Boj s časem. Záchranná mise kolem ztracené ponorky čelí hloubce i ubývajícímu kyslíku

Ponorné plavidlo Titan, na jehož palubě mělo být pět lidí, se stále pohřešuje

Pátrání po ponorce jako boj o čas

Navzdory rozsáhlé pátrací operaci se ponorné plavidlo Titan, na jehož palubě mělo být pět lidí, stále pohřešuje. Ponorka se v neděli vydala za vrakem Titaniku a během cesty ztratila kontakt se svou podpůrnou lodí. Hlavním úkolem je ponorné plavidlo lokalizovat, sama záchrana posádky bude podle CNN ještě mnohem obtížnější. Záchranáři bojují s časem, protože kyslík na palubě vydrží podle expertů maximálně do čtvrtečních 13.00.

Ponorné plavidlo Titan, který provozuje společnost OceanGate Expeditions, má na rozdíl od běžné ponorky omezené energetické rezervy a potřebuje mateřskou loď, jež ho může vypustit a vyzvednout. Bez GPS pod vodou je ponorka naváděna pouze pomocí textových zpráv z povrchové lodě, uvádí CNN.

Titan ztratil kontakt se svou podpůrnou lodí Polar Prince zhruba hodinu a pětačtyřicet minut po sestupu. A protože mezi nimi není žádné pouto, jediný způsob, jak ho lokalizovat, je přes mořskou vodu, uvedl odborník na ponorky Eric Fusil.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Jak to vypadá uvnitř ztracené ponorky u Titanicu a kdo je na palubě? Času na záchranu již není moc

Na záchranu byly nasazeny čluny, letadla a radarová zařízení, která prováděla průzkum nad hladinou. K detekci zvuků pod hladinou se používaly také sonarové bóje a sonarová zařízení na komerčních plavidlech vyskytujících se na místě, kde se plavidlo ztratilo. Situaci však komplikují povětrnostní podmínky a rozbouřené moře.

„Ačkoli doufám v to nejlepší pro posádku ponorky a cestující, musím říct, že v tuto chvíli to nevypadá dobře, vzhledem k tomu, že o nich nebylo tak dlouho slyšet,“ sdělil CNN bývalý kapitán ponorky amerického námořnictva a analytik Centra pro novou americkou bezpečnost Thomas Shugar.

Vzácné záběry zachycují vrak Titaniku:

Podobné obavy sdílí i bývalý pobřežní hlídač John Mixson, který pro Fox News řekl, že situace je extrémně vážná. „Tohle není vůbec častý jev. Očividně se stalo něco velmi rychlého a tragického,“ připomněl.

I v případě, že by se podařilo ponorné plavidlo lokalizovat, není vyhráno. Záchrana posádky bude představovat ještě větší problém. Za vše totiž může hloubka, v níž může být plavidlo uvězněno a do které se není snadné dostat. Dosud nejhlubší podvodní záchrana se uskutečnila v roce 1973, bylo to v hloubce 1 575 stop. Jenže ztracené plavidlo je v hloubce 13 000 stop.

Záchranáři podle Davida Galla, poradce strategické iniciativy, závodí s časem, aby posádku včas našli. A to nejen kvůli klesající hladině kyslíku, ale také chladu: „Je to jako návštěva jiné planety, je to bezslunečné, chladné prostředí a vysoký tlak,“ připomněl.

Kdo se nachází na palubě?

Mezi pěti lidmi na palubě je jeden pilot a čtyři „specialisté mise“, uvedl pro CNN kontraadmirál John Mauger, velitel prvního okrsku americké pobřežní stráže. Žádné z jmen nebylo dosud oficiálně zveřejněno. Nicméně na sociálních sítích se začaly objevovat příspěvky, z nichž lze některé z osob v ponorce odhalit.

Jako první bylo v této souvislosti uvedeno jméno britského miliardáře a dobrodruha Hamishe Hardinga, který sám sdílel příspěvek o plavbě.

I am proud to finally announce that I joined OceanGate Expeditions for their RMS TITANIC Mission as a mission specialist...

Posted by Hamish Harding on Saturday, June 17, 2023

V něm zmiňuje i potenciálního druhého člena posádky, francouzského pilota Paula-Henriho Nargeoleta. Ten vedl několik expedic na Titanic a dohlížel na získání mnoha artefaktů z vraku. Zda se na palubě skutečně nachází, se nepodařilo ověřit.

Podle prohlášení, které vydala v úterý rodina, by se na palubě měl nacházet také pákistánský podnikatel a jeho syn – Shahzada a Sulaiman Dawoodovi.

Tagy:
Titanik USA ponorka Hamish Harding