Babišovi vězení nehrozí. Státní zástupce pro něj navrhuje podmínku a peněžitý trest

Andrej Babiš

Jaký trest hrozí Babišovi?

Státní zástupce Jaroslav Šaroch navrhuje v obžalobě týkající se případu dotace na stavbu areálu Čapí hnízdo pro bývalého premiéra Andreje Babiše (ANO) podmínku a peněžitý trest deset milionů korun, uvedl ve středu web Seznam Zprávy. Pro jeho někdejší poradkyni Janu Mayerovou (Nagyovou) navrhl stejný podmíněný trest a zaplatit by měla půl milionu korun. Oběma obžalovaným přitom hrozí až deset let vězení.

Šaroch podal obžalobu na Babiše a Mayerovou minulý týden. Případem se bude zabývat Městský soud v Praze. Bývalý premiér a šéf nyní opozičního ANO vinu dlouhodobě odmítá. Kauzu Čapí hnízdo pokládá za vykonstruovaný a účelový pokus o svou kriminalizaci a o snahu vystrnadit ho z politiky. U soudu chce prokázat, že nikdy nic trestného neudělal.

Zkraťme rozpočet Hradu. Ministři chtějí potrestat Zemana kvůli milosti pro Baláka

Vláda by měla podle některých ministrů zvážit zkrácení rozpočtu Hradu kvůli rozhodnutí prezidenta Miloše Zemana udělit milost šéfovi Lesní správy Lány Miloši Balákovi. Ministryně pro vědu, výzkum a inovace Helena Langšádlová (TOP 09) novinářům při příchodu na středeční jednání kabinetu řekla, že Zeman zneužil pravomoci prezidenta. Podle dalších ministrů však reakce vlády nesmí být „klukovinou“ a bránit Hradu pečovat například o památkově chráněné budovy.

Žalobce podle webu Seznam Zprávy navrhuje Babišovi i Mayerové tříletý trest podmíněně odložený na zkušební dobu pěti let. „Pro Babiše pak chce žalobce ještě peněžitý trest ve výši deset milionů korun a pro Mayerovou peněžitý trest ve výši 500 tisíc korun,“ napsal web s odkazem na dva zdroje z justice, které mají obžalobu k dispozici.

Mluvčí městského státního zastupitelství v Praze Aleš Cimbala se k Šarochovu návrhu nechtěl vyjadřovat. Uvedl jen, že návrh, který do obžaloby napsal, není konečný a může být odlišný od toho, který padne případně u soudu. „Závěrečný návrh pak bude odpovídat skutkovému stavu po provedeném dokazování před nalézacím soudem,“ sdělil Seznam Zprávám.

V kauze Čapí hnízdo bylo původně obviněno 11 lidí včetně členů Babišovy rodiny. Šaroch postupně zastavil stíhání všech obviněných. Bývalý nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman však v prosinci 2019 po přezkumu obnovil stíhání Babiše a Nagyové. Zároveň potvrdil, že stíhání Babišových blízkých definitivně skončilo.

Případ se vracel k došetření

Policisté následně uzavřeli vyšetřování kauzy na konci loňského května, oba obviněné navrhli obžalovat. Šaroch na konci srpna rozhodl o tom, že jim případ vrátí k došetření. Učinil tak zejména proto, aby vyšetřovatelé doplnili výslechy svědků, mimo jiné Babišova syna Andreje Babiše mladšího.

Policisté znovu navrhli oba obviněné obžalovat 20. září, vyšetřování ale následně zdržel fakt, že Babiš v říjnových volbách znovu nabyl poslanecký mandát, a tím i imunitu. Sněmovna Babiše ke stíhání vydala na začátku března.

Podstatou případu je skutečnost, že Čapí hnízdo původně patřilo Babišovu holdingu Agrofert. V prosinci 2007 se však přeměnilo na akciovou společnost s akciemi na majitele a později získalo padesátimilionovou evropskou dotaci v programu pro malé a střední podniky, na kterou by jako součást Agrofertu nemělo nárok. Akcie údajně vlastnily Babišovy děti a partnerka. Společnost se po několika letech pod Agrofert vrátila. V roce 2017 Babiš vložil holding do svých svěřenských fondů.

Tagy:
Andrej Babiš státní zástupce podmínka Čapí hnízdo Jaroslav Šaroch peněžitý trest