Hvězda fotbalového klubu Chelsea Romelu Lukaku si v exkluzivním rozhovoru pro CNN postěžovala, že čelí každý den na sociálních sítích rasismu a jiným verbálním útokům. Fotbalový útočník z Belgie chce spolu s ostatními hráči z Premier League povolat k jednacímu stolu Fotbalovou asociaci i výkonné ředitele Instagramu a začít problém řešit.
Kde končí mazání nenávistných komentářů a kde začíná cenzura názorů, to je věčná otázka pro správce sociálních sítí typu Facebook, Twitter či Instagram. Se svým názorem na problematiku internetové nenávisti nyní vyrukoval belgický fotbalista Lukaku, který se v srpnu vrátil do anglické Chelsea.
„Musím s tím bojovat,“ řekl Lukaku v rozhovoru pro CNN. „Protože nebojuju jen za sebe, ale i za mého syna, za mé budoucí děti, bratra a za všechny ostatní hráče a jejich potomky. Zkrátka za všechny,“ doplnil fotbalový útočník.
Lukaku má v plánu sezvat k jednomu jednacímu stolu zástupce hráčů, Fotbalové asociace i sociálních sítí a dohodnout se na společném postupu boje proti nenávistným a převážně rasovým útokům.
„Řekněme, že z každého týmu Premier League by byl vybrán kapitán a pět největších osobností, kteří by se setkali s výkonnými řediteli Instagramu a zástupci Fotbalové asociace a Asociace profesionálních fotbalistů,“ vysvětlil Belgičan a dodal: „Potřebujeme o tom společně mluvit na velkých setkáních a ochránit hráče, fanoušky, ale i mladší žáky, kteří se chtějí stát profesionály.“
Pravidla Instagramu se změní
Ve světě fotbalu je rasismus v posledních letech velmi diskutovaným tématem a potýkají se s ním zvláště právě v Anglii. Chelsea před časem spustila vlastní antidiskriminační kampaň No To Hate (Řekni ne rasismu), během které fanoušci klubu z celého světa zasílají své fotografie, aby se ukázalo, jak rozmanitá je fanouškovská základna týmu.
Lukaku věří, že se fotbalistům podaří změnit komunitní pravidla na Instagramu. „Pokud s něčím chcete přestat, opravdu to jde. Jako hráči bychom mohli sociální sítě bojkotovat, ale myslím, že tyto společnosti musejí komunikovat s týmy i hráči a najít způsob, jakým to zastavit. Protože to určitě je v jejich moci,“ pronesl Lukaku pro CNN.
Problematiku nenávistných komentářů rozvedl pro americkou televizi také samotný Facebook, který Instagram vlastní. „Nikdo by se neměl potýkat s rasismem, na Facebooku ani Instagramu ho netolerujeme. Odebíráme rasistický obsah ihned, jakmile ho zaregistrujeme, a následně zahajujeme právní kroky a kontaktujeme policii,“ sdělil pro CNN mluvčí Facebooku. „Mimoto jsme vyvinuli nástroj Hidden Words (Skrytá slova, pozn. red.), díky kterému se lidem nezobrazí nenávistné komentáře ani soukromé zprávy,“ uzavřel.