reklama

Na matrace nebyl prostor, nejsme ve filmu, řekl ředitel hasičů Vlček k požáru v Bohumíně

Jedenáct životů si vyžádal požár v panelovém domě v Bohumíně, další dva lidé jsou těžce zranění. Na to, zda byl zásah hasičů dost rychlý, odpovídal v pořadu 360° Pavlíny Wolfové ředitel HZS (Hasičského záchranného sboru) Moravskoslezského kraje Vladimír Vlček.

reklama

„Vše postupně analyzujeme a prošetřujeme. Zatím ale nemáme důkaz o žádném pochybení. Prověřování je reakce na kritiku, která zazněla v médiích,“ uvedl ředitel HZS Moravskoslezského kraje Vladimír Vlček.

K tématu

Hasičům kritici vytýkali například pozdní příjezd. „Podle právního předpisu musí do deseti minut dorazit dvě hasičské jednotky. My jsme tam byli do pěti minut,“ podotkl. Kritiku ze stran přihlížejících podle něj zapříčinil i fakt, že se v dané problematice nevyznají. „Technici, kteří obsluhovali plošiny nebo žebříky, dělali svojí práci,“ zastal se.

K záchraně lidí by podle mnohých pozorovatelů mohly pomoci i „doskokové“ matrace. Vlček ale upozornil, že pod panelovým domem nebyl prostor k rozložení takové pomůcky, která slouží k utlumení pádu při nutnosti skočit z hořícího objektu. „Nevím, jestli nejste ovlivněná akčními filmy. Záchrana z věžových domů probíhá primárně únikovou cestou, a pokud to tak nejde, využijeme vysokozdvižnou techniku,“ reagoval na dotaz moderátorky Pavlíny Wolfové.

Situaci v Bohumíně zabránit nešlo.

I sama svědkyně, která hasiče označila za pomalé, nakonec svůj názor přehodnotila. „Kritika samozřejmě není příjemná, ale přiměla nás k tomu, vše prověřit,“ míní. Podle něj se hasiči snaží stále proškolovat a zdokonalovat. „Hasiči však mají podle průzkumu 97% důvěru občanů,“ dodal.

K tématu

Podle Vlčka je také potřeba si uvědomit, že domy stavěné v 60. až 80. letech musely při vzniku splňovat jen staré předpisy a jako protipožární ochranu vlastní pouze hydrant. „Novější domy mají únikové cesty, které jsou chráněny před ohněm a mají odvod tepla i kouře,“ podotkl. Proto je dlouhodobou snahou hasičů, aby se do domů instalovaly hlásiče požáru. „Musíme si však říct, že situaci v Bohumíně zabránit nešlo. Žhář jim nedal žádnou šanci úniku,“ řekl.

Pakliže dojde k požáru ve výškovém domě, je třeba rozlišovat, kde požár vznikl, a podle toho se zachovat. „Byt, který je umístěný pod zasaženým místem, by měl mít teoreticky volnou cestu k evakuaci, tudíž se doporučuje místo opustit. V bytech vedle nebo nad bytem, kde hoří, je lepší zůstat na místě a dát o sobě vědět,“ uzavřel.

Tagy: hasiči Pavlína Wolfová požár Bohumín Vladimír Vlček HZS Moravskoslezského kraje 360°

Další hlavní zprávy

360°

Za to, že šli v noci ven, dostali lidé pokutu 10 tisíc. Potvrzení z práce vše ulehčí

Za to, že šli v noci ven, dostali lidé pokutu 10 tisíc. Potvrzení z práce vše ulehčí

Podle ředitele Městské policie Ostrava Miroslava Plačka potvrzení o tom, že jde člověk v noci z práce nebo do práce, není povinné. Pouze urychlí a usnadní projednání celé záležitosti, uvedl v pořadu 360° Pavlíny Wolfové. Noční zákaz vycházení po 21. hodině v Česku platí od středy a v Ostravě strážníci na státní svátek řešili pouze pět případů, kdy lidé vládní opatření nedodrželi.

Sledujte v TV

Jak si v televizi naladíte program CNN Prima NEWS? Tady je detailní návod

Jak si v televizi naladíte program CNN Prima NEWS? Tady je detailní návod

Ještě nemáte naladěný kanál CNN Prima NEWS? Poradíme vám, jak na to. Stanici si můžete naladit po celé České republice i na Slovensku. Zatímco na Slovensku jej poskytují pouze operátoři, v Česku je dostupný i v terestrice. Nově naladíte CNN Prima NEWS u služby 02TV na programové pozici 16. Pokud se Vám program automaticky nenaladil, restartujte prosím Vaše zařízení.

reklama
Slavia porazila oslabený Leverkusen a poprvé v EL vyhrála. Liberec i Sparta podlehly
Vyzula: Blatný skočil do vlaku, který jede šílenou rychlostí. Situace je katastrofická
V klíčových státech Trump dohání Bidena. Průzkumy se ale vyplatí brát s rezervou
reklama
reklama
Nice, Avignon, Saúdská Arábie. Teroristé podnikli útoky na tři cíle a zabili tři lidi

Zahraničí

Domácí zpravodajství

Za čtvrtek zatím přibylo téměř 7000 nakažených. Celkový počet případů přesáhl 300 tisíc
Babiš: Faltýnkova cesta do Španělska se mi nelíbí a není to dobrý příklad pro lidi
Světový den mrtvice. Ročně postihne až třicet tisíc Čechů, první pomoc je nutná do hodiny
Další články
reklama
reklama