reklama

Jedna rodina a jedna obyvatelka už se nechtějí vrátit do domu, ve kterém v sobotu hořelo

Představitelé města Bohumín oznámili, že během úterý by měla být do domu v Nerudově ulici, ve kterém v sobotu hořelo, obnovena dodávka vody, o den později i elektřiny. Zároveň se snaží pomoci nájemníkům, kteří se chtějí co nejdříve vrátit zpět do svých bytů. Jedna obyvatelka domu a další rodina se ale po tragédii do svých bytů už vrátit nechtějí.

reklama

Čtyři lidé z domu v Nerudově momentálně využívají dočasného ubytování v penzionu, které jim zajistilo město Bohumín. Ti se chtějí co nejrychleji vrátit do svých bytů, prý hned, jak se domu obnoví dodávky vody a elektřiny. Bohumínským úředníkům se nepodařilo zkontaktovat přibližně deset procent obyvatel domu, kteří jsou od soboty u svých známých. Dům je nyní částečně neobyvatelný, přesto v něm zhruba třetina lidí zůstala.

V úterý by měly začít sanační práce v domě, v prvé řadě úklid v nejvyšších patrech, kde v sobotu hořelo.

Radní při kontaktu s obyvateli domu v Nerudově ulici zjistili, že jsou tací, kteří se do svých bytů vracet nechtějí. „Jedna paní už nechce po této tragédii ve svém bytě už být, proto jsme ji mimořádně poskytli byt v jiném domě v Bohumíně. Také další rodina bude chtít jiné bydlení. Budeme ho s nimi řešit v příštím týdnu,“ uvedl místostarosta Bohumína Igor Bruzl (ČSSD).

Některé byty čeká dlouhodobá rekonstrukce

Experti odhadují, že u pěti bytů bude nutná velká rekonstrukce, která má trvat delší dobu, údajně až několik měsíců. Město bude s těmito nájemníky řešit přechodné bydlení. Pro všechny obyvatele domu je navíc zřízené krizové centrum, ve kterém jsou připravení psycholog a zástupci úřadu práce.

„Od úřadu práce mohou nájemníci obdržet až 57 tisíc korun na jeden byt. V pondělí bude rada města projednávat i slevy na nájemném a materiální pomoc. Momentálně je pomoc vázaná především na oběti tragédie, není určená pro nájemníky panelového domu, kteří často nemají pojištěnou domácnost,“ zmínil místostarosta Bruzl. Dům je pojištěný včetně společných prostor.

K tématu

Město plánuje oslovit pro rekonstrukci panelového domu stejné firmy, které se na opravách podílely v minulosti. Škody podle předběžných odhadů dosahují výše milionů korun.

Podle hasičů je zcela zničený pouze byt, ve kterém požár propukl. Zbylé byty jsou sice vyhořelé, ale podle místostarosty není poškození tak výrazné. Jednotky, které jsou pod zasaženým bytem, jsou po hašení tzv. prolité vodou.

Požár v 11. patře panelového domu v Nerudově ulici v části Nový Bohumín vypukl v sobotu krátce před 18. hodinou. Šest lidí včetně tří dětí zemřelo přímo v bytě. Dalších pět zahynulo, když se snažili před ohněm zachránit skokem z okna. Muže, který žhářským útokem údajně řešil rodinné spory, policie obvinila z vraždy a obecného ohrožení. Soudce má v úterý rozhodnout, zda na něj uvalí vazbu.

Další hlavní zprávy

Roman Prymula

Děláte si z nás srandu? Rezignujte! Lidé se na sociálních sítích ostře pustili do Prymuly

Děláte si z nás srandu? Rezignujte! Lidé se na sociálních sítích ostře pustili do Prymuly

Nejen politici, ale i mnozí další pobouření lidé využívají sociálních sítí, aby vyjádřili své extrémní rozhořčení nad nočním výletem ministra zdravotnictví Romana Prymuly (za ANO) a Miroslava Faltýnka (ANO) do restaurace a bez roušky. Oba politiky přistihl Blesk.cz a vyfotografoval, jak kolem půlnoci opouštějí v Praze luxusní restauraci Rio’s. Pro normální lidi, kteří se musejí v cizí společnosti pohybovat v rouškách, jsou přitom restaurace uzavřené a fungují maximálně výdejová okénka.

USA

Biden nezvládl debatu, pod tlakem Trumpa přiznal, že chce uzavřít ropný průmysl

Biden nezvládl debatu, pod tlakem Trumpa přiznal, že chce uzavřít ropný průmysl

Triumf Donalda Trumpa. Takové jsou první ohlasy na druhou a poslední prezidentskou debatu, ve které se současný prezident střetl s Joem Bidenem. Kandidáti hovořili o pandemii, jaderných zbraní i rasové otázce. Při debatě o energiích se bývalý viceprezident přiznal, že by nejraději celý ropný průmysl v USA zrušil a přešel na solární energii.

reklama
Omluvte se a odstupte, reaguje Kalousek na Prymulovu noční návštěvu restaurace
Organizátor protestu: Vláda se snaží do davu nasadit provokatéry, magistrát vyhrožuje
Slovensko zakáže vycházení. V části země se ven dostanou jen lidé s negativním testem
reklama
reklama
Chystá se další velká demonstrace. Počet účastníků pořadatelé omezovat nehodlají

Domácí

Domácí zpravodajství

Forejt o zrušení ceremoniálu: Prázdný sál by byl depresivní. Možná bude projev na dálku
Prodloužení nouzového stavu se nevyhneme, přiznal Prymula. Rozhodne se 30. října
U stromečku s rouškou? Babiš nechce nic slibovat, Flegr má o letošních Vánocích jasno
PŘEHLEDNĚ: Vláda omezila pohyb, maloobchod i služby. Jaké jsou výjimky?
Ve čtvrtek přibylo zatím 7511 případů nákazy. Za jediný den zemřelo 108 lidí s covidem
Další články
reklama
reklama