reklama

Připravte si na zimu zásobu bylinek, vyrobte si přírodní lékárnu

Je právě nejvhodnější čas udělat si zásobu bylinek. Jejich sušení je nejjednodušší možnost, jak si je zachovat k použití na celou zimu. Sušení má ale také určitá pravidla, která byste měli dodržet, aby bylinky opravdu vydržely a byly kvalitní.

reklama

Jak správně sušit bylinky?

Sbírejte samozřejmě jen bylinky, které dobře znáte a rostou na čistých místech. Ideální je vaše zahrada.

Odstřihněte vrcholové části bylin. Odstraňte z nich případné nečistoty, trávu, listy a také hmyz. Dejte je na vhodnou podložku. Může to být síto, čistý bílý papír, bílá bavlněná látka, které vložíte na tác, plech nebo do bedýnek. Můžete je také sušit zavěšené ve svazcích. Vhodné je suché, teplé místo (teplota by neměla překročit 45 °C), kam nesvítí slunce. Musíte také zajistit dobré větrání. Čím rychleji se totiž bylinky suší, tím více vůně jim zůstane. A čím méně světla k nim půjde, tím budou chutnější a aromatičtější. Použít můžete i sušičku na potraviny.

Rozprostřete je v tenké vrstvě, aby dobře prosychaly. Před sušením rostliny neoplachujte. Podpořili byste tím vznik plísní. Rostliny, která mají silnější listy nebo květy, během sušení občas obraťte, aby se prosušily rovnoměrně a nedošlo z plesnivění. Hodně aromatické druhy je vhodné sušit odděleně. Bylinky po usušení skladujte v látkových sáčcích. Vhodné jsou ale i plechové dózy, skleněné nádoby z tmavého skla nebo plastové krabice. Vždy je vhodné uchránit je od světla.

Usušené rostliny vydrží i dva roky. Ale je vhodně je spotřebovat dříve, zejména pokud jde o květ. Jak poznáte, že jsou dobře usušené? Budou se hezky šustit a budou křehké, stonky se budou lámat. Můžete taky trošku dát do plastového sáčku a uzavřít. Pokud by se za pár hodin zevnitř zapařil, je potřeba ještě pokračovat v sušení.

Jak sušit kořeny?

Sbírat můžete i léčivé kořeny. Ideální čas jejich sbírání je podzim. Říjen a dokonce i listopad, když ještě nemrzne. Další vhodnou dobou je pak jaro. V těchto obdobích v nich najdete největší množství účinných látek. Kořen je potřeba vyjmout opatrně, abyste ho nepoškodili. Použijte vidle nebo lopatku. Zelené části z kořenů odstraňte. Důkladně je očistěte od zeminy a dalších nečistot. Na pomoc si můžete vzít kartáček. Potom je potřeba je co nejdříve zpracovat. Pokrájejte je na menší kousky. Sušit je můžete stejně jako listy na sítech.

Vhodná je v tomto případě i trouba, protože kořeny snesou vyšší teplotu při sušení – 50 až 60 °C. Je potřeba je pravidelně otáčet, aby opravdu dobře proschly a nezačaly plesnivět. Po usušení je dejte do uzavíratelné nádoby. Tam vám vydrží většina z nich až 5 let. Jakmile jsou usušené, budou křehké a budou se lámat.

Tagy:
zdraví bylinky zpracování bylinek

Hlavní zprávy

Fiala bude možná muset Zemanovi ustoupit. Pro žalobu není důvod, míní Svoboda
360°

Fiala bude možná muset Zemanovi ustoupit. Pro žalobu není důvod, míní Svoboda

Pakliže se prezident Miloš Zeman rozhodne nejmenovat ministrem zahraničí Jana Lipavského (Piráti), kompetenční žaloba situaci nejspíše nevyřeší. Uvedl to bývalý šéf diplomacie Cyril Svoboda (KDU-ČSL) v pořadu 360°. Nový premiér Petr Fiala (ODS), by mohl situaci dočasně vyřešit tak, že převezme resort zahraničí pod sebe a začne jednat o jiném kandidátovi na ministra.

Lipavského nedáme, ať odstoupí Zeman, zní z koalice. Fiala si na jménech trvá

Miloš Zeman měl na úterní schůzce doporučit Janu Lipavskému (Piráti), aby nekandidoval na post ministra zahraničí. Podle koaličních partnerů Pirátů je to ale naopak Zeman, kdo by měl odstoupit. Lipavský je podle nich kandidátem celé koalice a budou na něm trvat. Mluvčí ODS Václav Smolka pro CNN Prima NEWS uvedl, že zatím žádné informace o tom, že by to Zeman skutečně řekl, nemají.

Kouř, plameny a potopené lodě. Nálet na Pearl Harbor paradoxně prohrál Japoncům válku

Zatímco v Evropě zuřila koncem roku 1941 válka již přes dva roky, Spojené státy se mohly ještě stále těšit z míru. Již od jara toho roku se sice po přijetí zákona o půjčce a pronájmu nedalo hovořit o úplné neutralitě USA, které dodávaly zbraně zejména do vzdorující Británie, drsná realita bojiště ale zůstávala běžným Američanům na hony vzdálena. Situaci změnil až 7. prosince 1941 překvapivý japonský útok na vojenskou základnu Pearl Harbor na Havajských ostrovech. Japonci tam slavili velké vítězství, z dlouhodobého hlediska ale šlo spíše o debakl – nepodařilo se jim zničit hlavní cíle, což jim ve výsledku prohrálo válku.

Prvňáčkovi napálí pětku jen totální pitomec, zuří učitel. Kolegyni by na hodinu vyhodil

I když prvňáček příklady vypočítal správně, spletl si zadání. Učitelka základní školy ho proto nekompromisně ohodnotila známkou „pět“ a test mu celý opravila červenou barvou. Na necitlivé hodnocení upozornil školní psycholog a učitel Robert Čapek. Za takový přístup by podle něj učitelka zasloužila hodinovou výpověď. Podobně se k přístupu pedagožky staví i další odborníci i rodiče.

Chlapec, který zemřel s covidem, měl i další onemocnění. Co o tragickém případu víme?

Chlapec, který v Ostravě zemřel s covidem, by za pár dní oslavil třetí narozeniny. Podle informací CNN Prima NEWS měl další chronické onemocnění, patřil tak do rizikové skupiny. Takovým pacientům lze pro zmírnění nemoci podávat monoklonální protilátky, ovšem až od 12 let, dodal Zdeněk Zíma z Odborné společnosti praktických dětských lékařů.

reklama

Domácí zpravodajství

Čachry s bezinfekčností v Česku jen kvetou. Jaké triky odmítači používají nejčastěji?

Češi se snaží obejít, co se dá. V současnosti hlavně vládní restrikce, podle nichž je pro vstup do určitých zařízení nutné ukázat doklad o očkování nebo o prodělání nemoci. Kromě falšování zmíněných dokumentů nebo vyhledávání míst, kde se tato nařízení nedodržují, někteří odmítači očkování zvolili riskantnější taktiku, jak se opatřením vyhnout.

reklama