reklama

Češi chybují v dotazníku, který potřebují k cestě na dovolenou. Do letadla je nepustí

Pokud letíte na dovolenou například do Řecka, máte povinnost vyplnit dotazník, po kterém vám před odletem přijde do e-mailu od letecké společnosti takzvaný QR kód. Mnozí turisté často u jeho vyplňování chybují, na což je ale systém neupozorní. Lidé pak dostanou potvrzovací e-mail, že je vše v pořádku. Až na letišti se ale dozvědí, že tomu tak není a letecká společnost je pak nechce vzít na palubu.

reklama

Dovolená Komrowerových skončila dřív, než začala. Cestovat měli na týden na řecký ostrov Korfu. Jenže při vyplňování povinného dotazníku udělala rodina chybu. Vyplněný dotazník odeslala řecké straně bez osobních údajů svých dvou nezletilých dětí. Zpět dostala takzvaný QR kód, kterým se měla prokázat na letišti. Ten se ale vztahoval pouze na dva dospělé.

„Když jsme přijeli na letiště, tak nám řekli, že tam nemáme zapsané děti. Odpověděl jsem, že dotazník ani nenabízel možnost je tam dát,“ popsal George Komrower s tím, že rodinu personál aerolinky nepustil na palubu.

K tématu

„Byly tam i jiné rodiny, kterým se to stalo. Když jsme se na to pak dívali, tak jsme zjistili, že tam ty informace jsou. Ale těžko se to vyhledává, ty stránky jsou nepřehledné. Není tam ani žádné telefonní číslo, ani e-mail, tak se asi musí zkusit konzulát,“ doplnil Komrower.

Složitost dotazníku potvrzuje i Asociace cestovních kanceláří ČR. „Často lidé nevědí, jestli mají vyplnit dotazník pro děti dohromady, nebo separátně, nebo si mají napsat děti do svého dotazníku, jestli ho mají napsat k matce, nebo k otci,“ vyjmenoval problémy místopředseda Asociace Jan Papež.

Souhlasí s tím i český velvyslanec v Řecku Jakub Karfík. „Buď ten QR kód turista nemá, nebo zjistí, že se některé údaje neshodují s těmi v cestovních dokladech. Stávalo se, že někdo vyplnil číslo občanského průkazu, ale cestoval s pasem,“ dodal Karfík.

Jak dotazník správně vyplnit?

Nejprve si cestující vytvoří účet, zadá svůj e-mail a heslo. Následně se mu otevře dotazník, kde jako první volí způsob dopravy. Poté je potřeba vyplnit všechny údaje, jako je například číslo letu nebo jméno letecké společnosti. Dalším krokem je vyplnění osobních údajů, zadání adresy finální destinace a možnost přidání dalšího člena rodiny, například nezletilého dítěte.

Po vyplnění dotazníku vám na e-mailovou adresu o půlnoci v den odletu přijde takzvaný QR kód, který potřebujete už při první zastávce na letišti. Prokazujete se totiž s ním na check-in přepážce. Při vyplňování je třeba být obezřetný – pokud uděláte chybu a dotazník odešlete, nelze ji už opravit.

K tématu

Další hlavní zprávy

Koronavirus

Hranice okresů budou hlídat tisíce policistů. Mají být na všech hlavních tazích

Hranice okresů budou hlídat tisíce policistů. Mají být na všech hlavních tazích

Na dodržování vládních omezení pohybu obyvatel mezi okresy bude v celé zemi dohlížet 26 000 policistů. Měli by hlídkovat na všech hlavních silničních tazích včetně dálnic. Podle policejního prezidenta Jana Švejdara by měly být kontroly namátkové. Informovala o tom Česká televize. Policie také na webu zveřejnila formou otázek a odpovědí pravidla pohybu mezi regiony.

Maláčová vs. Schillerová: Máš podíl na tom, že si lidé musí vybírat mezi zdravím a penězi
reklama
reklama
PŘEHLEDNĚ: Co bude od pondělí platit? Z okresu jen s potvrzením, běhání pouze v obci

Nouzový stav

Domácí zpravodajství

Vláda uzavře okresy: Do práce s potvrzením, se psem jen 500 metrů od domu
Březen jako na houpačce. Jarní teploty a slunce vystřídá opět prudké ochlazení
Roušky a respirátory budou povinné v práci i venku. Firmy čeká testování zaměstnanců
Další články
reklama
reklama