reklama

Bylinky v zahradě jsou zdrojem chuti i zdraví, pusťte se do jejich pěstování

Bylinky jsou dvojího druhu, kromě trvalek, které vyžadují každoroční ochranu před zimními mrazy, pěstujete také letničky, jež jsou vhodné především jako přísada do nejrůznějších pokrmů. Jedno mají všechno společné, vyžadují teplo, sluníčko a nejlépe záhřevné půdy, které jsou bohaté na živiny. Pravidelná zálivka během vegetačního období umožní bohatý růst a následně také úrodu.

reklama

Základní přednosti bylinek, kvůli kterým je musíte pěstovat:

Jsou zdrojem vitaminů a minerálů. Podporují zažívání a látkovou výměnu. Pomáhají s nachlazením a zažívacími obtížemi. Zvýrazňují chuť salátů, polévek a dalších pokrmů. Sušením se zachová jejich přirozená chuť a zachová obsah cenných látek.

S výsevem jednoletých bylinek začínejte v průběhu března až dubna, kdy je možné do skleníku vysévat bazalku, majoránku nebo petržel kudrnku. Nejlepší je to provádět do sadbovačů, kam se aplikuje více semen do hnízd.

Po vyvinutí pravých lístků pak následuje buď vysazení přímo na záhon, nebo přesazení ve skleníku, a to v případě bazalky, které se pod širým nebem moc nedaří, protože je to výrazně teplomilná rostlina. Ve skleníku se odvděčí bohatým růstem a olistěním, které použijete do salátů nebo na výrobu vynikajícího bazalkového pesta. Majoránka dobře roste venku na záhoně, stejně tak jako petržel, jen je zapotřebí ve vlhkých dnech rostliny chránit před napadením slimáky. Ti jsou často v takovém množství, že pokud včas nezasáhnete, mohou mladé kusy zcela zlikvidovat. Během vegetační doby pravidelně tyto letničky kontrolujte, otrhávejte listy a u bazalky likvidujte květenství. To totiž exempláře příliš vysiluje a netvoří pak tolik nových listů.

U trvalek, jako je dobromysl, levandule, mateřídouška, máta nebo meduňka, pečlivě zvolte místo, kde je budete pěstovat. Ve stinných polohách neprospívají, pomalu přirůstají a chřadnou. Vyhovuje jim slunečné místo, které je v závětří.

Při jarních výsadbách nezapomeňte půdu hluboko zpracovat, přidejte kompost a další živiny, jako posekanou trávu s listím. Chlévský hnůj se při pěstování bylinek moc nepoužívá, například levandule roste i na chudých a kamenitých půdách. Po výsadbě nezapomínejte na pravidelnou zálivku a kypření prostoru mezi jednotlivými kusy. Pro případné zakrytí prostoru mezi nimi použijte dřevěnou štěpku, mulčovací textilie je v tomto případě naprosto nevhodná, protože bylinky se bohatě rozrůstají, hlavně pak máta a meduňka a zakrytí textilií jim brání v růstu.

Během léta, hlavně pak v suchých dnech, ráno a večer zalévejte, nebojte se i vydatněji. Sbírejte listy a květy, které dobře schnou na roštu, který máte položený na půdě nebo jiném suchém a tmavém místě. Během podzimu bylinky sestříhejte, zakryjte chvojím a tím jsou připraveny na zimní odpočinek. Bez zakrytí dochází často k vymrznutí, hlavně u levandule, která je na mrazy poněkud citlivější. Bylinky, které pěstujete jako letničky, přesuňte domů nebo uložte do kompostu.

Tagy:

Hlavní zprávy

Sledujte předvolební debatu Speciál 360°: Jak se staví k migraci ODS a Piráti?

Hrozí Evropě další velká migrační vlna? Jak se na ni připravit? A nakolik je dění v Afghánistánu bezpečnostním rizikem pro západní svět? To vše bude tématem další předvolební superdebaty na CNN Prima NEWS. Tentokrát budou ve speciálu 360°: Hlas lidu diskutovat Jana Černochová (ODS), Jan Lipavský (Piráti), Robert Šlachta (Přísaha) a Libor Vondráček (Trikolora Svobodní Soukromníci). Debatu můžete sledovat 29. září od 20:15 na CNN Prima NEWS i přímo zde v článku. Ani v tomto případě nebude chybět divácká anketa.

Vláda schválila návrh státního rozpočtu se schodkem 376,6 miliardy, rozhodne nová Sněmovna

Vláda v pondělí schválila návrh státního rozpočtu na příští rok se schodkem 376,6 miliardy korun. Na Twitteru to sdělila ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Rozpočet byl schválen i přes nesouhlas koaliční ČSSD. Důvodem je růst platů státních zaměstnanců. 1 400 korun, s kterým rozpočet počítá, nepokryje podle ČSSD ani inflaci. Politici rovněž rozhodli o zvýšení důchodů.

Lituju, že jsem ji nezachránila: Sestra policistky popsala šikanu, která vedla k sebevraždě

Případ sebevraždy jedenatřicetileté policistky Kristýny Litomerické, která skočila z 11. patra poslední den své mise ve Varšavě, stále budí řadu otázek. Podle její sestry Markéry Šubrtové neměla Kristýna sebevražedné sklony, byla energická, veselá a všem se snažila pomoct. Uvedla to v exkluzivním rozhovoru pro CNN Prima NEWS. V něm dále popisuje, co přesně si se sestrou před osudným okamžikem psala a proč podle ní policie selhala. Detailně líčí i šikanu ze strany kolegů na misi, která dospěla až do intimních detailů, jež měly pravděpodobně k sebevraždě vést.

Komentátor: Pro Piráty je boj proti spalovacím motorům mantrou. Podívejte se na Hřiba

Piráti a Starostové mají ekologii ve své politické DNA, prohlásil v pořadu K věci na CNN Prima NEWS komentátor webu Info.cz Petr Holec. Jako příklad uvedl pražského primátora Zdeňka Hřiba (Piráti), pro kterého je prý boj proti autům se spalovacími motory mantrou. Naopak u koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL a TOP 09) Holec očekával v tomto ohledu razantnější odmítnutí.

reklama

Domácí zpravodajství

Systém fatálně selhal. Překvapilo mě, že Frontex šikanu dál nevyšetřoval, říká psycholog

Českem rezonuje případ mladé policistky, která ukončila svůj život skokem z 11. patra. Kristýnu Litomerickou k tomu podle jejích nejbližších dohnala šikana na pracovišti. Sebevraždu Litomerická spáchala v poslední den své mise ve Varšavě, kde právě ukončovala dvouměsíční stáž u Evropské agentury pro pohraniční a pobřežní stráž (zkráceně Frontex). Mohla Litomerická předejít šikaně? A co je nejlepší v takové situaci dělat? Na tyto otázky odpovídá psycholog Daniel Štrobl.

Osahával a líbal ženu, musela se schovat v hotelu. Pražští policisté po útočníkovi pátrají

Pražští kriminalisté pátrají po muži, který na začátku minulého týdne osahával devětadvacetiletou ženu na ulici v Praze 2. Napadená se musela před útočníkem schovat v blízkém hotelu. Policie dnes zveřejnila záběr podezřelého a žádá veřejnost o pomoc při určení jeho identity. Muži hrozí za sexuálně motivovaný trestný čin až pět let vězení, uvedl policejní mluvčí Jan Rybanský.

reklama