reklama

Na matrace nebyl prostor, nejsme ve filmu, řekl ředitel hasičů Vlček k požáru v Bohumíně

Jedenáct životů si vyžádal požár v panelovém domě v Bohumíně, další dva lidé jsou těžce zranění. Na to, zda byl zásah hasičů dost rychlý, odpovídal v pořadu 360° Pavlíny Wolfové ředitel HZS (Hasičského záchranného sboru) Moravskoslezského kraje Vladimír Vlček.

reklama

„Vše postupně analyzujeme a prošetřujeme. Zatím ale nemáme důkaz o žádném pochybení. Prověřování je reakce na kritiku, která zazněla v médiích,“ uvedl ředitel HZS Moravskoslezského kraje Vladimír Vlček.

K tématu

Hasičům kritici vytýkali například pozdní příjezd. „Podle právního předpisu musí do deseti minut dorazit dvě hasičské jednotky. My jsme tam byli do pěti minut,“ podotkl. Kritiku ze stran přihlížejících podle něj zapříčinil i fakt, že se v dané problematice nevyznají. „Technici, kteří obsluhovali plošiny nebo žebříky, dělali svojí práci,“ zastal se.

K záchraně lidí by podle mnohých pozorovatelů mohly pomoci i „doskokové“ matrace. Vlček ale upozornil, že pod panelovým domem nebyl prostor k rozložení takové pomůcky, která slouží k utlumení pádu při nutnosti skočit z hořícího objektu. „Nevím, jestli nejste ovlivněná akčními filmy. Záchrana z věžových domů probíhá primárně únikovou cestou, a pokud to tak nejde, využijeme vysokozdvižnou techniku,“ reagoval na dotaz moderátorky Pavlíny Wolfové.

Situaci v Bohumíně zabránit nešlo.

I sama svědkyně, která hasiče označila za pomalé, nakonec svůj názor přehodnotila. „Kritika samozřejmě není příjemná, ale přiměla nás k tomu, vše prověřit,“ míní. Podle něj se hasiči snaží stále proškolovat a zdokonalovat. „Hasiči však mají podle průzkumu 97% důvěru občanů,“ dodal.

K tématu

Podle Vlčka je také potřeba si uvědomit, že domy stavěné v 60. až 80. letech musely při vzniku splňovat jen staré předpisy a jako protipožární ochranu vlastní pouze hydrant. „Novější domy mají únikové cesty, které jsou chráněny před ohněm a mají odvod tepla i kouře,“ podotkl. Proto je dlouhodobou snahou hasičů, aby se do domů instalovaly hlásiče požáru. „Musíme si však říct, že situaci v Bohumíně zabránit nešlo. Žhář jim nedal žádnou šanci úniku,“ řekl.

Pakliže dojde k požáru ve výškovém domě, je třeba rozlišovat, kde požár vznikl, a podle toho se zachovat. „Byt, který je umístěný pod zasaženým místem, by měl mít teoreticky volnou cestu k evakuaci, tudíž se doporučuje místo opustit. V bytech vedle nebo nad bytem, kde hoří, je lepší zůstat na místě a dát o sobě vědět,“ uzavřel.

Tagy: hasiči Pavlína Wolfová požár Bohumín Vladimír Vlček HZS Moravskoslezského kraje

Další hlavní zprávy

Sledujte v TV

Sledujte ŽIVĚ Hlavní zprávy: Cesta Hamáčka do Ruska. Netolický promluvil, otázek přibývá

Sledujte ŽIVĚ Hlavní zprávy: Cesta Hamáčka do Ruska. Netolický promluvil, otázek přibývá

Každý den přináší nové zprávy v kauze cesty vicepremiéra Jana Hamáčka do Moskvy. Dnes se ukázalo, že jedním z tajných zdrojů novináře Janka Kroupy je pardubický hejtman Martin Netolický. Podle něj chtěl vicepremiér od Ruska získat vakcíny Sputnik V v době, kdy měl informace o zapojení ruských agentů do výbuchů ve Vrběticích. Podivností je ale více. Vyšlo totiž najevo, že brigádníci pracující ve skladu dostali narychlo zprávu, aby den před výbuchem nechodili do práce.

„Věříte Hamáčkovi?“ tázala se Babiše Pekarová. Premiér neodpověděl
Pešán vaří sestavu pro hokejové MS. Jak to nyní vypadá s kádrem pro šampionát v Rize?
reklama
reklama
Rotační výuka by měla skončit koncem měsíce, říká školství. Babiš mluví o 17. květnu

Školství

Domácí zpravodajství

Hamáček vrací úder. Prozradil jméno utajeného svědka Seznam Zpráv. Ten se přiznal
Že Netolický donáší na Hamáčka? Důkaz, že ČSSD je v rozkladu, tvrdí komentátoři
Další články
reklama
reklama