Zásah do bankovních trhů, ztížení produkce ropy i odepření nových technologií a součástek pro letadla. Lídři členských států Evropské unie schválili sankce, které budou mít „masivní a tvrdé“ následky. Ruská elita si nebude moci ukládat peníze v Evropě, a to ani v daňových rájích. Na nejtvrdší sankci – vyřazení Ruska z mezinárodní bankovní sítě SWIFT – se evropští lídři nakonec neshodli.
„Chceme uplatnit balíček cílených sankcí. Budou mít absolutní dopad na ruskou ekonomiku i zástupce elit. Jde o pět pilířů – finanční, dopravní, energetické, exportní a vízové,“ uvedla na tiskové konferenci šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová.
První den války: Rusové vtrhli na Ukrajinu, obrana na jihu země zkolabovala
Ukrajina se ve čtvrtek ráno probudila za zvuků sirén ohlašujících útok. Ruská vojska překročila hranice na severu, východě a jihu a zaútočila na ukrajinská města. Zprvu zaútočila letectvem a dělostřelectvem, posléze se daly do pohybu i ruské pozemní jednotky. Ukrajinská obrana se zatím na většině míst drží, ale například u Krymu již zkolabovala.
Strategie podle ní znatelně omezí možnosti Ruska pro zpracování a vyvážení ropy. Podle ní jsou ruské ropné podniky v nemalé míře závislé na evropských rafinérských technologiích. K těm už nebude mít Rusko přístup, stejně jako k letadlovým součástkám. „Zabráníme provozu ruských aerolinií. Tři čtvrtiny ruské komerční flotily závisí na technologiích Spojených států a Kanady,“ sdělila šéfka EK před novináři.
Omezen bude také přístup Ruska ke klíčovým technologiím, včetně například polovodičů. Ačkoliv uznala, že tyto kroky nebudou mít okamžitý dopad, do budoucna by se taková omezení měla výrazně a bolestivě projevit.
„Dále bychom chtěli postihnout přístup Ruska k důležitým technologiím, jedná se například o polovodiče. V neposlední řadě to bude oblast vízové politiky, kdy významní činitelé nebudou mít přístup do Evropské unie,“ oznámila šéfka EK.
Válka na Ukrajině
Naproti tomu na vyřazení Ruska z mezinárodního platebního systému SWIFT, který navrhovala řada zemí v čele s pobaltskými státy, se lídři během schůzky neshodli. Mělo při tom jít o zásadní a nejtvrdší sankci ve vyjednávacím arzenálu.
Omezení přišla i z Pacifiku
Nový Zéland v souvislosti s ruskou invazí na Ukrajinu vyslovil cílený zákaz vstupu na své území ruským činitelům a zákaz obchodu s ruskými vojenskými a bezpečnostními složkami.
Japonský premiér Fumio Kišida uvedl, že Japonsko rozšíří sankce proti Rusku na tři oblasti, včetně finančních institucí a vývozu vojenského vybavení.
Australský premiér Scott Morrison oznámil, že jeho země rozšíří sankce vůči některým prominentním ruským občanům a zákonodárcům.