Americký prezident Joe Biden, který je zároveň velitelem ozbrojených sil USA, doplňuje počet vojáků v Afghánistánu na pět tisíc z původních tří tisíc. Chce díky nim zajistit bezpečné stažení amerického personálu a afghánských spojenců ze země. Zároveň varuje Tálibán, že pokud ohrozí americkou misi, přijde ze strany USA rychlá vojenská reakce.
Biden ve svém oficiálním prohlášení uvedl, že schválil zvýšení počtu vojáků, kteří pomohou s evakuací amerických diplomatů a spolupracovníků z Afghánistánu na pět tisíc z původních tří tisíc. „Musíme zajistit spořádané a bezpečné stažení amerického a spojeneckého personálu a bezpečnou evakuaci Afghánců, kteří nám pomáhali,“ vzkázal americký prezident.
Americká hlava státu zároveň nařídila ministru zahraničí Anthony Blinkenovi, aby podpořil prezidenta Afghánistánu Ašrafa Ghaního při snaze zabránit dalšímu krveprolití a usilování o politické usmíření.
„Dále jsem prostřednictvím našeho bojového velitele sdělili zástupcům Tálibánu, že jakákoli jejich akce na území Afghánistánu, která by ohrozila americký personál nebo naši misi, bude mít za následek rychlou a důraznou vojenskou reakci ze strany USA,“ varoval Biden.
Zároveň pověřil velvyslankyni Tracey Jacobsonovou, aby zajistila přepravu a přemístění afghánských žadatelů o zvláštní imigrační víza a dalších afghánských spojenců. „Soucítíme se statečnými afghánskými muži a ženami, kteří jsou nyní v ohrožení. Pracujeme na evakuaci tisíců těch, kteří nám pomohli, a to včetně jejich rodin,“ doplnil.
Biden: Nepředám válku pátému prezidentovi
Biden uvedl, že další setrvání amerických sil v zemi navzdory postupu radikálního islamistického hnutí Tálibán je nepřijatelné a tamní válku nechce předávat již pátému americkému prezidentovi.
„Za 20 let války v Afghánistánu vyslala Amerika své nejlepší mladé muže a ženy, investovala téměř jeden bilion dolarů, vycvičila přes 300 tisíc afghánských vojáků a policistů, vybavila je nejmodernější vojenskou technikou a v rámci nejdelší války v dějinách USA udržovala jejich letectvo,“ vysvětlil Biden postup, jakým se USA dostaly do bodu, kdy své vojáky stahují.
Je prý jedno, jestli by američtí vojáci působili v Afghánistánu další rok nebo pět let. „Nic by se nezměnilo na tom, že afghánská armáda nedokáže nebo nechce udržet svou vlastní zemi. A nekonečná americká přítomnost uprostřed občanského konfliktu v jiné zemi pro mě nebyla přijatelná,“ podotkl.
Američané již dříve oznámili, že veškerá svá vojska stáhnou z Afghánistánu k 31. srpnu. S rychlým postupem Tálibánu, který již ovládá více než polovinu provinčních metropolí a blíží se k hlavímu městu Kábulu, potřebují Američané ze země co nejrychleji dostat své diplomaty a jejich spolupracovníky včetně místních tlumočníků.
Má se jednat až o 30 tisíc osob. Evakuaci zajišťují dodatečně vyslané jednotky. Počet příslušníků se sobotním rozhodnutím zvýšil na pět tisíc. Původně ohlášených 3000 mužů mělo do Afghánistánu dorazit do neděle.