reklama

Rok bez olympiády a Wimbledonu: Koronavirus ochromil sportovní akce jako světové války

Tak významné rušení akcí sportovní svět nepamatuje. Kvůli pandemii koronaviru se letos neodehraje tenisový Wimbledon, v březnu se zastavily nejen téměř všechny fotbalové ligy, včetně Champions League, ale také zámořské soutěže NHL, NBA, NFL a MLB. Fotbalové mistrovství Evropy a olympijské hry v Tokiu jsou odložené na příští rok. O tom, co bude s letošním světovým šampionátem v ledním hokeji, který měl začít v květnu ve Švýcarsku, se dále diskutuje. O pořádání cyklistické Tour de France se má rozhodnout do 15. května. Tradiční sportovní akce se ruší a nebo jsou v ohrožení poprvé od druhé světové války.

reklama

Wimbledon nebude! Ta zpráva zasáhla prvního dubna celý tenisový svět. A nešlo o aprílový žert. Turnaj na zelených dvorcích All England Clubu se neodehraje kvůli koronavirové nákaze. Fanouškům bílého sportu tak z kalendářů zmizel další významný turnaj, již dříve Mezinárodní tenisová federace uvedla, že se v tradičním termínu kvůli pandemii ruší desítky akcí po celé zeměkouli. Druhý grandslamový turnaj sezony – Roland Garros se zatím přesouvá na září.

Rozhodnutí tenisové federace rozpoutalo vlnu bouřlivých reakcí na sociálních sítích, jak ze strany fanoušků, tak i hráčů. Ilustruje to fakt, že na rušení tak zásadních sportovních akcí nejsou sami aktéři, ani fanoušci zvyklí.

Svět bez tenisu

První Wimbledon sehráli tehdy ještě tenisoví amatéři v roce 1877. Od té doby se turnaj koná každý rok. V minulosti se nekonal pouze v době první a druhé světové války. Kvůli koronavirové nákaze se rok 2020 stal teprve jedenáctým rokem v historii, kdy zůstanou kurty All England Clubu zamčené.

Zatímco Australian Open se letos v lednu navzdory koronaviru uskutečnilo, v ohrožení jsou French Open i US Open v New Yorku. Zvláště symbolickou ztrátou by pro tenisový svět bylo zrušení US Open, které se – na rozdíl od ostatních grandslamů – hraje nepřetržitě od roku 1881.

Do Tokia až o rok později

Virus, který se na sklonku minulého roku rozšířil z čínského Wu-chanu, zmařil plány také organizátorům olympiády v japonském Tokiu. „Nemůžu říci, že by pandemie neměla na olympiádu žádný vliv. Ale myslím si, že zrušení je nemyslitelné,“ hlásala ještě v polovině března guvernérka Tokia Juriko Koikeová, uvedl portál France24.

Události ale posléze nabraly rychlý spád, z Her v Tokiu se odhlásili sportovci z Austrálie, Kanady či Polska. Také americká výprava oznámila, že nebude kompletní. V úterý 24. března po dlouhém telefonickém hovoru s japonským premiérem Šinzem Abem prezident Mezinárodního olympijského výboru Thomas Bach oznámil odložení Her na rok 2021. O týden později pořadatelé zveřejnili jejich nový termín 23. července až 8. srpna 2021. Stejně jako v případě Wimbledonu se termín konání olympijských her mění poprvé od druhé světové války.

Nejde jen o Tour, ale o celou zemi

Fanoušci cyklistiky zatím s nervozitou vyhlížejí start Tour de France, první etapa by se měla jet 27. června. Ale... Dosud není jasné, zda se slavný závod uskuteční, posune, nebo úplně zruší. Ředitel Tour de France Christian Prudhomme doufá, že se závod letos stihne. Navíc nepřipouští, že by se kvůli pandemii bojovalo o žlutý trikot bez diváků.

„Tour de France se nepojede za ‚zavřenými dveřmi',“ prohlásil Prudhomme v médiích. „Na názvu ‚Tour de France' je nejdůležitější slovo ‚Francie'. Hlavní je zdravotní situace v zemi. Já chci jedinou věc, a to, aby se Tour jela toto léto,“ sdělil ředitel závodu a doplnil:  „Nejde tady o samotnou Tour. Ale kdyby se nekonala, znamenalo by to, že země je v katastrofálním stavu, což se snad nestane.“

Podle pořadatelů se o osudu etapového závodu rozhodne nejpozději do 15. května. Tour de France se jezdí pravidelně od roku 1903. Za tu dobu byla zrušena jedenáctkrát, vždy kvůli světovým vojenským konfliktům.

Smutný rok pro fotbal a hokej

Během března se kvůli pandemii zastavila sezóna většiny hokejových i fotbalových soutěží po celém světě. Tím pádem se velmi rychle začalo smrákat také nad letošními vrcholnými akcemi obou sportů.

Unie evropských fotbalových asociací (UEFA) v půlce března oznámila, že letošní EURO posune o rok a začne 11. června 2021. Závěrečný turnaj se odkládá vůbec poprvé v historii. Od roku 1960 se mistrovství Evropy hrálo pravidelně každé čtyři roky.

