reklama

Češi chybují v dotazníku, který potřebují k cestě na dovolenou. Do letadla je nepustí

Pokud letíte na dovolenou například do Řecka, máte povinnost vyplnit dotazník, po kterém vám před odletem přijde do e-mailu od letecké společnosti takzvaný QR kód. Mnozí turisté často u jeho vyplňování chybují, na což je ale systém neupozorní. Lidé pak dostanou potvrzovací e-mail, že je vše v pořádku. Až na letišti se ale dozvědí, že tomu tak není a letecká společnost je pak nechce vzít na palubu.

reklama

Dovolená Komrowerových skončila dřív, než začala. Cestovat měli na týden na řecký ostrov Korfu. Jenže při vyplňování povinného dotazníku udělala rodina chybu. Vyplněný dotazník odeslala řecké straně bez osobních údajů svých dvou nezletilých dětí. Zpět dostala takzvaný QR kód, kterým se měla prokázat na letišti. Ten se ale vztahoval pouze na dva dospělé.

„Když jsme přijeli na letiště, tak nám řekli, že tam nemáme zapsané děti. Odpověděl jsem, že dotazník ani nenabízel možnost je tam dát,“ popsal George Komrower s tím, že rodinu personál aerolinky nepustil na palubu.

K tématu

„Byly tam i jiné rodiny, kterým se to stalo. Když jsme se na to pak dívali, tak jsme zjistili, že tam ty informace jsou. Ale těžko se to vyhledává, ty stránky jsou nepřehledné. Není tam ani žádné telefonní číslo, ani e-mail, tak se asi musí zkusit konzulát,“ doplnil Komrower.

Složitost dotazníku potvrzuje i Asociace cestovních kanceláří ČR. „Často lidé nevědí, jestli mají vyplnit dotazník pro děti dohromady, nebo separátně, nebo si mají napsat děti do svého dotazníku, jestli ho mají napsat k matce, nebo k otci,“ vyjmenoval problémy místopředseda Asociace Jan Papež.

Souhlasí s tím i český velvyslanec v Řecku Jakub Karfík. „Buď ten QR kód turista nemá, nebo zjistí, že se některé údaje neshodují s těmi v cestovních dokladech. Stávalo se, že někdo vyplnil číslo občanského průkazu, ale cestoval s pasem,“ dodal Karfík.

Jak dotazník správně vyplnit?

Nejprve si cestující vytvoří účet, zadá svůj e-mail a heslo. Následně se mu otevře dotazník, kde jako první volí způsob dopravy. Poté je potřeba vyplnit všechny údaje, jako je například číslo letu nebo jméno letecké společnosti. Dalším krokem je vyplnění osobních údajů, zadání adresy finální destinace a možnost přidání dalšího člena rodiny, například nezletilého dítěte.

Po vyplnění dotazníku vám na e-mailovou adresu o půlnoci v den odletu přijde takzvaný QR kód, který potřebujete už při první zastávce na letišti. Prokazujete se totiž s ním na check-in přepážce. Při vyplňování je třeba být obezřetný – pokud uděláte chybu a dotazník odešlete, nelze ji už opravit.

K tématu

Další hlavní zprávy

Slovensko

Slovensko zakáže vycházení. V části země se ven dostanou jen lidé s negativním testem

Slovensko zakáže vycházení. V části země se ven dostanou jen lidé s negativním testem

  • Aktualizováno

Slovensko kvůli šíření koronaviru od soboty 24. října do neděle 1. listopadu výrazně omezí volný pohyb lidí, až na výjimky prakticky zavede zákaz vycházení. Oznámil to premiér Igor Matovič, podle kterého bude zákaz následně prodloužen o dva týdny, ale se změněnými podmínkami. Ještě přísnější pravidla budou platit pro čtyři nejpostiženější regiony na severu a východě země, kde v pátek začne úvodní fáze plošného testování obyvatel Slovenska na koronavirus. Otestování se pak v příštích dvou týdnech uskuteční po celé zemi.

Prezidentské volby v USA 2020

Finální střet Trumpa a Bidena: Nabídneme dabovanou debatu, experty i on-line reportáž

Finální střet Trumpa a Bidena: Nabídneme dabovanou debatu, experty i on-line reportáž

V noci na pátek se spolu naposledy střetnou v předvolební debatě kandidáti na prezidenta USA – Donald Trump a Joe Biden. Řečnické klání startuje v pátek ve 3:00 středoevropského času. Televize CNN Prima NEWS bude vysílat dabovanou debatu a po jejím skončení chystá mimořádné vysílání s experty. Na našem webu vám pak bude po celou dobu k dispozici on-line reportáž.

reklama
PŘEHLEDNĚ: Vláda omezila pohyb, maloobchod i služby. Jaké jsou výjimky?
Nej sestřička 2020 Marcela Prayerová: Už loni jsme věděli, že něco přijde
Advokát podal trestní oznámení na Babiše a Vojtěcha: Ministerstvo šlo proti prognózám
ANALÝZA: Koronavirus ukázal na slabinu české armády. Je ohrožena její bojeschopnost?
Ať jdou lékaři v politice do nemocnic, vyzval komunista Filip Babiše. Hřib nastoupí
Zachvátí USA po volbách občanská válka? Lidé si připravují zásoby jídla i střeliva
Opuštěný ropný tanker se začíná potápět. Křehký ekosystém Trinidadu je v ohrožení
reklama
reklama
Chystá se další velká demonstrace. Počet účastníků pořadatelé omezovat nehodlají

Domácí

Domácí zpravodajství

U stromečku s rouškou? Babiš nechce nic slibovat, Flegr má o letošních Vánocích jasno
Superpřenašeči a superimunita. Proč se nemusíte nakazit od rodiny, ale v tramvaji ano?
Další články
reklama
reklama