Budoucnost ministerstva zdravotnictví se značně komplikuje po porušení epidemiologických pravidel samotným ministrem Romanem Prymulou (za ANO). Zatímco premiér Andrej Babiš (ANO) požaduje jeho odchod, Prymula prohlásil, že sám rezignovat nehodlá. Záležet tak bude především na prezidentu Miloši Zemanovi. Jeho kroky v minulosti však naznačují, že právě u něj se může situace zadrhnout.
Současná situace v něčem silně připomíná loňské léto, kdy chtěla ČSSD odvolat svého ministra kultury Antonína Staňka a nahradit jej starostou Nového Města na Moravě Michalem Šmardou.
Do toho však bezprecedentně zasáhl právě prezident Miloš Zeman, který z obyčejné vládní rošády vytvořil mnohaměsíční politickou krizi, během níž hrozil dokonce pád vlády. Podobnost se současnou situací se nabízí také v tom, že jak Staněk, tak Prymula se těší prezidentově přízni.
Mnohaměsíční krize způsobená prezidentem
Spor o výměnu ministra kultury trval přibližně čtvrt roku. Táhl se od poloviny loňského května, kdy Staněk podal demisi, ale Zeman ji nepřijal. Premiér Babiš následně na žádost ČSSD navrhl odvolání ministra a současně jmenování místopředsedy ČSSD Michala Šmardy. Zatímco demisi prezident přijmout nemusí, návrhu předsedy vlády na odvolání vyhovět musel.
Staňka Zeman odvolal až k 31. červenci. „Bezesporu si myslím, že je to vyřešení velmi komplikované a složité situace, která nebyla dobrá pro nikoho. Myslím, že zbytečně vystavovala pana prezidenta absurdnímu tlaku,“ řekl tehdy Staněk.
Tím však příběh neskončil. Zeman se totiž ohledně Staňkova nástupce slíbil vyjádřit až v polovině srpna. Přibližně po dvou týdnech oznámil, že Šmarda je odborně nekompetentní, protože se nikdy nezabýval problematikou české kultury. ČSSD požádal o navržení jiného kandidáta a následně Šmardu odmítl i sám Babiš. Na konci srpna sociální demokracie navrhla na funkci ministra kultury politického matadora Lubomíra Zaorálka, který nejdříve svoje angažmá ve vládě odmítal, ale donutila jej právě „nesnesitelností“ situace, která podle něj vedla k ochromení vlády i ministerstva.
Kompetenční žaloba a výhružky ČSSD
Celou dobu politickou krizi provázely silné výroky ze strany ČSSD. Například na konci června požadoval předseda strany Jan Hamáček po Babišovi, aby v případě dalšího Zemanova otálení podal na prezidenta kompetenční žalobu k Ústavnímu soudu. To však premiér odmítl. Ministr vnitra také naznačoval, přestože to nikdy neřekl naplno, že by mohli ministři ČSSD odejít z vlády. Babiš řekl, že pokud by ČSSD odešla z vlády, znamenalo by to de facto předčasné volby. Sociální demokraté nakonec v podstatě ustoupili Zemanovi. Šmarda se sám nominace vzdal a ministerského křesla se ujal Zaorálek.