Běloruský Nejvyšší soud v úterý odmítl všechny žádosti opozičních kandidátů, aby neuznal výsledky prezidentských voleb z 9. srpna, a to jak Svjatlany Cichanouské, tak dalších kandidátů Andreje Dmitrijeva a Hanny Kanapacké. Oznámila to tamní média a tiskové agentury.
„Protože ústřední volební komise rozhodnutí o neplatnosti voleb nepřijala, stížnost Cichanouské o neplatnosti voleb nepodléhá rozhodování soudu, neboť podobné požadavky nepatří do kompetence soudu,“ uvedl Nejvyšší soud v odůvodnění podle webu Tut.by. Podobně soudci nevyhověli ani stížnostem ostatních kandidátů.
Cichanouská přitom dnes během videokonference s Evropským parlamentem ujistila zákonodárce, že v Bělorusku probíhá poklidná revoluce. „Bělorusko se probudilo. Už nejsme opozicí. Už je nás většina. Pokojná revoluce je v chodu. Není to geopolitická revoluce, je to demokratická revoluce,“ řekla europoslancům.
Belarus opposition leader Sviatlana Tsikhanouskaya says embattled President Alexander Lukashenko must go because protesters "will not step away."
— DW News (@dwnews) August 25, 2020
“They woke up and they want a new Belarus," she said. pic.twitter.com/f7dqXPbeDd
Držitelka Nobelovy ceny za mřížemi
Cichanouská iniciovala po svém pravděpodobně nuceném odjezdu do Litvy vznik koordinační rady, která má zajistit poklidné převzetí moci. Sama však již znovu kandidovat do nejvyššího úřadu nechce, uvedla ČTK. Běloruská prokuratura minulý týden zahájila kvůli koordinační radě trestní řízení. Alexandr Lukašenko totiž prohlásil, že rada chce převzít vládu v zemi a ohrozit národní bezpečnost.
Lukašenkovo tvrzení však v úterý popřel jeden ze členů vedení rady, bývalý ministr kultury Pavel Latuška. „Vytyčili jsme si jediný cíl: Zahájit dialog o překonání politické krize,“ řekl zpravodajskému portálu Tut.by Latuška, který v úterý dopoledne vypovídal jako svědek před vyšetřovateli zkoumajícími činnost rady. Ta je podle něj v souladu s ústavou a vyšetřování má vyvinout tlak na členy, aby orgán opustili.
V úterý byli podle agentury Reuters předvedeni před soud také představitelé běloruské opozice Sjarhej Dyleuski a Volha Kavalkovová poté, co strávili noc za mřížemi. Ve středu má být vyslýchána další členka opoziční rady, držitelka Nobelovy ceny Světlana Alexijevičová, která byla zadržena v pondělí. Většina významných opozičních osobností je již ve vězení nebo v exilu.
Dyleuského, který vedl nedávné stávky v minském závodě na traktory MTZ, soud v úterý poslal na deset dní do vězení. Podle serveru Tut.by byl zadržen v pondělí poblíž továrny, když diskutoval s kolegy o situaci v podniku a o stávce. Policie měla za to, že se podílí na organizaci ilegální akce. Kavalkovová, nyní hlavní zástupkyně Cichanouské v Bělorusku, byla u jiného soudu odsouzena ke stejnému trestu. Obhajoba se míní odvolat, uvedla rada.
V Bělorusku probíhají protesty kvůli pravděpodobně zfalšovaným volbám již třetí týden. K demonstracím se postupně přidaly i stávky velkých státních podniků nebo divadla v Minsku, v úterý protestovali před budovou ministerstva školství také učitelé, ačkoliv jim Lukašenko pohrozil, že přijdou o práci.