Žalostná výbava separatistů z Donbasu. Poslali nás do boje s puškami z 19. století, tvrdí

Válka na Ukrajině (6.4.2022 8:00)

Branci ze separatistického Donbasu hovoří o tom, že byli vysláni do boje proti ukrajinským silám bez výcviku, s nedostatkem jídla a vody a s nekvalitním vybavením. Bojují prý i se zbraněmi z 19. století.

S až neuvěřitelným svědectvím se svěřil jeden z branců, student odvedený na konci února, z regionu Donbas. Podle něj nebyli dostatečně vybaveni a někteří nemají ani dostatečnou vojenskou průpravu. Jeden z jeho „parťáků“ mu dokonce řekl, že „ani neví, jak se střílí z automatické zbraně“.

Nedostatečná průprava ale podle něj nebyla jediným problémem. Vojáci prý byli nuceni pít vodu ze zapáchajícího rybníka plného mrtvých žab, a to kvůli nedostatku zásob. Mělo jim chybět i jídlo, uvedl web Daily Mail. Donbaské jednotky bojují po boku ruských vojáků, ale nejsou součástí ruských ozbrojených sil.

Podle svědectví tří lidí, kteří viděli vojáky ze separatistického regionu, bylo několik donbaských branců vybaveno puškou Mosin, která byla vyvinuta koncem 19. století a jejíž výroba skončila před desítkami let. Donbaští bojovníci s puškami Mosin jsou rovněž vidět na snímcích sdílených na sociálních sítích. Podle agentury Reuters se je ale nepodařilo nezávisle ověřit.

Někteří donbaští branci dostali vysoce nebezpečný úkol přitáhnout na sebe nepřátelskou palbu, aby ostatní jednotky mohly identifikovat ukrajinské pozice a bombardovat je, uvádí jeden ze zdrojů a potvrzují to i videozáznamy od válečného zajatce zveřejněné ukrajinskými silami.

Tagy: