Zemřel Michail Gorbačov
S úmrtím někdejšího sovětského prezidenta Michaila Gorbačova odešla jedna epocha, uvedl v kondolenci prezident Miloš Zeman. Reakce českých politiků na smrt bývalého nejvyššího představitele SSSR se ale různí. Spojuje je však vyjádření úcty a respektu.
Označil ho za jednoho z největších světových státníků a uvedl, že jeho jméno je spojeno s hlubokými změnami v Sovětském svazu. O textu kondolence zaslané Irině Virganské, dceři zesnulého Gorbačova, informoval prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.
„S hlubokým zármutkem jsem se dozvěděl o skonu Vašeho otce,“ uvedl Zeman a vyjádřil soustrast celé rodině i blízkým Gorbačova. „Občas slýcháme, že s odchodem člověka odešla jedna epocha,“ podotkl. Často podle něj jde o vyprázdněnou frázi, v případě Gorbačova ale slova o odchodu jedné epochy platí bezezbytku. Připomněl také vzájemná setkání, naposledy v roce 2017 během návštěvy Ruska.
„Politika Michaila Gorbačova přispěla k pádu komunismu a rozpadu Sovětského svazu. Byl významnou postavou světové politiky druhé poloviny 20. století. Ať odpočívá v pokoji,“ napsal k úmrtí Gorbačova premiér Petr Fiala (ODS).
Politika Michaila Gorbačova přispěla k pádu komunismu a rozpadu Sovětského svazu. Byl významnou postavou světové politiky druhé poloviny 20. století.
— Petr Fiala (@P_Fiala) August 30, 2022
Ať odpočívá v pokoji.
„V roce 1988 Sovětský svaz oznámil, že opouští Brežněvovu doktrínu a umožňuje zemím východní Evropy rozhodovat o svých vlastních vnitřních otázkách. Sovětský blok se začal drolit a v roce 1989 se rozpadl úplně. Generálním tajemníkem ÚV KSSS byl Michail Gorbačov. Dej mu pánbůh věčnou slávu a lehké nebe,“ napsal na Facebooku senátor Jiří Růžička (za TOP 09).
„Historické hodnocení je vždy těžké, zvlášť, když šlo o komunistického předáka. Nejsem fanoušek komunismu. Když ho ale srovnáme s ostatními vůdci, tak je to ten, který může za to, že Sovětský svaz skončil, a toho si vážím. I naše generace je ráda, že může žít ve svobodném světě,“ sdělil v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS pirátský poslanec Jakub Michálek.
„Říkejte si, co chcete…ale byl to stejně frajer. Jako mladý kluk jsem si u dědy vynutil, že mi na Černé louce koupil placku s Gorbym. A já si ji připnul na kabát. Pro mě byl Gorby symbolem změny. Musel mít strašlivou odvahu,“ netajil se předseda ČSSD Michal Šmarda.
„Symbol konce studené války, ale také jeho aktivní spolutvůrce. Jeho reformy byly pro některé radikální, pro jiné příliš mírné. I proto jeho politická dráha nebyla dlouhá. Přesto dosáhl nemožnéhi a navždy zůstane velkou osobností 20. století. Čest jeho památce,“ komentovala na Twitteru ministryně obrany Jana Černochová (ODS).
Gorbačov zemřel v úterý večer ve věku 91 let. Zahájil po nástupu do čela sovětských komunistů v roce 1985 změny, které měly reformovat komunistický systém a dodat tehdejšímu sovětskému impériu novou sílu. Opak se ale stal pravdou. Sovětský svaz se rozpadl a komunistický systém se zhroutil. Gorbačov až později přiznal, že reformovat ani nešel.
„Pro mě bude vždycky mužem, který nebránil silou sovětským satelitům získat svobodu. Patří tedy ke jménům, kterým za svoji svobodu vděčíme. Ať odpočívá v pokoji, budu na něj vzpomínat s úctou,“ konstatoval exministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09).
Rozbití Sovětského svazu, ale i podpora anexe Krymu
„Zemřel člověk, se kterým budou navždy spjaty pojmy perestrojka a glasnosť. Člověk, kterému vděčíme za rozbití Sovětského svazu, ale také člověk, který podpořil anexi Krymu. Bezpochyby patřil mezi nejvýraznější politiky druhé poloviny 20. století,“ napsal europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL).
Michaile Sergejeviči, děkuji, že se Vám podařilo zbořit socialistické impérium, i když jste to asi původně neměl v plánu…asi jste se už nemohl ani dívat na to, že RuSSKo teď vede agresivní dobyvačnou válku proti Ukrajině. #gorbachov pic.twitter.com/h3B6XQ3kAB
— Vít Ulrych (@vitulrych) August 30, 2022
Gorbačov se jako šéf komunistické strany, a tedy i celého SSSR, zasloužil o konec studené války, pád železné opony i rozpad impéria. Byl i prvním a zároveň posledním prezidentem Sovětského svazu. Do nově zřízené funkce byl zvolen 14. března 1990. Jeho prezidentství však trvalo jen krátce, z funkce odstoupil 25. prosince 1991 těsně před zánikem SSSR.
„Inspirován Pražským jarem dal jeho obyvatelům naději na svobodu, dodržování základních lidských práv a lepší budoucnost Ruska,“ připomněl ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti).
Zemřel Michail Gorbačov, první a poslední prezident Sovětského svazu. Inspirován Pražským jarem dal jeho obyvatelům naději na svobodu, dodržování základních lidských práv a lepší budoucnost Ruska.
— Jan Lipavský (@JanLipavsky) August 30, 2022
„Ač to nebylo jeho záměrem, odstartoval procesy, které nakonec demontovaly nejen „tábor socialismu“, ale i CCCP. Za to má místo v dějinách jisté,“ uvedl na Twitteru europoslanec Jan Zahradil (ODS).
„Ukázal cestu, po které mohli jít, pro většinu to byla sice slepá ulička, ale on byl ten, který to zkusil, přestože to pak sám zpochybňoval. Má ale svůj podíl na naší rychlé svobodě a nezávislosti,“ dodal poslanec TOP 09 Marek Ženíšek.
Gorbačov jako nositel Nobelovy ceny za mír z roku 1990 se stal oblíbencem Západu i nadějí Východu, doma si respekt nezískal. Pro mnoho lidí více než návrat vytoužené svobody znamenaly jeho reformy ztrátu jistot a mnoho Rusů mu nemůže dodnes zapomenout rozpad SSSR.
„Vryl se do paměti pro svůj sen, upřímnost a touhu změnit svět,“ řekl agentuře TASS bývalý šéf protokolu Kremlu Vladimir Ševčenko. „Byl to jeden z nejchytřejších politiků té doby, hodně přispěl k ukončení takzvané studené války,“ dodal.