z června 2016, kterou Babiš ještě jako šéf státní kasy umístil na sociální síť, je kromě Brabce také Robert Pelikán, který v té době působil jako ministr spravedlnosti. Vedle něj se usmívají Dan Ťok, který řídil ministerstvo dopravy, Karla Šlechtová, jež tehdy měla v gesci ministerstvo pro místní rozvoj, a Martin Stropnický, který z Černínského paláce šéfoval české diplomacii.
Pelikán, Ťok a Stropnický v politice skončili. „Nebyli všichni stejní. Každý byl jiná osobnost, každý z nich hnutí ANO ve své době nějak pomohl a v různých situacích se nějak vyprofiloval,“ zhodnotil exministry pro CNN Prima NEWS premiér a lídr ANO Babiš. „Chtěl bych jim popřát hodně štěstí v životě, ať už teď dělají cokoliv, a zpětně jim za jejich práci poděkovat,“ dodal Babiš.
Na poradě ministrů jsem všechny informoval, že v Sapě stříhají za 50 Kč 😜👍
Posted by Andrej Babiš on Sunday, June 12, 2016
Pelikán je partnerem v advokátní kanceláři a zároveň působí v legislativní radě vlády. Současnou politiku hnutí ANO nechtěl komentovat. „K těmto otázkám se nevyjadřuji,“ řekl CNN Prima NEWS.
Odchod z politiky Pelikán ohlásil v dubnu před dvěma lety. Tehdy to vysvětloval se slovy, že jeho názory se liší od směřování hnutí ANO. „Jde třeba o agendu lidských práv, kterou mám dnes na starost. Velmi obtížně hledám porozumění u řady poslanců v našem klubu, co se lidských práv týká,“ vysvětlil tehdy v rozhovoru pro web Aktuálně.cz Pelikán. Konkrétně mu vadilo, že řada poslanců ANO prosazuje tvrdý přístup k lidem, kteří jsou objektem sociálního vyloučení.
Přesně rok po Pelikánovi ukončil své politické angažmá Dan Ťok. „Být v politice pět let na jednom místě je opravdu hodně. Za sebe mohu říct, že se to tak naskládalo dohromady. Jsem unavený. Ani tak mě neunavuje práce pro lidi a ministerstvo, ale spíš to, jak pořád musím někde něco vysvětlovat. Všechny útoky, nutnost se bránit. Na tyhle věci asi nejsem stavěný,“ řekl tehdy pro Novinky Ťok. Zároveň uvedl, že hnutí ANO se změnilo. Dříve se podle něj jednalo o liberální středovou stranu.
Spekulovalo se o tom, že Ťok by měl být velvyslancem v Indonésii, to se ale zatím nepotvrdilo. Od června sedí v dozorčí radě společnosti Aerith Hold, která se věnuje například pronájmu nemovitostí. „Odpočívám, ale poohlížím se po něčem novém. Moje členství v dozorčí radě je spíše čestné a bez honoráře,“ řekl Ťok CNN Prima NEWS.
Martin Stropnický seděl kromě Sobotkovy vlády i v první vládě Andreje Babiše a v letech 2017 a 2018 působil jako ministr zahraničních věcí a byl místopředsedou hnutí ANO. Na přelomu září a října na funkce rezignoval a stal se velvyslancem v Izraeli.
S hnutím ANO se rozešla i jedna z jeho nejvýraznějších tváří Karla Šlechtová, která působila v Sobotkově vládě jako ministryně pro místní rozvoj a v první Babišově vládě jako ministryně obrany. Šlechtová zůstala poslankyní za ANO, hnutí ale tvrdě kritizuje. „Vše je předplánované, vše je PR, vše je populistické,“ komentovala vloni v DVTV politiku ANO Šlechtová. Pustila se i do premiéra Andreje Babiše, který podle ní nedodržel žádnou dohodu, již spolu měli.
Jediným, kdo z původní ministerské pětky vydržel ve vládě, je ministr životního prostředí Richard Brabec. „Pan Babiš je náročný. Možná pomohlo, že nejsem a priori konfliktní. Razím heslo, že slušnost není slabost,“ vysvětluje Brabec. „Také doufám, že jsme na ministerstvu něco předvedli. Samozřejmě to není jen o mně, mohl jsem si vybrat výborné lidi a měl jsem volnou ruku,“ sdělil CNN Prima NEWS.
Brabec by dokonce mohl nahradit Jaroslava Faltýnka na postu 1. místopředsedy hnutí ANO. Faltýnek v rozhovoru pro Hospodářské noviny prohlásil, že už je unavený a příští rok zřejmě nebude funkci obhajovat. Chce se zaměřit na vedení poslaneckého klubu a práci v zemědělském výboru. Jeho stažení z vedení ANO souvisí i s problémy v brněnské buňce hnutí.