Tálibán bude v Afghánistánu veřejně kamenovat a bičovat ženy, přestože se to Západu nelíbí. Podle britského deníku The Telegraph to prohlásil vůdce hnutí mulla Hajbatulláh Achúndzáda. Západní demokracie ve stejné řeči označil za zástupce ďábla.
Radikální hnutí Tálibán převzalo v Afghánistánu moc před necelými třemi roky po neslavném stažení amerických vojsk. Jeho představitelé tehdy ujišťovali, že v zemi hodlají vyžadovat pouze umírněnější pravidla.
To se však rychle změnilo.
ČTĚTE TAKÉ: Dívky páchají sebevraždy. Marně řveme o pomoc, popisuje Afghánka krutovládu Tálibánu
Vůdce hnutí mulla Hajbatulláh Achúndzáda minulý víkend prozradil, že ať se to komukoliv líbí nebo ne, Tálibán bude veřejně bičovat a kamenovat ženy k smrti.
Bojovník Tálibánu v Kábulu, 16. srpna 2021 Zdroj: AP
„Vyčítáte nám, že když ženy kamenujeme k smrti, porušujeme jejich práva?“ hřímal podle deníku The Telegraph směrem k západním zemím. „Jenže my brzy zavedeme trest za cizoložství. A ženy budeme veřejně jak bičovat, tak kamenovat k smrti.“
Dojde k tomu prý i navzdory tomu, jak se k tálibánskému výkladu islámu staví USA a jejich hlavní spojenci.
„Ano, je to proti vaší demokracii. Ale stejně to budeme dělat,“ ubezpečil v afghánské televizi. „My i vy tvrdíme, že hájíme lidská práva. Jenže my to děláme jako zástupce Boha, vy jako zástupce ďábla. Práva žen, jak je prosazujete vy, jsou v rozporu s výkladem islámského práva šaría. Chtějí ženy práva, o kterých hovoří lidé ze Západu? Pak jsou proti šaríi a názorům kleriků.“
Achúndzáda své postoje v televizi sděloval jen s pomocí nahraného hlasu, na veřejnosti se tradičně neukazuje. Jeho současná podoba se pouze odhaduje podle starších fotografií. Ani místo jeho dnešního pobytu není známé, nemnohé indicie ukazují na blíže neurčenou lokalitu v jižním Kandaháru, kde má Tálibán silnou pozici.
Tálibánský bojovník Zdroj: Profimedia.cz
Nesmlouvavá řeč každopádně ukázala, že to jeho hnutí s umírněnými pravidly nemyslelo moc vážně.
„Lidem ze Západu vzkazujeme: bojovali jsme proti vám dvacet let. A budeme bojovat klidně dalších dvacet, třeba i ještě více let,“ burcoval. „Tím, že jste z naší země odešli, to neskončilo. Rozhodně to neznamená, že teď už budeme jenom sedět a popíjet čaj. Zavedeme tu šaríu.“
Některé Afghánce jeho prohlášení rozladilo, píše The Guardian. Bývalá státní úřednice Tala třeba pro The Telegraph řekla, že by mezinárodní společenství mělo okamžitě přestat s dotováním Tálibánu.
„Peníze, které dostávají od mezinárodního společenství jako humanitární pomoc, jim jen pomáhají v boji proti ženám,“ tvrdila. „Jako žena se v Afghánistánu necítím bezpečně. Žijeme tu ve vězení, které nám Tálibán každým dnem dělá těsnější a těsnější.“
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Očitý svědek popsal útok teroristů na koncertní sál v Moskvě