Unikátní 3D model Bundestagu, kde se už 100 let tvoří politika. Vydržel i nájezd Rusů

Jak vypadá budova německého Spolkového sněmu

Budova Bundestagu v Berlíně je ikonickým místem německé politiky. Slouží jako sídlo parlamentu s přestávkami od 90. let 19. století. Již v neděli rozhodnou němečtí voliči o novém složení zákonodárného sboru. Ve videu v úvodu článku si můžete prohlédnout detailní 3D model ikonické budovy.

Původní budovu Německého spolkového sněmu postavili Němci mezi lety 1884 a 1894. Nově sjednocené německé císařství totiž potřebovalo dostatečně velké a reprezentativní prostory pro svůj parlament. Během první světové války pak parlament navzdory přání císaře Viléma nad vchod přidal ikonický nápis Německému lidu („Dem deutschen Volke“).

Jak vypadá Bundestag zblízka? Načtěte si QR kód a prohlédněte si 3D model přímo u vás doma.

První světovou válku budova přežila a jako parlament nadále sloužila i v meziválečném období, kdy císařství nahradila Výmarská republika. V roce 1933, krátce poté, co se kancléřem stal Adolf Hitler, vypukl v budově požár. Nacistická vláda za žháře označila nizozemského komunistu Marinuse van der Lubbeho a využila požár jako záminku pro omezení občanských svobod a represe proti komunistické straně.

ČTĚTE TAKÉ: Německo je před volbami. Lidé se kvůli teroru bojí o svou bezpečnost. Podle expertů to pomůže AfD

Po dalších 12 let nacismu zde pak parlament nezasedal a během války se budova začala používat jako nemocnice. Stále si ale zachovávala symbolický význam a na sklonku války se proto stala jedním z cílů postupující Rudé armády. Sovětští vojáci na zdech nechali graffiti, které se Němci rozhodli na některých místech neodstranit.

1. května 1945 nad Sněmem zavlála sovětská vlajka, ikonická fotka byla ale naaranžovaná až následující den. Fotograf pak obrázek ještě vyretušoval, aby zakryl, že jeden z vojáků měl na ruce dvoje hodinky, které si přivlastnil.

Dostavba ikonické kupole

Ani po válce se parlament do budovy nevrátil. Byla v odříznutém západním Berlíně, zatímco hlavním městem západního Německa se stal Bonn. Západoněmecká vláda ale nechala budovu opravit a sporadicky ji používala na přijímání návštěv nebo slavnostní výstavy. V roce 1990 se zde konala slavnostní ceremonie k znovusjednocení Německa a o devět let později se sem poslanci konečně vrátili.

Na střechu byla přidána skleněná kupole přímo nad jednacím sálem, otevřená i pro veřejnost. Má symbolizovat odklon od problematické minulosti a také to, že na rozdíl od doby nacismu teď lidé doslova stojí nad vládou.

MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Chcete mít limuzínu prezidentů USA u vás doma? Detailní 3D model Cadillacu zvaného Bestie

Tagy: