Tak významné rušení akcí sportovní svět nepamatuje. Kvůli pandemii koronaviru se letos neodehraje tenisový Wimbledon, v březnu se zastavily nejen téměř všechny fotbalové ligy, včetně Champions League, ale také zámořské soutěže NHL, NBA, NFL a MLB. Fotbalové mistrovství Evropy a olympijské hry v Tokiu jsou odložené na příští rok. O tom, co bude s letošním světovým šampionátem v ledním hokeji, který měl začít v květnu ve Švýcarsku, se dále diskutuje. O pořádání cyklistické Tour de France se má rozhodnout do 15. května. Tradiční sportovní akce se ruší a nebo jsou v ohrožení poprvé od druhé světové války.
Wimbledon nebude! Ta zpráva zasáhla prvního dubna celý tenisový svět. A nešlo o aprílový žert. Turnaj na zelených dvorcích All England Clubu se neodehraje kvůli koronavirové nákaze. Fanouškům bílého sportu tak z kalendářů zmizel další významný turnaj, již dříve Mezinárodní tenisová federace uvedla, že se v tradičním termínu kvůli pandemii ruší desítky akcí po celé zeměkouli. Druhý grandslamový turnaj sezony – Roland Garros se zatím přesouvá na září.
Rozhodnutí tenisové federace rozpoutalo vlnu bouřlivých reakcí na sociálních sítích, jak ze strany fanoušků, tak i hráčů. Ilustruje to fakt, že na rušení tak zásadních sportovních akcí nejsou sami aktéři, ani fanoušci zvyklí.
So sad to hear @Wimbledon won’t take place this year. Last year’s final will forever be one of the happiest days of my life! But we are going through something bigger than tennis and Wimbledon will be back! And it means I have even longer to look forward to defending my title 🤗 pic.twitter.com/PmppwUuKtD
— Simona Halep (@Simona_Halep) April 1, 2020
Svět bez tenisu
První Wimbledon sehráli tehdy ještě tenisoví amatéři v roce 1877. Od té doby se turnaj koná každý rok. V minulosti se nekonal pouze v době první a druhé světové války. Kvůli koronavirové nákaze se rok 2020 stal teprve jedenáctým rokem v historii, kdy zůstanou kurty All England Clubu zamčené.
Zatímco Australian Open se letos v lednu navzdory koronaviru uskutečnilo, v ohrožení jsou French Open i US Open v New Yorku. Zvláště symbolickou ztrátou by pro tenisový svět bylo zrušení US Open, které se – na rozdíl od ostatních grandslamů – hraje nepřetržitě od roku 1881.
Do Tokia až o rok později
Virus, který se na sklonku minulého roku rozšířil z čínského Wu-chanu, zmařil plány také organizátorům olympiády v japonském Tokiu. „Nemůžu říci, že by pandemie neměla na olympiádu žádný vliv. Ale myslím si, že zrušení je nemyslitelné,“ hlásala ještě v polovině března guvernérka Tokia Juriko Koikeová, uvedl portál France24.
Události ale posléze nabraly rychlý spád, z Her v Tokiu se odhlásili sportovci z Austrálie, Kanady či Polska. Také americká výprava oznámila, že nebude kompletní. V úterý 24. března po dlouhém telefonickém hovoru s japonským premiérem Šinzem Abem prezident Mezinárodního olympijského výboru Thomas Bach oznámil odložení Her na rok 2021. O týden později pořadatelé zveřejnili jejich nový termín 23. července až 8. srpna 2021. Stejně jako v případě Wimbledonu se termín konání olympijských her mění poprvé od druhé světové války.
Nejde jen o Tour, ale o celou zemi
Fanoušci cyklistiky zatím s nervozitou vyhlížejí start Tour de France, první etapa by se měla jet 27. června. Ale... Dosud není jasné, zda se slavný závod uskuteční, posune, nebo úplně zruší. Ředitel Tour de France Christian Prudhomme doufá, že se závod letos stihne. Navíc nepřipouští, že by se kvůli pandemii bojovalo o žlutý trikot bez diváků.
„Tour de France se nepojede za ‚zavřenými dveřmi',“ prohlásil Prudhomme v médiích. „Na názvu ‚Tour de France' je nejdůležitější slovo ‚Francie'. Hlavní je zdravotní situace v zemi. Já chci jedinou věc, a to, aby se Tour jela toto léto,“ sdělil ředitel závodu a doplnil: „Nejde tady o samotnou Tour. Ale kdyby se nekonala, znamenalo by to, že země je v katastrofálním stavu, což se snad nestane.“
Podle pořadatelů se o osudu etapového závodu rozhodne nejpozději do 15. května. Tour de France se jezdí pravidelně od roku 1903. Za tu dobu byla zrušena jedenáctkrát, vždy kvůli světovým vojenským konfliktům.
Smutný rok pro fotbal a hokej
Během března se kvůli pandemii zastavila sezóna většiny hokejových i fotbalových soutěží po celém světě. Tím pádem se velmi rychle začalo smrákat také nad letošními vrcholnými akcemi obou sportů.
Unie evropských fotbalových asociací (UEFA) v půlce března oznámila, že letošní EURO posune o rok a začne 11. června 2021. Závěrečný turnaj se odkládá vůbec poprvé v historii. Od roku 1960 se mistrovství Evropy hrálo pravidelně každé čtyři roky.
Švýcarský prezident Mezinárodní hokejové federace (IIHF) René Fasel s definitivním zrušením šampionátu v jeho zemi, který měl začít 8. května, váhal a do posledního okamžiku čekal na rozhodnutí tamní vlády. Svou roli hrála také jednání s pojišťovnou. Když její zástupci oznámili, že ztráty uhradí, IIHF mistrovství pro letošek zrušila. Ale vzápětí se objevily informace i možnosti ho přesunout na příští rok s tím, že další již určená pořadatelství by se též o rok posunula. V minulosti se akce nekonala buď kvůli světovým válkám, v letech 1980, 1984 a 1988 bylo mistrovství světa součástí olympijského turnaje.
The 2020 IIHF Ice Hockey World Championship has been cancelled due to the coronavirus pandemic, it has been confirmed today by the IIHF Council. Story: https://t.co/N3rr4RucLT pic.twitter.com/uBQ9Uf8PVL
— IIHF (@IIHFHockey) March 21, 2020