Jít do lesa je dobrý nápad snad v každém ročním období. Jít na houby, konkrétně na březovník obecný, je ale prý nejlepší právě teď v zimě. Tato léčivá houba se v lidovém léčitelství využívá už po staletí, podporuje imunitu a při dlouhodobém užívání dokonce funguje jako prevence proti rakovině.
Březovník obecný je nenápadný choroš, kterého při troše pozornosti lze najít v přírodě poměrně snadno. Daří se mu hlavně na rozpadajících se starých kmenech a větvích bříz. „Zespoda je krásně bílý, svrchu je hnědavý a může být i výrazně šedý,“ přiblížil pro CNN Prima NEWS mykolog Pavel Hruška.
ČTĚTE TAKÉ: Coca-cola v problémech. V Evropě ve velkém stahuje nápoje z prodeje, mohou být nebezpečné
Tato chorošovitá dřevokazná houba sice není k jídlu, ale je nabitá zdraví prospěšnými látkami a vitamíny. „Jsou tam látky, které mají protizánětlivé účinky, ať už protivirové nebo antibakteriální. Významné jsou ty, které mají spojitost s onkologií, mají protinádorové účinky,“ potvrdil pro CNN Prima NEWS mykolog Michal Mikšík.
A nejen to. Své využití má i při léčbě žaludečních vředů, podporuje imunitu a funguje při snižování nadváhy. Kromě toho obsahuje minerály, lipidy nebo proteiny. „Ideální na hledání těchto hub je období podzimu, případně mírné zimy a vlhkého jara,“ dodal Hruška.
Právě v tomto období jsou plodnice houby vyzrálé a mají v sobě nejvíce zdraví prospěšných látek. Pokud houbu na stromě najdeme, od kmene ji snadno odřízneme a doma ji můžeme zpracovat na několik způsobů.
„Buď se konzumuje ve formě nadrceného prášku, takže ji nakrájíme na tenké plátky a nasušíme,“ popsal Mikšík. Dodal, že případně se dá udělat alkoholová tinktura, kterou lze přidat do nápoje. Výroba je snadná: plátky sušeného březovníku se naloží do alkoholu a za občasného protřepání se nechají dva až čtyři týdny macerovat. Poté už lze přírodní zázrak užívat po lžičkách.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Kohoutková voda v restauracích zdarma? Výmysl choromyslného idiota, kritizoval Pohlreich