Švýcarský prezident Mezinárodní hokejové federace (IIHF) René Fasel s definitivním zrušením šampionátu v jeho zemi, který měl začít 8. května, váhal a do posledního okamžiku čekal na rozhodnutí tamní vlády. Svou roli hrála také jednání s pojišťovnou. Když její zástupci oznámili, že ztráty uhradí, IIHF mistrovství pro letošek zrušila. Ale vzápětí se objevily informace i možnosti ho přesunout na příští rok s tím, že další již určená pořadatelství by se též o rok posunula. V minulosti se akce nekonala buď kvůli světovým válkám, v letech 1980, 1984 a 1988 bylo mistrovství světa součástí olympijského turnaje.

Hlavní zprávy

Zku*vená Plzeň, křičel Krmenčík o týmu, který ho vychoval. Limberského tím vytočil
Fotbal

Zku*vená Plzeň, křičel Krmenčík o týmu, který ho vychoval. Limberského tím vytočil

Slavia Praha zvládla středeční dohrávku s Olomoucí výsledkem 1:0, čímž se naladila na nedělní šlágr s Viktorií Plzeň, která vede tabulku Fortuna ligy. To, že se blíží veledůležitá bitva, bylo patrné při pozápasové děkovačce v Edenu. Slávistický kotel na nadcházející utkání upozornil skandováním „zku*vená Plzeň“. A dole pod tribunou se kupodivu přidal i útočník Michael Krmenčík, kterého západočeský klub vychoval pro velký fotbal a který v něm zažil nejlepší období. Nad tímto okamžikem se podivoval i Krmenčíkův exparťák David Limberský.

ON-LINE: Češi musí rozhodovat o budoucnosti země, i když jsme v EU, řekl Babiš na pietě
Domácí

Živě
ON-LINE: Češi musí rozhodovat o budoucnosti země, i když jsme v EU, řekl Babiš na pietě

Česko si připomíná výročí vzniku samostatné republiky v roce 1918. Konají se tradiční akce na pražském Vítkově nebo u sochy prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka. Kvůli hospitalizaci prezidenta Miloše Zemana se ale neuskuteční večerní předávání nejvyšších státních vyznamenání, odloženo bylo i jmenování nových generálů. Jména vyznamenaných se ale veřejnost dozví, Pražský hrad seznam večer zveřejní na svém webu.

Kalousek: Babišův mejdan skončil. Vyzve šéfa ANO v prezidentské volbě?

Bude Miroslav Kalousek usilovat v příštích prezidentských volbách o hlasy voličů? Otázka, která v posledních dnech hýbe politickými kuloáry. Pokud by tomu tak bylo, zřejmě by došlo na velmi pikantní souboj Kalousek vs. Babiš. Sám bývalý předseda TOP 09 v rozhovoru pro CNN Prima NEWS řekl, že o tom možná začne uvažovat. Zhodnotil i skládání vlády Petra Fialy a apeloval na občany, aby byli trpěliví a nečekali, že s novou vládu se budou mít okamžitě lépe. Mejdan ale podle něj skončil.

Babiš i Vystrčil položili věnce na Vítkově. Pietu komplikovalo počasí, gripeny nevzlétly

Politici, zástupci armády i váleční veteráni si u Národního památníku na pražském Vítkově připomněli 103. výročí vzniku samostatného Československa. U hrobu Neznámého vojína položili věnce premiér Andrej Babiš (ANO), předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS), ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) nebo náčelník generálního štábu Aleš Opata. Zúčastnit se nemohl prezident Miloš Zeman, který je hospitalizovaný. Zastoupil ho náčelník Vojenské kanceláře prezidenta republiky Jan Kaše.

Byla dlouholetou milenkou Masaryka. Sám prezident popsal jejich intimní sblížení

Prvního prezidenta československé republiky Tomáše Garrigua Masaryka si často představíme jako staršího pána sedícího za pracovním stolem, případně na koni. Že by mohl takový člověk jako Masaryk i v pokročilém věku udržovat milenecký vztah, se zdá být nepravděpodobné. Opak je ale pravdou. Prezident několik let udržoval intimní vztah se spisovatelkou, publicistkou a veřejnou aktivistkou Oldrou Sedlmayerovou.

reklama

Domácí zpravodajství

V Česku se potvrdila ptačí chřipka přenosná na člověka. Veterináři vybijí 5000 ptáků

Aktualizováno

Po měsíci se v ČR znovu potvrdila ptačí chřipka. V letošním 40. ohnisku v Rohozné u Jihlavy na Vysočině je 5 000 kusů drůbeže, hlavně hus, veterináři je vybijí. Oznámil to mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Petr Vorlíček. Jde podle něj o nízce patogenní chřipku subtypu H5N1, která může být potenciálně přenosná na člověka. Před měsícem šlo v Trhových Dušníkách na Příbramsku o vysoce patogenní typ choroby.

Hospitalizovaných s covidem je nejvíce od května. Zájem o očkování dramaticky roste

Aktualizováno

Laboratoře v Česku za středu odhalily 5 824 případů koronaviru, zhruba o 2 500 více než před týdnem. V nemocnicích je s covidem téměř 1 300 pacientů, což je nejvíce od 17. května. Počet hospitalizovaných v těžkém stavu ale mírně klesl na 167. Za posledních sedm dní připadá v Česku na 100 tisíc obyvatel 270 nakažených, takzvané incidenční číslo tak od středy vzrostlo o 24. Očkování za jediný den podstoupilo skoro 40 tisíc lidí, což je nejvíce od 24. srpna.

reklama