Lukašenko v neprůstřelné vestě vyšel poděkovat vojákům, hlídali statisícové protesty

Do ulic v Minsku vyšly desítky tisíc lidí

Mimořádné zprávy k situaci v Bělorusku

V centru Minsku se podle odhadů nezávislých médií sešlo až 250 tisíc lidí a voláním „Odejdi!“ se domáhali odstoupení prezidenta Alexandra Lukašenka. V okolí se koncentrovali vojáci i policejní těžkooděnci. Zprávy agentury Nexta spekulovaly o snaze prezidenta Alexandra Lukašenka opustit zemi. Ten naopak nechal po sociálních sítích šířit video, jak vystupuje z vrtulníku a prochází se ozbrojen a v neprůstřelné vestě u paláce, doprovázen svým 15letým synem v plné zbroji. V podvečer pak vyšel děkovat vojákům z kordonu, který jeho sídlo chrání.

„Zveřejnil to Lukašenkův prezidentský kanál. Chtějí vyvolat zdání, že místo evakuace vrtulníkem naopak přiletěl. Sledujte ho, v neprůstřelné vestě s puškou. Centrum města je blokováno,“ komentovala záběry běloruská novinářka Hanna Liubakova.

„Vše, co jsme zatím viděli, je přilétající vrtulník do paláce – zatím tedy ani jediný důkaz pro evakuaci prezidenta,“ reagovali další pozorovatelé na zprávy, že se Lukašenko snaží uprchnout ze země a že měl vrtulníkem opustit svůj palác v Minsku.

Následně Lukašenko nechal rozšířit záběry, jak se prochází s puškou přímo u svého paláce. Je chráněn svým 15letým synem Nikolajem v plné zbroji.

Jakub Černý, zahraniční redaktor CNN Prima NEWS, který situaci sleduje, zdůraznil, že v ulicích u prezidentského paláce prý vznikl evakuační koridor, jak popisují Bělorusové na sociálních sítích.

Agentura Nexta, která funguje jako jeden z hlavních nezávislých zdrojů informací na komunikační platformě Telegram a jejíž zprávy sdílejí lidé po celém světě, oznámila, že Lukašenko údajně už vrtulníkem opustil palác. „Otázka je, kam by mohl uprchnout, těch možností je celá řada. Spříznění prezidenti jsou v postsovětských zemích, tedy jde nejen o Rusko, ale také Ázerbajdžán nebo Kazachstán,“ zhodnotil situaci Jakub Černý.

Spekulace o útěku Lukašenka už tu byly, připomíná odborník

„Už v den voleb přišla zpráva, že Lukašenkovo letadlo odletělo do Bodrumu v Turecku a také se nic nestalo, takže já předpokládám, že ani tentokrát se ta zpráva nepotvrdí a Lukašenko je připraven bojovat až do konce,“ uvedl pro CNN Prima NEWS rusista Ondřej Soukup.

Ve speciálu CNN Prima NEWS k situaci v Bělorusku promluvil také Jurij Machnač, jeden z tamních milicionářů. Zdůraznil, že se demonstrantům děly hrozné věci. „Nikdy bych nevěřil, že se budeme k našim lidem chovat takto brutálně,“ řekl doslova člověk, který sloužil v běloruských milicích dlouhá léta.

Lidský řetěz v centru Prahy na podporu Bělorusů

Také v centru Prahy se sešli lidé, aby podpořili svobodu pro Bělorusko. Na Karlově mostě utvořili lidský řetěz. Jedna z organizátorek, Kryscína Šyjanok, CNN Prima NEWS řekla, že řetěz je symbolem osvobození od diktatury a přiblížení se ke svobodě a bude vytvořen i v dalších městech po celém světě. Demonstrace v Bělorusku označila za největší za 26 let.

„Situace v Bělorusku je jasným důkazem, že se už Bělorusko dál nesmíří s diktaturou. Otázkou je, jak dlouho ještě boj bude trvat. Chci zdůraznit, že Bělorusové usilují o mírumilovné řešení,“ doplnila Šyjanok.

Minsk pod dozorem těžkooděnců

V okolí míst demonstrací se soustřeďují policejní těžkooděnci a vojenské jednotky. Úřady tlampači vyzývaly shromážděné k rozchodu a varovaly, že v opačném případě použijí síly. Odpovědí byl pískot. Policisté nezasahovali. Protesty se konaly také v Brestu, Grodnu, Vitebsku a dalších městech.

Dav s bílo-červenými vlajkami, které se staly barvami protestu, zaplnil náměstí Nezávislosti a přilehlé ulice a sborově vykřikuje hesla jako „Svoboda“, vylíčil reportér agentury AFP.

„Jestli (Lukašenko) opravdu vyhrál volby, tak proč proti němu tolik lidí vychází protestovat?“ ptá se osmnáctiletý Jauhen. „(Lukašenko) chce, abychom se rozešli a žili jako dřív. Ale už nikdy nebude jako dřív,“ řekl osmadvacetiletý Nikita. Lukašenko, který se drží 26 let u moci, se ještě nikdy nestřetl s tak početným a vytrvalým odporem, dodala AFP.

Protesty propukly už na začátku srpna

Agentura DPA píše o „bezprecedentní soudržnosti občanů všech tříd v zemi, ovládané v sovětském stylu i třicet let po pádu komunismu“. Protesty v Minsku podle ní nejsou ani protiruské, ani proevropské. „Chci, aby tento teror skončil, abychom mohli konečně svobodně žít,“ řekla dvaapadesátiletá historička Svjatlana. „Tento režim a tento diktátor mají na rukou tolik krve,“ dodala v slzách.

Lukašenkův ideální nástupce? Běloruský prezident si do funkce vychovává syna Kolju

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko aktuálně čelí nejsilnějšímu vnitřnímu tlaku na svoji funkci. Po prezidentských volbách, ve kterých podle úřadů zvítězil, ale opozice je považuje za zfalšované, se proti němu vzepjala velká část Bělorusů, kteří požadují nové volby. Sám autoritativní prezident, který stojí v čele Běloruska od roku 1994, si však coby svého nástupce nejspíš nepředstavuje nikoho z opozice. Poslední léta se po jeho boku objevuje jeho nejmladší syn Nikolaj, který by mohl jít v otcových šlépějích.

Demonstrace se podle listu Kommersant účastní také členové koordinační rady, kterou vytvořila opozice kvůli hladkému předání moci. Její členka Maryja Kalesnikavová vyzvala přítomné, aby se nepřibližovali k válečnému památníku, který střeží vojáci.

Demonstrace trvají už 15 dnů

Protesty propukly po prezidentských volbách 9. srpna, které podle úřadů pošesté vyhrál Lukašenko, tentokráte s více než 80 procenty hlasů, zatímco opoziční kandidátka Svjatlana Cichanouská získala deset procent. Hodně Bělorusů pokládá tento výsledek za zfalšovaný. Opozice, stejně jako Evropská unie, výsledek voleb neuznává. Protesty, které nepotlačily ani brutální policejní zákroky v prvních dnech po volbách, v neděli pokračují patnáctým dnem.

Prezident na začátku tohoto týdne při návštěvě jedné z běloruských továren připustil možnost nových voleb – ovšem pod podmínkou přijetí nové ústavy. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov dnes oznámil, že Moskva považuje reformu běloruské ústavy za schůdné řešení současné politické krize, píše agentura Reuters. Moskva podle šéfa ruské diplomacie rovněž věří, že se situace v Bělorusku uklidňuje.

Tagy:
demonstrace Bělorusko Alexandr Lukašenko Minsk protesty