Bude dostatek vánočních hvězd? Letos se rychle prodávají

Drahé energie drtí tuzemské pěstitele pryšců nádherných, kterým se přezdívá vánoční hvězdy nebo poinzécie a Češi jimi tradičně zdobí své domovy během vánočních svátků. Vytápění skleníků zdražilo v současnosti natolik, že účty za energie v řadě případů přesahují tržby za prodané květiny. Před Vánoci proto hrozí nedostatek těchto rostlin z domácí produkce.

Česká republika je v produkci pryšců nádherných podle Svazu květinářů a floristů České republiky téměř soběstačná. Každý rok se na českém trhu prodají 3 až 4 miliony těchto rostlin, především v období vánočních svátků. Přestože jsou moderní kultivary méně choulostivé a rostliny se cíleně otužují, potřebují pro hezký vzhled a zdárný růst kolem 18 °C. Teplotní komfort musí být zajištěn také při přepravě, která je u tuzemských výpěstků krátká. Čím rychleji se rostlina dostane od pěstitele ke konečnému zákazníkovi, tím lépe se jí povede. Náklady na energie mohou být u květiny prodané ze skleníku po polovině prosince až dvojnásobné než při prodeji v průběhu listopadu.

„Zahradníci se proto snaží dodat maximum kvalitních vánočních hvězd na trh co nejdříve, aby mohli topení vypnout, a nákupy na poslední chvíli tak letos nemusí vyjít,“ říká předseda Svazu květinářů a floristů České republiky Jakub Švanda. „Zákazníci by si při nákupu měli vybrat plně vybarvenou a svěží rostlinu nejlépe z české produkce a v dobře vytápěné prodejně. Je třeba ji následně chránit před chladem a průvanem a mírně zalévat. Užijte si její krásu již nyní v adventním čase a uvidíte, že společně přivítáte také nový rok,“ dodává Švanda.

Obor květinářství a školkařství okrasných druhů rostlin má v České republice dlouhou tradici a je důležitou součástí tuzemské zemědělské rostlinné výroby. Vyžaduje zručnost, používání speciálních pěstebních technologií, jako jsou skleníky, fóliovníky či kontejnerovny, a vyznačuje se velkým podílem ruční práce. Pěstuje se velký počet rodů, druhů, odrůd a kultivarů různými zahradnickými postupy. Tuzemská produkce květin a školkařských výpěstků v loňském roce dosáhla podle dat Českého statistického úřadu hodnoty 4,1 miliardy korun, což znamená meziroční pokles o 16 procent. Naopak samotná květinářská produkce se loni zvýšila podle údajů Svazu květinářů a floristů ČR meziročně o 19 procent na 2,75 miliardy korun, což je historicky nejvyšší hodnota. „V roce 2021 se průměrná spotřeba květin výrazně zvýšila meziročně téměř o 12 procent na 1 360 korun na jednoho občana České republiky,“ doplňuje místopředseda Svazu květinářů a floristů ČR pro květinářskou sekci Petr Nachlinger.

„Tuzemská produkce květin dlouhodobě stoupá. Češi mají květiny rádi a jsou zvyklí obklopovat se jimi ve svých domovech, zahradách, balkonech či kancelářích. Velkou roli hrají též příležitosti k darování květin, jako jsou Vánoce, Dušičky, Den matek, Den sv. Valentýna a další příležitosti včetně osobních, tedy narozeniny, jmeniny, svatby a další. Následkem toho dosáhl obor květinářství rekordních výsledků v roce 2021, i z důvodu intenzifikace výroby včetně zavedení moderních technologií,“ sděluje prezident Agrární komory České republiky Jan Doležal.

Produkce sazenic a květin v ČR (v mil. Kč)

2016 2017 2018 2019 2020 2021
3697 4118 3735 4429 4901 4120

Zdroj: ČSÚ, Situační a výhledová zpráva MZe „Květiny a okrasné rostliny“

Produkce květin v ČR (v mil. Kč)

2016 2017 2018 2019 2020 2021
2172 2254 2278 2360 2315 2753

Zdroj: SKF ČR, Situační a výhledová zpráva MZe „Květiny a okrasné rostliny“

Tagy: