Šándor a veselý o situaci v Afghánistánu
Situace v Afghánistánu eskaluje a Česko se rozhodlo stáhnout ze země své diplomaty. Podle bezpečnostního experta Andora Šándora musí Západ dbát na to, aby se nemontoval do jiných zemí, které jsou oproti nám v mnoha ohledech velmi odlišné. S poslancem Ondřejem Veselým (ČSSD) se neshodli, zda stažení vojáků USA z Afghánistánu bylo chybou.
Pro západní spojence zemí na Blízkém východě je mnohdy složité motivovat tamní občany a vládní příslušníky, aby svou svobodu bránili sami. Kritická situace v Afghánistánu tam může ohrozit i další mise, které se v dané oblasti uskutečňují. Zároveň je to signál i pro případné zapojení vojenských sil v zemích, kde se mise s českými vojáky zatím neprovádí.
„Irák je ztracen, to si nedělejme iluze, Spojené státy tam také nebudou nijak dlouho. V Sýrii zuří občanská válka, do které se namotal, kdo mohl. Doufám, že se nebudeme montovat to zemí, které mají jiný způsob života, hodnoty a způsob uvažování. A to až do chvíle, něž nás budou ohrožovat,“ řekl ve vysílání CNN Prima NEWS bezpečnostní expert Andor Šándor.
Podle něj odchází západní svět poražen, nebo minimálně nemůže říci, že by vyhrál. Tálibán se při svém tažení Afghánistánem blíží ke Kábulu a začíná ohrožovat i zahraniční ambasády. O evakuaci svých zaměstnanců a diplomatů už rozhodli v USA, Británii, Kanadě nebo České republice.
Šándor podotkl, že vojenská síla dokáže rozbít jakékoliv uspořádání státu. „Blízký východ je destabilizovaný, a to i z důvodu, že Spojené státy o něj postupně ztrácí zájem. Evropa by tam měla stále více dělat vlastní soběstačnou zahraniční politiku. Musíme se vyhnout misím, které nic nepřináší a ztrácíme kvůli nim nejen peníze, ale hlavně životy,“ dodal.
Bylo stažení vojsk USA chyba?
Rostoucí síla Tálibánu vzbuzuje otázku, zda nebylo dvacetileté snažení vojáků Západu v Afghánistánu k ničemu. „Nemyslím si, že stažení vojska byla chyba. Mohli bychom tam být dalších 10 let, nevycvičili bychom Afghánce nikdy na úroveň západních armád. A Tálibán by se nikdy nesmířil s přítomnosti západních křižáků,“ prohlásil Šándor.
S tím ale nesouhlasil předseda zahraničního výboru Poslanecké sněmovny Ondřej Veselý (ČSSD), podle kterého je postup Tálibánu až nečekaně rychlý. „Považuji za chybu, že Spojené státy opustily Afghánistán ve chvíli, kdy země není stabilní. Snad není nikdo tak naivní a nemyslí si, že Tálibán bude držet mír a nebude chtít Afghánistán obsadit,“ vysvětlil poslanec.
Dobrým načasováním stažení vojsk by podle něj byla až situace, kdy by se tamní armáda a bezpečnostní složky byly schopny bránit samy. „Jenže jednotky nedokáží ubránit ani část svého území, proto považuji stažení vojsk USA za předčasné,“ konstatoval.
Po dobytí druhého největšího města Afghánistánu Kandaháru se radikálové soustředí na ostřelování města Mazáre Šaríf na severu země. Afghánská vláda soustřeďuje většinu obranářů v hlavním městě Kábul, tam by měli povstalci dorazit „až“ za měsíc. Celkově už Tálibán zabral více než dvě třetiny území Afghánistánu.
Ve 20:00 zasedá Bezpečnostní rada státu. Hlavním bodem jednání by mělo být vyřešení transportu českých diplomatů i afghánských tlumočníků. „Vláda si nemůže dovolit je v Kábulu nechat,“ apeloval v Hlavních zprávách na CNN Prima NEWS poslanec a místopředseda výboru pro bezpečnost Pavel Žáček (ODS).
Také podle něj se rychlost postupu Tálibánu nedala předpovídat. Zprávy tak nepřišly ani od zpravodajských služeb. „Právě na jejich základě se připravují případné evakuace. Bylo by nejlepší, abychom se v regionu finančně angažovali i za pomoci USA,“ dodal.
Bezpečnostní expert Andor Šándor nepovažuje stažení vojsk USA z Afghánistánu za chybu. Zdroj: CNN Prima NEWS