Makulární degenerace, onemocnění postihující sítnici oka, patří mezi nejčastější příčiny zhoršeného vidění u starších lidí. V některých případech může vést až k úplné ztrátě centrálního vidění. Naštěstí existuje účinná léčba, která může zlepšit zrak i u pacientů s pokročilými stadii tohoto onemocnění. Příběh pana Vladimíra, který podstoupil v Očním centru Praha úspěšný operační zákrok, dává naději i ostatním pacientům. Téma podrobněji probírali hosté pořadu Co na to vaše zdraví.
Vladimír Skála, pacient, který se s tímto problémem potýkal, vypráví o své zkušenosti. „Měl jsem rozmazané vidění, vše bylo šedé, a myslel jsem si, že jde o šedý zákal,“ říká. Po operaci šedého zákalu se jeho potíže zhoršily. Vidění bylo stále zkreslené, linie se vlnily a vzdálené objekty se zdály zkřivené. „Když se podíváte do přírody a máte vše zkřivené, co z toho máte? Nic. A pak nemůžete číst, protože text je vlnitý,“ dodává v reportáži pořadu Co na to vaše zdraví.
Jak se ukázalo, Vladimír trpěl makulární degenerací, která zasáhla jeho jedno oko. Naštěstí pro něj bylo druhé oko ještě možné zachránit pomocí biologické léčby.
Příčiny a důsledky makulární degenerace
Makulární degenerace postihuje především starší pacienty. „Je to jedno z nejčastějších onemocnění, které ohrožují zrakovou ostrost. Postihuje makulu, což je část sítnice, kde vznikají patologické cévy. Tyto cévy jsou křehké a prosakují tekutinou nebo krví, což způsobuje otoky na sítnici,“ vysvětluje Lucie Frantlová, vedoucí sítnicové ambulance v Očním centru Praha. Periferní vidění sice zůstává neovlivněno, ale centrální vidění je výrazně zhoršeno, což pacientům znemožňuje nejen čtení, ale i řízení vozidla.
„Pokud si pacient všimne prvních příznaků, měl by ihned vyhledat lékaře. Čím dříve se nemoc diagnostikuje, tím lépe se dá léčit.“
Léčba makulární degenerace
Onemocnění má několik variant, přičemž vlhká forma je léčena injekcemi biologických preparátů. „Injekce se podávají přímo do oka, do sklivcového prostoru. Pacienti docházejí na aplikace v různých intervalech, obvykle jednou za měsíc až tři měsíce, v závislosti na typu léku,“ říká Frantlová.
Léčba je krátká, trvá pouze 2 až 3 minuty, přičemž pacienti jsou před zákrokem znecitlivěni. „Většina pacientů začne takzvanou nasycovací fází, která spočívá v třech injekcích v průběhu několika měsíců. Následně, podle reakce očí, se intervaly mezi injekcemi mohou prodlužovat,“ popisuje postup dále Frantlová.
Úspěchy biologické léčby a důležitá prevence
Díky této léčbě se pacientům stabilizuje onemocnění a následně dochází k pomalému zlepšení zraku. Pan Vladimír Skála, který je jedním z pacientů, kteří prošli touto terapií, popisuje pozitivní změny: „Moje sítnice se začíná vracet zpět do normálu. Ta žlutá skvrna, která je centrem vidění, se zaostřuje, a já už vidím lépe.“
Biologická léčba přináší šanci na zlepšení zraku Zdroj: Se souhlasem Očního centra Praha
Problémy se sítnicí se mohou začít objevovat kolem čtyřiceti let. „V počátečních stádiích není problém vždy vidět, proto je důležité chodit na pravidelné prohlídky po čtyřicítce alespoň jednou za dva roky a po šedesátce minimálně jednou ročně,“ upozorňuje Frantlová.
Makulární degenerace je vážné onemocnění, které může výrazně ovlivnit kvalitu života, ale moderní biologická léčba nabízí pacientům šanci na zlepšení zraku. Důležité je včasné odhalení onemocnění a pravidelné preventivní prohlídky.
Další díl pořadu Co na to vaše zdraví na téma - makulární degenerace najdete v úvodním videu.