360° - 10.8. v 21:10
Jedenáct životů si vyžádal požár v panelovém domě v Bohumíně, další dva lidé jsou těžce zranění. Na to, zda byl zásah hasičů dost rychlý, odpovídal v pořadu 360° Pavlíny Wolfové ředitel HZS (Hasičského záchranného sboru) Moravskoslezského kraje Vladimír Vlček.
„Vše postupně analyzujeme a prošetřujeme. Zatím ale nemáme důkaz o žádném pochybení. Prověřování je reakce na kritiku, která zazněla v médiích,“ uvedl ředitel HZS Moravskoslezského kraje Vladimír Vlček.
Hasičům kritici vytýkali například pozdní příjezd. „Podle právního předpisu musí do deseti minut dorazit dvě hasičské jednotky. My jsme tam byli do pěti minut,“ podotkl. Kritiku ze stran přihlížejících podle něj zapříčinil i fakt, že se v dané problematice nevyznají. „Technici, kteří obsluhovali plošiny nebo žebříky, dělali svojí práci,“ zastal se.
K záchraně lidí by podle mnohých pozorovatelů mohly pomoci i „doskokové“ matrace. Vlček ale upozornil, že pod panelovým domem nebyl prostor k rozložení takové pomůcky, která slouží k utlumení pádu při nutnosti skočit z hořícího objektu. „Nevím, jestli nejste ovlivněná akčními filmy. Záchrana z věžových domů probíhá primárně únikovou cestou, a pokud to tak nejde, využijeme vysokozdvižnou techniku,“ reagoval na dotaz moderátorky Pavlíny Wolfové.
Situaci v Bohumíně zabránit nešlo.
I sama svědkyně, která hasiče označila za pomalé, nakonec svůj názor přehodnotila. „Kritika samozřejmě není příjemná, ale přiměla nás k tomu, vše prověřit,“ míní. Podle něj se hasiči snaží stále proškolovat a zdokonalovat. „Hasiči však mají podle průzkumu 97% důvěru občanů,“ dodal.
Podle Vlčka je také potřeba si uvědomit, že domy stavěné v 60. až 80. letech musely při vzniku splňovat jen staré předpisy a jako protipožární ochranu vlastní pouze hydrant. „Novější domy mají únikové cesty, které jsou chráněny před ohněm a mají odvod tepla i kouře,“ podotkl. Proto je dlouhodobou snahou hasičů, aby se do domů instalovaly hlásiče požáru. „Musíme si však říct, že situaci v Bohumíně zabránit nešlo. Žhář jim nedal žádnou šanci úniku,“ řekl.
Pakliže dojde k požáru ve výškovém domě, je třeba rozlišovat, kde požár vznikl, a podle toho se zachovat. „Byt, který je umístěný pod zasaženým místem, by měl mít teoreticky volnou cestu k evakuaci, tudíž se doporučuje místo opustit. V bytech vedle nebo nad bytem, kde hoří, je lepší zůstat na místě a dát o sobě vědět,“ uzavřel.