Investice do nemovitostí v Dubaji se stává pro Čechy stále atraktivnější alternativou. Podle realitních expertů jsou ceny stále dostupné, trh je vysoce regulovaný a výnosy z pronájmu patří k nejvyšším na světě. V novém díle videopodcastu Klíč k bydlení na CNN Prima News s realitními experty Tomášem Kučerou a Simonou Chlápkovou jsme mluvili o tom, proč si čím dál více Čechů pořizuje byt právě v této rychle rostoucí metropoli Blízkého východu.
Dubaj je pro investory zajímavá i svou dostupností – v některých čtvrtích lze pořídit byt velikosti 2+kk za přibližně 6 milionů korun. To je srovnatelné s bytem na pražském sídlišti. „Dubaj už dnes není jen dovolenková destinace, dnes už to je obrovské finanční a obchodní centrum, zároveň je to nejrychleji rostoucí realitní trh na světě,“ říká Simona Chlápková, realitní makléřka. „V Praze na Černém Mostě, v paneláku, zaplatíte stejně jako v Dubaji za nový byt,“ dodává realitní expert Tomáš Kučera.
Klienti nepotřebují složitě řešit hypotéku hned – obvykle zaplatí 20 % a 4 % do katastru. Zbytek hradí postupně během výstavby. „Celý proces probíhá online, stačí pas, telefonní číslo a e-mail. Ani není potřeba do Dubaje jezdit,“ ujišťuje Chlápková.
Obavy z arabského světa? Dubaj je bezpečná
Mnoho lidí může mít z investování do nemovitostí na Blízkém východě přirozené obavy – ať už kvůli kulturním rozdílům, neznámému právnímu prostředí nebo představě o nestabilitě regionu. Realitní makléřka Simona Chlápková upozorňuje, že tyto obavy nejsou v případě Dubaje na místě. „Dubaj je nejvíce regulovaný realitní trh na světě,“ zdůrazňuje Chlápková. „Každý developer musí mít notářskou úschovu, k níž během výstavby nemá přístup – peníze jsou chráněny.“ Tento mechanismus výrazně snižuje riziko, že by se investor stal obětí podvodu nebo nedostavěného projektu.
Move Homes Real Estate
Společnost nabízí ověřené nemovitosti v Dubaji s nejvyšším investičním potenciálem a poskytují kompletní služby pro nákup, prodej a správu.
Na rozdíl od většiny jiných zahraničních investičních destinací nabízí Dubaj klíčovou finanční výhodu – neexistenci daně z příjmu ani z nemovitosti. To znamená, že z výnosů z pronájmu nebo zisku při prodeji nemovitosti nemusí investor odvádět žádné daně místním úřadům. Tato daňová výhoda činí z Dubaje vysoce atraktivní trh jak pro drobné investory, tak pro větší hráče hledající optimalizaci návratnosti investic. „V Dubaji se nemovitosti nedaní, a když investujete nad 5 milionů Kč, máte nárok na investorské vízum na 2 roky,“ doplňuje Chlápková.
Lokalita? Ideálně u moře
Investice do nemovitostí v Dubaji nejsou rovnoměrně výhodné. Podle Chlápkové lokalita hraje klíčovou roli. Prozradila také, které nemovitosti skýtají největší investiční potenciál – ať už díky exkluzivitě, vyššímu zájmu ze strany kupujících, nebo vyššímu výnosu z krátkodobých pronájmů. „Jen 3 % projektů jsou u moře. Tam je největší potenciál zhodnocení,“ vysvětluje makléřka.
Mezi oblasti s největším potenciálem růstu zmiňuje například nové rozvojové zóny jako Dubai Islands nebo rychle se rozvíjející čtvrti JVC (Jumeirah Village Circle) a Arjan. Tyto čtvrti kombinují relativně dostupné ceny s výhodnou polohou a silným zájmem nájemců.
Pronájem, výnosy a provozní náklady
Čeští investoři si v Dubaji často nepořizují byty jen jako druhé bydlení pro vlastní rekreaci, ale především jako investiční nástroj. Častou strategií je tzv. „flip“ – tedy nákup nemovitosti v rané fázi výstavby a její následný prodej těsně před dokončením, kdy její hodnota výrazně stoupne.
Alternativně může investor nemovitost pronajímat – ať už dlouhodobě, nebo prostřednictvím krátkodobých pronájmů (např. přes Airbnb), což v turisticky atraktivní Dubaji dává smysl. Byt si Češi pořizují nejen pro vlastní potřebu, ale často za účelem pronájmu nebo tzv. flipu – prodeje těsně před dokončením. „Provozní náklady jsou přibližně 10–20 tisíc korun měsíčně,“ říká Chlápková.
Dubajské vízum jako bonus
Investice do dubajské nemovitosti přináší kromě samotného zhodnocení také možnost získání pobytového víza. Pokud investor vloží do nemovitosti částku přesahující 5 milionů Kč (cca 750 000 AED), má nárok na tzv. investorské vízum s platností 2 roky.
Podle Chlápkové existují i další zvýhodnění. „Při investici přes 12 milionů získáte tzv. Golden Visa na 10 let – tu lze získat už po zaplacení 20 % kupní ceny.“ Ta poskytuje větší stabilitu a svobodu pohybu po Spojených arabských emirátech. Výhodou je, že tento typ víza z něj činí dostupnou a výhodnou volbu i pro investory bez plné hotovosti.
Výběr makléře a developera je klíčový
Realitní trh v Dubaji je velmi živý – a také přeplněný. Chlápková varuje, že je zásadní vybírat si takového makléře, který má nejen certifikaci, ale také skutečně žije v Dubaji a rozumí specifikům místního trhu. Mnoho makléřů nabízí reality v Dubaji z dálky – aniž by se orientovali v místních reáliích, právním rámci či kvalitě jednotlivých projektů. „V Dubaji působí přes 50 000 makléřů. Důležité je vybrat takového, který v Dubaji skutečně žije a rozumí místnímu trhu,“ varuje Chlápková. „Brožura snese všechno. Ne každý developer dodá, co slibuje.“
Tento názor potvrzuje i realitní odborník Tomáš Kučera, který doporučuje důsledně ověřovat reference, historii firmy a úroveň realizovaných projektů – stejně jako by to měl investor dělat v Česku.
Na závěr makléřka Chlápková zmiňuje jeden z nejexkluzivnějších projektů, který ji zaujal – rezidenční věž Six Senses. Tento projekt aspiruje na titul nejvyšší rezidenční budovy na světě a nabízí služby na úrovni pětihvězdičkového hotelu. Kombinace výjimečného designu, prémiové polohy a luxusního zázemí dělá z projektu nejen atraktivní místo pro život, ale i velmi zajímavou investiční příležitost s vysokým potenciálem zhodnocení.
Pokud chcete více informací, rozhovor se Simonou Chlápkovou a Tomášem Kučerou můžete sledovat v novém dílu pořadu Klíč k bydlení na CNN Prima News nebo si jej poslechnout na vaší oblíbené podcastové platformě.