reklama

Jedna rodina a jedna obyvatelka už se nechtějí vrátit do domu, ve kterém v sobotu hořelo

Představitelé města Bohumín oznámili, že během úterý by měla být do domu v Nerudově ulici, ve kterém v sobotu hořelo, obnovena dodávka vody, o den později i elektřiny. Zároveň se snaží pomoci nájemníkům, kteří se chtějí co nejdříve vrátit zpět do svých bytů. Jedna obyvatelka domu a další rodina se ale po tragédii do svých bytů už vrátit nechtějí.

reklama

Čtyři lidé z domu v Nerudově momentálně využívají dočasného ubytování v penzionu, které jim zajistilo město Bohumín. Ti se chtějí co nejrychleji vrátit do svých bytů, prý hned, jak se domu obnoví dodávky vody a elektřiny. Bohumínským úředníkům se nepodařilo zkontaktovat přibližně deset procent obyvatel domu, kteří jsou od soboty u svých známých. Dům je nyní částečně neobyvatelný, přesto v něm zhruba třetina lidí zůstala.

Briefing bohumínské radnice k dalšímu postupu kolem sobotního požáru panelového domu, při kterém zemřelo 11 lidí.

Posted by CNN Prima NEWS on Tuesday, August 11, 2020

V úterý by měly začít sanační práce v domě, v prvé řadě úklid v nejvyšších patrech, kde v sobotu hořelo.

Radní při kontaktu s obyvateli domu v Nerudově ulici zjistili, že jsou tací, kteří se do svých bytů vracet nechtějí. „Jedna paní už nechce po této tragédii ve svém bytě už být, proto jsme ji mimořádně poskytli byt v jiném domě v Bohumíně. Také další rodina bude chtít jiné bydlení. Budeme ho s nimi řešit v příštím týdnu,“ uvedl místostarosta Bohumína Igor Bruzl (ČSSD).

Některé byty čeká dlouhodobá rekonstrukce

Experti odhadují, že u pěti bytů bude nutná velká rekonstrukce, která má trvat delší dobu, údajně až několik měsíců. Město bude s těmito nájemníky řešit přechodné bydlení. Pro všechny obyvatele domu je navíc zřízené krizové centrum, ve kterém jsou připravení psycholog a zástupci úřadu práce.

„Od úřadu práce mohou nájemníci obdržet až 57 tisíc korun na jeden byt. V pondělí bude rada města projednávat i slevy na nájemném a materiální pomoc. Momentálně je pomoc vázaná především na oběti tragédie, není určená pro nájemníky panelového domu, kteří často nemají pojištěnou domácnost,“ zmínil místostarosta Bruzl. Dům je pojištěný včetně společných prostor.

K tématu

Město plánuje oslovit pro rekonstrukci panelového domu stejné firmy, které se na opravách podílely v minulosti. Škody podle předběžných odhadů dosahují výše milionů korun.

Podle hasičů je zcela zničený pouze byt, ve kterém požár propukl. Zbylé byty jsou sice vyhořelé, ale podle místostarosty není poškození tak výrazné. Jednotky, které jsou pod zasaženým bytem, jsou po hašení tzv. prolité vodou.

Požár v 11. patře panelového domu v Nerudově ulici v části Nový Bohumín vypukl v sobotu krátce před 18. hodinou. Šest lidí včetně tří dětí zemřelo přímo v bytě. Dalších pět zahynulo, když se snažili před ohněm zachránit skokem z okna. Muže, který žhářským útokem údajně řešil rodinné spory, policie obvinila z vraždy a obecného ohrožení. Soudce má v úterý rozhodnout, zda na něj uvalí vazbu.

Další hlavní zprávy

Partie

Farský: Babiš využívá Česko, aby se za něj soudilo. Z Agrofertu vysílá Čau lidi

Farský: Babiš využívá Česko, aby se za něj soudilo. Z Agrofertu vysílá Čau lidi

Premiér Andrej Babiš (ANO) se tváří, jako by s holdingem Agrofert neměl nic společného, ale následně tam natáčí svá videa „Čau lidi“ a zve si tam vládní zaměstnance. V pořadu Partie Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS to řekl poslanec a 1. místopředseda hnutí STAN Jan Farský. Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO) Babiše hájí a tvrdí, že z budov holdingu Babiš nevysílá.

Bulánci se vrací. Kultovní česká hra za den posbírala dva miliony korun na vývoj
Flegr zuří: Konec skupiny MeSES si odskáčeme, jako když Babiš v srpnu zrušil roušky
Benešová vypouští drby. Bojí se o křesílko, pustil se do ministryně Pirát Michálek
reklama
reklama
Zeman: Omlouvám se za bombardování Jugoslávie. Prosím Srby o odpuštění, řekl Vučičovi

Miloš Zeman

Domácí zpravodajství

Pokračujeme dál, jen ne pod ministerstvem, hlásí MeSES. Připraví plán pro boj s epidemií
Nové příznaky covidu: Nejen vředy v puse. Pacienti mají potíže podobné kocovině
Další články
reklama
reklama