CNN Prima News bolševici

bolševici

Výpis příspěvků ke štítku „bolševici“

Sto dnů, které otřásly Ruskem. Legionáři před 105 lety ovládli magistrálu. Masarykovi navzdory

Českoslovenští legionáři přesně před 105 lety ovládli celou transsibiřskou magistrálu, byla to nejvýznamnější akce našich národních vojenských dějin. Tvrdí to historik Jiří Fidler, který v rozhovoru pro CNN Prima NEWS vysvětluje, že spojení jednotek ve stanici Olovjannaja ze září 1918 zásadně ovlivnilo výsledek první světové války. Také míní, že T. G. Masaryka to zdaleka netěšilo tolik, jak bychom si možná mysleli.

Husák byl jediný komouš, který sprdnul Brežněva. Kocáb srovnal dění na Ukrajině a okupaci

Rusové byli už 15. srpna přesvědčeni, že dojde k okupaci Československa. Když dorazila vládní delegace do Moskvy, Husák jako jediný komouš na Brežněva vyjel. K 55. výročí vpádu vojsk Varšavské smlouvy do Československa to v pořadu Nový den řekl hudebník a aktivista Michael Kocáb. Ve vysílání CNN Prima NEWS také srovnal tehdejší události s dnešním děním na Ukrajině. Ze strany Ruska je podle něj možné očekávat především „lež a úskoky“.

Soudruh Švejk. Spisovatel Hašek se v Rusku přidal k bolševikům, podílel se na rudém teroru?

Jako spisovatele ho obdivujeme, jeho Švejka miluje celý svět. Jaroslav Hašek, od jehož narození uplynulo přesně 140 let, byl však komplikovaná povaha. Rozporuplná je především jedna jeho životní kapitola – působení v Rusku za první světové války, kdy se přidal k bolševikům. Legionáři ho měli za zrádce, kolovaly o něm i dosti drastické historky. Zapojil se opravdu do zvěrstev Leninovy sebranky? Stal se přítelem Trockého, jednoho ze strůjců rudého teroru? Nebo to jsou všechno pomluvy?

KOMENTÁŘ: Popletená Černochová nelituje smrti Duginové a zadělává na velký problém

A není mi líto ani dcery, ani truchlícího otce, napsala zřejmě pod návalem emocí na sociální síti ministryně obrany Jana Černochová (ODS). Komentář se vztahoval k události, při níž v sobotu po explozi nastražené výbušniny zahynula Darja Duginová, dcera ruského prokremelského ideologa Alexandra Dugina. Ministryně s koulemi? Nikoli, spíš projev potenciálně velmi nebezpečného nepochopení. Nepochopení klíčového rozdílu mezi barbarstvím a civilizací.

Den, kdy padl Zimní palác. Před 103 lety bolševici provedli v Rusku státní převrat

Rusko, podzim 1917. Vladimír Iljič Lenin (vlastním jménem Uljanov) se pokusil využít prvních svobodných voleb přichystaných už prozatímní vládou, ale pohořel na celé čáře. Jeho bolševici dostali o polovinu hlasů méně než eseři. Lenin, vůdce bolševiků, se po třech měsících přestal skrývat ve Finsku a vrátil se do Petrohradu. Rozhodl se zahájit povstání, které mělo změnit osud poloviny naší planety.

Lenin. Ten, který za miliony německých zlatých zařídil ruský státní převrat

Před 150 lety se narodil Vladimir Iljič Uljanov, později známější pod jménem Lenin, jenž se stal symbolem bolševické revoluce v Rusku. Lenin však byl nejen srdcařem socialismu, ale také velkým pragmatikem. Ruský státní převrat zosnoval v žoldu německého kapitálu. Někdejšího vůdce bolševiků Rusové, ale i starší občané bývalého Sovětského svazu, dodnes vnímají jako jednu z největších osobností své historie.