Nejšťastnější zemí světa se v žebříčku sestavovaném OSN pro rok 2024 opět stalo Finsko. Česko se drží ve druhé desítce na 18. příčce, zatímco Slovensko se propadlo na 45. místo. Češi obhájili 18. místo druhý rok po sobě. Na opačném konci žebříčku 143 zemí skončil jako nejméně šťastná země Afghánistán. Jen o málo lépe se cítí obyvatelé Libanonu, Lesotha a Sierry Leone.
V čerstvě zveřejněné Světové zprávě o štěstí (World Happiness Report) se opět ukázalo, že nejspokojenější jsou obyvatelé zemí ze severní Evropy – za prvním Finskem se umístilo Dánsko, Island a Švédsko. Severskou dominanci přerušuje pátý Izrael, za ním následují Nizozemsko, Norsko a Lucembursko, a první desítku uzavírá Švýcarsko a Rakousko.
ČTĚTE TAKÉ: Lidem se po nákaze covidem snížilo IQ, ukázala studie. Jednotlivé mutace měly různé dopady
Finové jsou dlouhodobými lídry v pocitu štěstí. V žebříčku obsadili první příčku již sedmým rokem v řadě. „Důvodů je mnoho. Podle mě jsou třemi nejdůležitějšími příroda, důvěra a vzdělání,“ píše na platformě X nedávno zvolený finský prezident Alexander Stubb. Finský velvyslanec ve Spojeném království Jukka Siukosaari v komentáři pro deník Guardian dodává, že se Finům postupně podařilo vytvořit „infrastrukturu štěstí“. „Vše se odvíjí od vysoké míry vzájemné důvěry mezi občany a státními institucemi,“ dodává ambasador.
Průzkum: Většina Čechů neví, co je deepfake ani chatGPT. Falešný Rakušan ale neprošel
Většina Čechů neví, co znamená pojem deepfake. Deepfake je zdánlivě reálný, umělou inteligencí vytvořený obraz, zvuk nebo video, které se nezakládá na pravdě. Populace má i poměrně nízké povědomí o tom, jak fungují jazykové modely založené na umělé inteligenci, jako je ChatGPT. Vyplývá to z průzkumu, který pro Středoevropskou observatoř digitálních médií (CEDMO) při Univerzitě Karlově udělala agentura Median. Zúčastnilo se ho přes tři tisíce lidí starších 16 let. O průzkum informovali zástupci CEDMO.
Stoupající nespokojenost mezi mladšími lidmi způsobila propad Spojených států a některých velkých západoevropských zemí – USA jsou v novém indexu štěstí na 23. příčce, zatímco loni byly 15. Německo se propadlo z 16. místa na 24. příčku.
Jak se počítá štěstí?
Každoroční Světová zpráva o štěstí vychází z údajů amerického Gallupova ústavu a je analyzována globálním týmem, který nyní vede Oxfordská univerzita. Lidé ve 143 zemích a teritoriích byli požádáni, aby ohodnotili svůj život na stupnici od nuly do deseti, přičemž deset představuje jejich nejlepší možný život. Výsledky za poslední tři roky se zprůměrují a vznikne žebříček.
Obecně lze říci, že pořadí volně koreluje s prosperitou zemí, ale zdá se, že hodnocení jednotlivců ovlivňují i další faktory, jako je průměrná délka života, sociální vazby, osobní svoboda a korupce, napsala agentura Reuters.
Mladí v USA mohou Čechům závidět
Spojené státy poprvé vypadly z první dvacítky a podle analytiků se o to postaral velký pokles spokojenosti Američanů mladších 30 let. Zatímco podle celosvětového žebříčku štěstí osob ve věku 60 let a více by se Spojené státy umístily na desátém místě, samotné hodnocení života osob mladších 30 let řadí Spojené státy na 62. místo.
Tato zjištění jsou v rozporu s mnoha předchozími výzkumy blahobytu, podle nichž je štěstí nejvyšší v dětství a v raném mládí, poté klesá na nejnižší úroveň ve středním věku a následně stoupá kolem odchodu do důchodu. „Mladí lidé, zejména v Severní Americe, dnes prožívají krizi středního věku,“ řekl agentuře Reuters Jan-Emmanuel De Neve, profesor ekonomie na Oxfordské univerzitě a jeden z editorů zprávy.
Mileniálové a mladší věkové skupiny v Severní Americe zmiňovali výrazně častěji než starší věkové skupiny vlastní osamělost. De Neve řekl, že štěstí mladých lidí pravděpodobně snižuje celá řada faktorů, včetně zvýšené polarizace v sociálních otázkách, negativních aspektů sociálních médií a ekonomické nerovnosti, kvůli níž si mladí lidé mohou dovolit vlastní bydlení hůře než v minulosti.
Ačkoli je tento jev nejmarkantnější ve Spojených státech, věkové rozdíly v pocitu štěstí jsou velké také v Kanadě a Japonsku a v menší míře ve Francii, Německu a Velké Británii, které se v letošním žebříčku rovněž propadly na nižší příčky než loni.
Naproti tomu mezi země s největším zlepšením blahobytu patří mnohé bývalé komunistické státy ve střední a východní Evropě. Tam na rozdíl od bohatších zemí mladí lidé uvádějí výrazně lepší kvalitu života než starší lidé, často na stejné nebo lepší úrovni než v západní Evropě.
„Slovinsko, Česká republika a Litva se pohybují v první dvacítce a je to zásluhou jejich mladých lidí,“ dodal Jan-Emmanuel De Neve.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Česko čekají mimořádně levné Velikonoce. Klesají ceny vajec či mouky. Co naopak podraží?