reklama

Jedna rodina a jedna obyvatelka už se nechtějí vrátit do domu, ve kterém v sobotu hořelo

Představitelé města Bohumín oznámili, že během úterý by měla být do domu v Nerudově ulici, ve kterém v sobotu hořelo, obnovena dodávka vody, o den později i elektřiny. Zároveň se snaží pomoci nájemníkům, kteří se chtějí co nejdříve vrátit zpět do svých bytů. Jedna obyvatelka domu a další rodina se ale po tragédii do svých bytů už vrátit nechtějí.

reklama

Čtyři lidé z domu v Nerudově momentálně využívají dočasného ubytování v penzionu, které jim zajistilo město Bohumín. Ti se chtějí co nejrychleji vrátit do svých bytů, prý hned, jak se domu obnoví dodávky vody a elektřiny. Bohumínským úředníkům se nepodařilo zkontaktovat přibližně deset procent obyvatel domu, kteří jsou od soboty u svých známých. Dům je nyní částečně neobyvatelný, přesto v něm zhruba třetina lidí zůstala.

Briefing bohumínské radnice k dalšímu postupu kolem sobotního požáru panelového domu, při kterém zemřelo 11 lidí.

Posted by CNN Prima NEWS on Tuesday, August 11, 2020

V úterý by měly začít sanační práce v domě, v prvé řadě úklid v nejvyšších patrech, kde v sobotu hořelo.

Radní při kontaktu s obyvateli domu v Nerudově ulici zjistili, že jsou tací, kteří se do svých bytů vracet nechtějí. „Jedna paní už nechce po této tragédii ve svém bytě už být, proto jsme ji mimořádně poskytli byt v jiném domě v Bohumíně. Také další rodina bude chtít jiné bydlení. Budeme ho s nimi řešit v příštím týdnu,“ uvedl místostarosta Bohumína Igor Bruzl (ČSSD).

Některé byty čeká dlouhodobá rekonstrukce

Experti odhadují, že u pěti bytů bude nutná velká rekonstrukce, která má trvat delší dobu, údajně až několik měsíců. Město bude s těmito nájemníky řešit přechodné bydlení. Pro všechny obyvatele domu je navíc zřízené krizové centrum, ve kterém jsou připravení psycholog a zástupci úřadu práce.

„Od úřadu práce mohou nájemníci obdržet až 57 tisíc korun na jeden byt. V pondělí bude rada města projednávat i slevy na nájemném a materiální pomoc. Momentálně je pomoc vázaná především na oběti tragédie, není určená pro nájemníky panelového domu, kteří často nemají pojištěnou domácnost,“ zmínil místostarosta Bruzl. Dům je pojištěný včetně společných prostor.

K tématu

Město plánuje oslovit pro rekonstrukci panelového domu stejné firmy, které se na opravách podílely v minulosti. Škody podle předběžných odhadů dosahují výše milionů korun.

Podle hasičů je zcela zničený pouze byt, ve kterém požár propukl. Zbylé byty jsou sice vyhořelé, ale podle místostarosty není poškození tak výrazné. Jednotky, které jsou pod zasaženým bytem, jsou po hašení tzv. prolité vodou.

Požár v 11. patře panelového domu v Nerudově ulici v části Nový Bohumín vypukl v sobotu krátce před 18. hodinou. Šest lidí včetně tří dětí zemřelo přímo v bytě. Dalších pět zahynulo, když se snažili před ohněm zachránit skokem z okna. Muže, který žhářským útokem údajně řešil rodinné spory, policie obvinila z vraždy a obecného ohrožení. Soudce má v úterý rozhodnout, zda na něj uvalí vazbu.

Další hlavní zprávy

Koronavirus

Hranice okresů budou hlídat tisíce policistů. Mají být na všech hlavních tazích

Hranice okresů budou hlídat tisíce policistů. Mají být na všech hlavních tazích

Na dodržování vládních omezení pohybu obyvatel mezi okresy bude v celé zemi dohlížet 26 000 policistů. Měli by hlídkovat na všech hlavních silničních tazích včetně dálnic. Podle policejního prezidenta Jana Švejdara by měly být kontroly namátkové. Informovala o tom Česká televize. Policie také na webu zveřejnila formou otázek a odpovědí pravidla pohybu mezi regiony.

Partie

Jak hodnotí rok s koronavirem Zeman, Babiš a Vystrčil? Sledujte nedělní Partii

Jak hodnotí rok s koronavirem Zeman, Babiš a Vystrčil? Sledujte nedělní Partii

S pandemií koronaviru se Česko potýká už téměř rok. O tom, jak změnila životy lidí a jak se promítla na české politické scéně, bude mluvit v mimořádné nedělní Partii moderátorka Terezie Tománková s prezidentem Milošem Zemanem. Ve druhé části pořadu rok s koronavirem zhodnotí premiér Andrej Babiš a třetí hodinový blok bude věnovaný předsedovi Senátu Miloši Vystrčilovi. Sledujte Partii na Primě i CNN Prima NEWS v neděli 28. února od 11 hodin.

Maláčová vs. Schillerová: Máš podíl na tom, že si lidé musí vybírat mezi zdravím a penězi
Zaplatíme péči o české pacienty s covidem, nabízí Německo. Pokud o to ČR požádá
reklama
reklama
PŘEHLEDNĚ: Co bude od pondělí platit? Z okresu jen s potvrzením, běhání pouze v obci

Nouzový stav

Domácí zpravodajství

Vláda uzavře okresy: Do práce s potvrzením, se psem jen 500 metrů od domu
Březen jako na houpačce. Jarní teploty a slunce vystřídá opět prudké ochlazení
Roušky a respirátory budou povinné v práci i venku. Firmy čeká testování zaměstnanců
Další články
reklama
reklama